EUR 23.570

USD 22.049

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.570

USD 22.049

Nájemní bydlení už tolik netáhne. Láká hlavně studenty

 


 

Na konci srpna lidé vyhledávali nájemní bydlení v průměru o 12 procent méně než minulá rok. Třetinový úbytek se týkal poptávek po bydlení v bytech od deseti do patnácti tisíc korun měsíčně.

Přispívají k tomu letos bezpochyby velmi výhodné podmínky pro koupi nemovitosti i prostá úvaha, že částku blížící se 15 tisícům měsíčně lidé raději investují do vlastního bydlení,“ říká analytik ANNONCE na segment reality Petr Langer a dodává: „Jediným segmentem nájemního bydlení, který rok od roku roste, je studentské spolubydlení. Pro pronajímatele větších a vícepokojových bytů je to často jediná šance, jak byt pronajmout a nemuset jít s cenou příliš nízko. Ve 4+1 bydlí dnes v nájmu už málokdo, pro studenty je to ale mnohdy stále výhodnější a důstojnější ubytování než vysokoškolská kolej,“ dodává na závěr Petr Langer.

Lidé chtějí vlastní nemovitost

Oproti jiným zemím, je v České republice celkem normální vlastnit nemovitost a podle toho pak shánět práci. Například ve Švýcarsku je to přesně naopak. Mnozí si byty jen pronajímají, aby je mohli snadněji opustit a odcestovat za prací třeba až na druhou stranu země.

U nás se nejvíce lidé zajímají o koupi bytů do jednoho milionu korun, kde poptávka podle inzertního serveru Annonce narostla o 78 procent. Byt v maximální hodnotě dvou milionů shánělo o 43 procent více a zájem klesl jen o byty dražší než tři miliony korun. Poptávka po rodinných domech roste permanentně.

Čísla potvrzují postupný trend oživování trhu nemovitostí, který pozorujeme již od dubna a je patrný stále více zejména na poptávce. V červnu dosáhly svého dna jak úrokové sazby hypoték, tak ceny nemovitostí. Navíc alespoň statisticky skončila recese a objevují se signály o oživení ekonomiky. To vše nahrává vyšší aktivitě na realitním trhu a snaze rychle investovat, než ceny stoupnou. Na druhou stranu u nemovitostí s horší občanskou vybaveností či dopravní dostupností ceny patrně u dna ještě nejsou,“ říká realitní makléř Quantum reality Jan Hájek.

REKLAMA

Místo koleje družstevní byt

Nájemní bydlení tedy láká hlavně mladé lidi. Ti také čím dál častěji k bydlení využívají více družstevní byty než studentské koleje. Výhodu má družstevní byt například pro ty, kdo si nechtějí nebo nemohou vzít hypotéku.

Družstevní vlastnictví je v podstatě kombinace nájmu s právem na budoucí vlastnictví. Družstevník je členem družstva, které využívaný byt vlastní. O úvěr pak žádá družstvo a člen družstva se díky tomu nemusí sám zadlužovat ani nikomu prokazovat svůj příjem. „To je jedna z hlavních výhod. Pokud na začátku trochu pomohou třeba právě rodiče, splátky v podobě nájmu si už i s nepravidelnou brigádou zajistí student sám,“ říká Anna Ježková, předsedkyně družstva Coop Development.

Ceny kolejí už dávno nejsou nijak nízké a rozhodně je pohodlnější bydlet někde v bytě. Například kolej v Praze – Dejvicích vychází v případě dvoulůžkového pokoje měsíčně na více než 7 000 korun za pokoj. Kolej na Jarově pak na 6 300 korun za pokoj. V obou případech je hygienické zázemí pro lidi v buňkovém systému.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

Jak se může nájemce bránit nesprávnému vyúčtování energií?

Pronajímatel má povinnost zajistit služby související s užíváním bytu, na nichž se s nájemcem dohodne v nájemní smlouvě, jinak služby nezbytné. Tyto služby jsou zpravidla hrazeny ve formě záloh a následně vyúčtovány. Pokud vyúčtování nesplňuje stanovené požadavky, má nájemce několik možností, jak se bránit.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *