EUR 25.295

USD 23.123

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 25.295

USD 23.123

Text: Petr Zámečník

20. 08. 2013

1 komentář

Nejlevnější hypotéka? „Od“ 2 %

 


 

Nízké úrokové sazby na mezibankovním trhu nahrávají variabilním sazbám hypotečních úvěrů. Aktuálně se s nimi lze dostat až na 2% úrok. Nejnižší sazby přitom nabízí Česká spořitelna, která si k mezibankovní sazbě 1M PRIBOR (aktuálně 0,3 %) přiráží 1,7 procentního bodu. Má to ale háček – klient se v takovém případě prohne za nejrůznější diktovaná pojištění a i hypotéka musí být dostatečně vysoká.

Na nejnižší úrokové sazby se bez dodatečných podmínek nedostanou ani klienti jiných bank. Nejčastěji je vyžadováno aktivní využívání běžného účtu, pod čímž každá banka míní něco jiného, a předem definované životní pojištění nejčastěji od sesterské či dceřiné pojišťovny. Jak pravil klasik, nechci slevu zadarmo…

Tip: Zítra vychází průměrné úrokové sazby hypoték Fincentrum Hypoindex za červenec 2013.

Tabulka 1: Přehled úrokových sazeb variabilních hypoték

Banka  

Variabilní úroková sazba („od“)

Česká spořitelna

1M PRIBOR + 1,7 %

Fio banka

1M PRIBOR + 1,75%

GE Money Bank

2,29 %

LBBW Bank

2,29%

mBank

2,59%

Raiffeisenbank

1M PRIBOR + 2,10 %

UniCredit Bank

2,20%

Česká spořitelna – Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS), slevu za výši hypotéky, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání.

Fio banka – Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev.

GE Money Bank – Pro hypotéku do 80 % LTV s fixací pevné části na jeden rok.

LBBW Bank – Zohledňuje slevu za využití dalších produktů nabízených bankou.

mBank – Při sjednání pojištění, LTV do 80 %.

UniCredit Bank – Zahrnuty jsou slevy: Sleva za jednorázové pojištění CARDIF 0,50%, sleva v případě aktivně využívaného účtu v UCB 0,50%, sleva za aktivní využívání kreditní karty UCB 0,10 %.

Zdroj: Úrokové lístky bank

Pouze tři banky nabízející hypotéku s variabilní sazbou mají úrokovou sazbu definovanou jako přirážku k 1M PRIBOR (měsíční mezibankovní úrokové sazbě). Nejnižší „základní“ přirážku má Česká spořitelna, ale s minimálním odstupem se v závěsu drží Fio banka. Třetí z nich, Raiffeisenbank, má v úrokovém lístku uvedenu i maximální přirážku ve výši 3,10 %.

Svérázný přístup k variabilní sazbě má GE Money Bank. Sice také stanovuje v sazebníku přirážku, ovšem ta se odvíjí především od délky fixace, na kterou je sjednána „pevná část úrokové sazby“ – tedy marže banky. Tu lze fixovat na 1, 3 nebo 5 let, případně na celou dobu splatnosti hypotéky.

Tabulka 2: Pevná část úrokové sazby GE Money Bank

Fixace

Pevná část úrokové sazby

1 rok

1,94%

3 roky

2,14%

5 let

2,14%

do splatnosti

2,44%

Zdroj: Úrokový lístek GE Money Bank

Fixace „pevné části úrokové sazby“ není ale jedinou zvláštností GE Money Bank. Zatímco u ostatních bank je úroková sazba navázána na 1M PRIBOR, GE Money Bank si svou variabilní složku stanovuje sama v úrokovém lístku. A tak zatímco je 1M PRIBOR aktuálně 0,30 %, GE Money Bank má stanovenu „variabilní část úrokové sazby“ na 0,35 %.

mBank se klient může dostat na úrokovou sazbu i nižší, než jaká je uvedena v Tabulce 1. Musí ale lépe úvěr zajistit. Nejnižší sazbu uvádí banka pro LTV do 50 % ve výši 2,49 %, pokud má klient sjednané pojištění. Sazby mBank jsou přitom garantované.

Variabilní složka? Možná ještě klesne

Variabilní úrokové sazby možná ještě klesnou. Vyplývá to z nejnovější makroekonomické prognózy České národní banka, která předpokládá na podzim pokles 3M PRIBOR téměř k nule. V takovém případě by se k nule přiblížily i mezibankovní sazby 1M PRIBOR a klientům by úrokové sazby klesly až o 0,3 procentního bodu.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024

Ceny bytů i nájmy lámou v Brně rekordy

Za třetí kvartál letošního roku se v brněnských novostavbách prodalo celkem 288 jednotek. Za prvních devět měsíců to je téměř dvakrát více bytů než za celý loňský rok. Letošek tak bude pravděpodobně nejvýkonnější od roku 2016. Celkem už letos kupující za nové byty v Brně utratili více než 6,5 miliardy korun. Vysoký zájem se pomalu začíná projevovat […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 10. 2024

Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %

Úrokové sazby hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu se ani v říjnu v podstatě nezměnily. Optimistická očekávání, že po prázdninách se v souvislosti se změnou poplatků za předčasné splacení hypoték a spuštěním akčních zvýhodněných nabídek výrazněji sníží úroky, se nenaplnila. Pravděpodobně hlavním důvodem, proč banky zabetonovaly sazby nad pětiprocentní hranicí, je nenaplnění jejich přání ze […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

04. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • enj

    20 srpna, 2013

    Hypotéka je státem povolená lichva, nic víc, ale dělá se z ní něco extra.

    Odpovědět