EUR 25.360

USD 23.427

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.360

USD 23.427

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

06. 02. 2024

0 komentářů

Nájemné v Česku: Trendy, investice a výhled pro rok 2024

 

Český trh nájemního bydlení prošel v nedávné době změnami, které ovlivňují jak nájemníky, tak investory, a jak je to s investicemi do nemovitostí v letošním roce.

Loading 

Podle Deloitte Rent Indexu se průměrná cena za metr čtvereční nájemního bydlení v České republice v posledním kvartálu loňského roku pohybovala kolem 292 korun. To znamená pokles o 0,3 % ve srovnání s třetím čtvrtletím. Nicméně, v Praze došlo k opačnému trendu, kde ceny nájmů vzrostly o 1,8 % na průměrných 395 korun za metr čtvereční.

Situace v hlavním městě

V Praze vykazují růst ceny za metr čtvereční nájmu především městské části jako Praha 2, Praha 10, Praha 6 a Praha 5. Naopak, poklesy byly zaznamenány na Praze 7, Praze 1 a Praze 9. Odborníci odhadují, že změna trendu na konci loňského roku byla způsobena korekcí růstu, inflací a dalšími faktory.

Regionální nájemné

Nejvyšší nájmy stále dominují v Praze, zejména v centrálních lokalitách jako jsou Praha 1, Praha 2, Praha 3 a Praha 8. Mimo Prahu jsou nejdražší nájmy v Brně, ale zaznamenaly pokles o 7,4 %. Další města s vysokými nájmy jsou Zlín, Středočeský kraj, Pardubice a Olomouc. Naopak, nejnižší nájmy jsou v Ústí nad Labem, Ostravě a Karlových Varech.

Investiční výhled

Podle Petra Hány, ředitele oddělení zaměřeného na nemovitosti a stavebnictví v Deloitte, se dá očekávat, že mírný pokles cen nájemného byl krátkodobým jevem. Očekává se, že na začátku letošního roku se trh vrátí k mírnému růstu.

Investoři se pravděpodobně budou zajímat o novostavby a projekty developerů, kde průměrná cena za metr čtvereční stoupla o 2,3 %. Cihlové objekty vykazují menší pokles na 1,4 %, zatímco panelové domy zaznamenaly snížení o 0,4 %.

REKLAMA

Vliv globálních faktorů

Světové ekonomické události a globální faktory mohou ovlivnit také český trh nájemního bydlení. Například změny v úrokových sazbách, geopolitické události a celková ekonomická stabilita mohou hrát klíčovou roli v tom, jak se vyvíjí poptávka a nabídka na trhu nemovitostí. Investoři by měli tyto události pečlivě sledovat a zohlednit je při plánování svých investičních strategií.

Inovace a technologický vliv

Rychlý pokrok v oblasti technologie má také vliv na sektor nájemního bydlení. Inovace jako smart domácnosti, bezkontaktní platby a digitalizace procesu pronájmu mohou ovlivnit způsob, jakým majitelé nemovitostí a nájemníci komunikují a spravují nájemní vztahy. Investoři, kteří jsou schopni adaptovat se na tyto technologické změny, mohou získat konkurenční výhodu a zlepšit efektivitu správy svých nemovitostí.

Závěrem lze konstatovat, že i přes krátkodobý pokles činží v některých oblastech, se investice do nájemních nemovitostí v Česku jeví jako stabilní a s očekávaným návratem k mírnému růstu v tomto roce, by mohly být stále atraktivní pro ty, kteří hledají dlouhodobé investice s potenciálem zhodnocení.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *