Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Nájemné v Evropě: Nejdražší je Paříž, Praha se drží Říma

Moderní byt - interiér - kuchyň

Petr Zámečník

Nájemní bydlení se v České republice netěší příliš velké popularitě. V Evropě je tomu je často jinak – ať již z finančních či jiných důvodů. Jaké je nájemné v Evropě? A jak si stojí česká města v porovnání s evropskou konkurencí?

Nájemní bydlení je v Česku vnímáno často jako poslední instance. Kdo může, co nejrychleji pořizuje vlastní byt nebo rodinný dům. V nájmu bydlí tak převážně lidé, kteří si vlastnické bydlení nemohou dovolit – a pár lidí, kteří si ho zvolili vzhledem ke svému životnímu stylu a preferencím. Není tak divu, že podíl nájemního bydlení klesá. Zatímco při sčítání lidu v roce 2001 činil podíl domácností bydlících v nájmu 30,7 %, o deset let později v roce 2011 to bylo jen 20 %. A je pravděpodobné, že příští sčítání za dva roky ukáže další posun.

V Evropě obecně je nájemní bydlení využíváno mnohem častěji. Důvodem přitom není jen obtížná dostupnost bytů s ohledem na vysoké ceny v Západní Evropě, ale i další výhody, které nájemní bydlení přináší – vyšší flexibilita, možnost bydlení i v lepší čtvrti či ve větším bytě za dostupných nákladů apod.

Nájemné v Evropě

Nájemné v Evropě do značné míry kopíruje ceny bytů. Města s vysokými cenami bytů mají též vysoké nájemné. Typickým příkladem je Paříž, která dominuje jak žebříčku výše cen bytů, tak žebříčku výše nájemného. A nezaostává ani Londýn.

Trochu se vymykají norská města Oslo a Trondheim, která se vklínila mezi Paříž a Londýn, přestože náklady na pořízení vlastního rodinného domu jsou v nich poloviční oproti cenám bytů v Paříži a Londýně.

Graf 1: Průměrné měsíční nájemné (EUR/m2)

Nájemné v Evropě

Zdroj: Deloitte

Nejnižší nájemné ze sledovaných měst je v maďarských městech Debrecín (6,4 EUR/m2) a Györ (6,5 EUR/m2), ovšem nezaostává ani česká Ostrava (6,6 EUR/m2) či italský Turín (6,9 EUR/m2).

Nájemné v České republice

Nájemné v českých městech sledovaných ve studii „Property Index 2019“ poradenské společnosti Deloitte se poměrně značně liší.

Nejvyšší nájemné je (bez velkého překvapení) v Praze, kde dosahuje 13,4 EUR/m2. Stejné výše nájemného má i Řím, hlavní město Itálie. Pražské nájemné je vyšší i než nájemné v některých hlavních městech západoevropských zemích – např. belgický Brusel (11,1 EUR/m2), portugalský Lisabon (10,8 EUR/m2) či rakouská Vídeň (9,8 EUR/m2). Naopak je překonané např. polskou Varšavou (14,6 EUR/m2).

Druhé největší české město – Brno – má nájemné 9,6 EUR/m2, téměř o třetinu nižší než Praha. Drží se nicméně těsně za Vídní.

Třetím českým městem zařazením do studie je Ostrava. Nájemné v Ostravě dosahuje v průměru 6,6 EUR/m2 a je tak oproti Praze méně než poloviční.

Značné rozdíly mezi nájemným v jednotlivých českých městech ukazuje též nedávná studie realitní kanceláře RE/MAX. Zatímco v Praze za garsonku o velikosti 30 m2 zájemce zaplatí v průměru 10 688 Kč měsíčně, v nejlevnějším Moravskoslezském kraji pouze 4 834 Kč měsíčně. U větších bytů 2+kk o rozloze 45 m2 je pražské měsíční nájemné v průměru 15 046 Kč, v nejlevnějším Ústeckém kraji je takřka poloviční – 7 532 Kč.

Tip: Praha není Ústí. Rozdíl v nájmech je i 10 tisíc korun

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *