EUR 24.660

USD 23.320

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.660

USD 23.320

Text: Petr Zámečník

06. 08. 2019

0 komentářů

Nájemné v Evropě: Nejdražší je Paříž, Praha se drží Říma

 

Nájemní bydlení se v České republice netěší příliš velké popularitě. V Evropě je tomu je často jinak – ať již z finančních či jiných důvodů. Jaké je nájemné v Evropě? A jak si stojí česká města v porovnání s evropskou konkurencí? 


Nájemní bydlení je v Česku vnímáno často jako poslední instance. Kdo může, co nejrychleji pořizuje vlastní byt nebo rodinný dům. V nájmu bydlí tak převážně lidé, kteří si vlastnické bydlení nemohou dovolit – a pár lidí, kteří si ho zvolili vzhledem ke svému životnímu stylu a preferencím. Není tak divu, že podíl nájemního bydlení klesá. Zatímco při sčítání lidu v roce 2001 činil podíl domácností bydlících v nájmu 30,7 %, o deset let později v roce 2011 to bylo jen 20 %. A je pravděpodobné, že příští sčítání za dva roky ukáže další posun.
V Evropě obecně je nájemní bydlení využíváno mnohem častěji. Důvodem přitom není jen obtížná dostupnost bytů s ohledem na vysoké ceny v Západní Evropě, ale i další výhody, které nájemní bydlení přináší – vyšší flexibilita, možnost bydlení i v lepší čtvrti či ve větším bytě za dostupných nákladů apod.

Nájemné v Evropě

Nájemné v Evropě do značné míry kopíruje ceny bytů. Města s vysokými cenami bytů mají též vysoké nájemné. Typickým příkladem je Paříž, která dominuje jak žebříčku výše cen bytů, tak žebříčku výše nájemného. A nezaostává ani Londýn.
Trochu se vymykají norská města Oslo a Trondheim, která se vklínila mezi Paříž a Londýn, přestože náklady na pořízení vlastního rodinného domu jsou v nich poloviční oproti cenám bytů v Paříži a Londýně.
Graf 1: Průměrné měsíční nájemné (EUR/m2)
Nájemné v Evropě
Zdroj: Deloitte
Nejnižší nájemné ze sledovaných měst je v maďarských městech Debrecín (6,4 EUR/m2) a Györ (6,5 EUR/m2), ovšem nezaostává ani česká Ostrava (6,6 EUR/m2) či italský Turín (6,9 EUR/m2).

Nájemné v České republice

Nájemné v českých městech sledovaných ve studii „Property Index 2019“ poradenské společnosti Deloitte se poměrně značně liší.
Nejvyšší nájemné je (bez velkého překvapení) v Praze, kde dosahuje 13,4 EUR/m2. Stejné výše nájemného má i Řím, hlavní město Itálie. Pražské nájemné je vyšší i než nájemné v některých hlavních městech západoevropských zemích – např. belgický Brusel (11,1 EUR/m2), portugalský Lisabon (10,8 EUR/m2) či rakouská Vídeň (9,8 EUR/m2). Naopak je překonané např. polskou Varšavou (14,6 EUR/m2).
Druhé největší české město – Brno – má nájemné 9,6 EUR/m2, téměř o třetinu nižší než Praha. Drží se nicméně těsně za Vídní.
Třetím českým městem zařazením do studie je Ostrava. Nájemné v Ostravě dosahuje v průměru 6,6 EUR/m2 a je tak oproti Praze méně než poloviční.
Značné rozdíly mezi nájemným v jednotlivých českých městech ukazuje též nedávná studie realitní kanceláře RE/MAX. Zatímco v Praze za garsonku o velikosti 30 m2 zájemce zaplatí v průměru 10 688 Kč měsíčně, v nejlevnějším Moravskoslezském kraji pouze 4 834 Kč měsíčně. U větších bytů 2+kk o rozloze 45 m2 je pražské měsíční nájemné v průměru 15 046 Kč, v nejlevnějším Ústeckém kraji je takřka poloviční – 7 532 Kč.

Tip: Praha není Ústí. Rozdíl v nájmech je i 10 tisíc korun

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Časovaná bomba: nájemníci nebudou mít na doplatky za energie

V posledních měsících dramaticky rostoucí ceny energií budou mít zásadní dopad i na nájemní bydlení. Velká část majitelů těchto nemovitostí má totiž energie napsané přímo na sebe a svým nájemníkům nezměnila výši záloh. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, roční nedoplatky přitom mohou za současné situace i v menším bytě snadno dosáhnout […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

13. 05. 2022

Pět hlavních důvodů, proč nemovitosti nezlevní

Situace na trhu s nemovitostmi je rok od roku napjatější. Nemovitostí je nedostatek a jejich ceny neustále rostou. V tomto roce – díky razantnímu zvyšování úrokových sazeb i opětovnému zpřísňování podmínek poskytování hypotečních úvěrů ze strany ČNB – dojde nejprve k poměrně významnému poklesu poptávky. A tak se naskýtá obvyklá otázka posledních let: můžeme očekávat propad cen na trhu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022

Názory na regulaci sdíleného ubytování se výrazně liší

Na potřebě regulace sdíleného ubytování panuje všeobecná shoda. Výrazně se ale liší postoje jednotlivých aktérů k tomu, jak konkrétně postupovat. Hlavní město Praha prosazuje svůj návrh novely živnostenského zákona, strany vládní koalice se naopak přiklánějí k tomu, aby byla problematika řešena vládním návrhem zákona. Ukázala to konference uspořádaná Hospodářskou komorou ČR.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.