EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

0 komentářů

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

 

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Loading 

Nákupní cena pro investory může u tohoto typu nemovitostí klesnout až na 100 000 Kč/m2 a ceny pozemků mohou klesnout až o 30 %, i když se developeři stále snaží prodat za cenu inzerovanou na trhu, v Praze okolo 140–150 tisíc Kč/m2 vč. DPH.

Trh nájemního bydlení je diverzifikovaný. Velké množství bytů k pronájmu je stále v rukou fyzických osob, ale rychle se nyní tvoří institucionální trh nájemního bydlení, který povede k narovnání cen na trhu a větší jistotě.

Zuzana Chudoba z BTR Consulting shrnula: „Developeři nyní často aktivně vstupují na trh přímo jako investoři. A investoři a developeři hledají konsensus mezi očekáváním investorů a nabídkou developerů pro větší možnosti umisťování bytů do nabídky nájemního bydlení. Většina institucionálních investorů očekává 5% hrubý výnos z nájmu. O projektech se jedná a prodávají se ještě dříve, než se začnou stavět. Je to i proto, že půdorysné a prostorové uspořádání nájemního projektu má řadu odlišností od vlastnického a nelze jednoduše projekty již postavené pro vlastnické bydlení převádět na nájemní.“

Ceny nájemného se v Praze pohybují v průměrně okolo 500 Kč/m2/měsíc dle typu domu a vybavení bytu. V loňském roce narostly až o 20 %, nyní jsou ceny konstantní a dochází jen k mírným korekcím.

Roste ale tlak na optimalizaci nákladů a zefektivnění procesů a odráží se v nárocích na technologie a digitalizaci projektů. Základem je komplex automatizovaných a optimalizovaných služeb správy projektu, který dokáže nejen zjednodušit agendu, snížit náklady, ale být i konkurenční výhodou. Podstatná je například možnost kontroly a vyúčtování okamžité spotřeby na měsíční bázi.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *