EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Nájemníci hledají nejčastěji menší byty

 


 

 „I když se pronajímají zejména byty, desetinu pronajímaných nemovitostí tvoří rodinné domy a garáže. Ve Středočeském či Jihomoravském kraji, kde se daří tuzemské turistice, nalezneme v nabídce i chaty. Ostatní nemovitosti, jako např. vily či chalupy, jsou na trhu pronájmů spíše raritou,“ uvádí Michal Zadák, manažer služby Sreality.cz.

Byt pronajmete za necelý měsíc

Vlastníci bytů nejčastěji pronajmou byt za 25 dní. Při prodeji musí počítat s dobou čtyřikrát i pětkrát delší. Pouhých 15 dní, resp. 16 dní potřebují k pronájmu v Plzeňském a Pardubickém kraji, kde se vzhledem k nízké nabídce po bytech k pronájmu jen zapráší. Naopak nejdéle se bude nabízet byt k pronájmu v Ústeckém kraji (29 dní) a Libereckém kraji (28 dní).

Doba, za kterou je nemovitost pronajata, není podmíněna cenou pronájmu. Ukazují to například nízké ceny pronájmu na Liberecku a Ústecku, kde si malý byt pronajmete i za 5 000 korun za měsíc, a naopak vysoké ceny v Praze (9 375 korun za měsíc).

Nejlépe se pronajímají menší byty

Z 92 procent je nabídka bytů k pronájmu tvořena byty jednopokojovými až třípokojovými. Nejčastěji pronajímanými byty jsou pak byty dvoupokojové (40 procent).
clipboard0747_1

Prodej jak bytů, tak i domů a garáží, ať už více či méně převyšuje pronájem. Výjimkou jsou ovšem byty jednopokojové, jejichž pronájem je častější než prodej.
clipboard0748_1

REKLAMA

Rodinné domy se příliš nepronajímají

V inzerci nabídky domů k pronájmu téměř nenalezneme. Převážná většina (96 procent) je nabízena k prodeji. Když už na pronájem domu narazíme, bude to v 63 procentech případů v Praze či Středočeském kraji. „Rodinné domy si nejčastěji pronajímají společnosti, které v regionu působí a potřebují si tam zajistit místo, odkud mohou jejich zaměstnanci pracovat či kde je mohou ubytovat. Proto je největší nabídka právě v Praze či blízkém Středočeském kraji. Pronájem rodinného domu soukromou osobou je dle mé zkušenosti spíše výjimkou,“ uvádí Michal Zadák.
clipboard0749_1

Na pronájmy bytů má vliv zejména míra nezaměstnanosti a migrace obyvatel. Praha s nízkou mírou nezaměstnaností a největším ročním přírůstkem obyvatel  proto představuje, co do počtu nabídek, největší nájemní trh. „Jednoduše řečeno je zde po bytech velká poptávka a jejich pronájem může vlastníkům zajistit slušný zisk. Podobnou situaci můžeme sledovat v plzeňském či jihočeském regionu. To, že zde nájemní byty mizí z nabídky takovou rychlostí, způsobuje jejich menší množství i nižší cena,“ shrnuje Michal Zadák.

Ceny se liší podle regionů

Nejlevnější byty jsou v nabídce Moravskoslezského kraje, kde pronajímatel získá nejčastěji 6 000 korun za měsíc. Na druhou stranu jeden z nejdražších nájmů zaplatí zájemci o bydlení v Jihomoravském kraji.

„Při hledání příčiny cenového rozdílu nám může napovědět pohyb obyvatel. Ze severu Moravy se podle ČSÚ ročně odstěhuje na tři tisíce lidí, což je nejvyšší úbytek obyvatel vzniklý stěhováním v celé ČR. Není se čemu divit, když se zde míra nezaměstnanosti pohybuje okolo osmi procent. Je tedy možné říci, že lidé hledají uplatnění jinde, třeba právě v Jihomoravském kraji, respektive Brně. Při bližším pohledu na data z Jihomoravského kraje totiž zjistíme, že značná část nájemního bydlení se nachází právě tam. K dispozici jsou v Brně hlavně menší byty – jedno a dvoupokojových bytů je zde téměř třikrát více než tří a čtyřpokojových. Cenu zde tedy znovu ovlivňuje zvýšená poptávka, zejména po malých bytech pro studenty či přistěhovalou novou pracovní sílu,“ uzavírá Michal Zadák.

REKLAMA

Pronájem, nebo koupě bytu?

U menších bytů je nabídka pronájmů a koupě srovnatelná. Nejvýhodnější je investice do malého bytu v Plzeňském, Jihočeské nebo Středočeském kraji. Například ve Středočeském kraji uhradíte prodejní cenu bytu 1+1 měsíčním nájmem za necelých 15,5 roku. Naproti tomu například v Praze potřebujete téměř 26 let.

Větší byty se všeobecně příliš nepronajímají. Prodeje u velkých bytů mnohanásobně přesahují pronájmy. Největší nepoměr u bytů 4+1 je v Karlovarském kraji, kde je prodej bytů téměř 26 krát větší než pronájem.  

Ideálním bytem je 2+1 nebo 2+kk

Nejčastějším požadavkem při vyhledávání pronájmu je byt 2+1 nebo 2+kk po rekonstrukci, který se nachází v prvním až třetím patře cihlového domu. Dalším požadavkem bývá sklep, parkování, lodžie, balkón a výtah.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024

Vyšší daň z nemovitosti poškodí hlavně důchodce a mladé rodiny bez vlastního bytu

Minulý týden vypršel termín pro řádné uhrazení daně z nemovitosti, která letos řadu domácností nepříjemně zaskočila. I když se v průměru zvedá o osmdesát procent, v důsledku loni schváleného konsolidačního balíčku, řada domácností se musí smířit i s jejím vícenásobným nárůstem. Najdou se i tací, kteří loni platili zhruba tisícovku ročně, ale letos už na dani odvedou přibližně čtyři […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *