EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Text: Monika Lukešová

24. 09. 2012

4 komentáře

Nemají ani bydlení, ani peníze. Advokát zpronevěřil 50 milionů korun

 


 

„Událost, která v posledních dnech otřásla realitním světem, má dopad nejen na důvěryhodnost služeb realitní kanceláře Century 21, ale i na celý realitní trh,“ konstatuje Milan Zavadil, předseda výkonné rady Realitní komory České republiky.

Advokát peníze svých klientů investoval se svým společníkem do nákupu nemovitostí. Investice se ale nevyvedla a Vlasák tvrdí, že mu jeho společník peníze nevrátil.  Miloš Vlasák se ale sám přihlásil na policii a bude vypovídat. Poškození ale pravděpodobně své peníze ani tak neuvidí.

Momentálně kriminalisté ověřují, zda má advokát nějaký majetek, ze kterého by mohli být okradení klienti odškodněni. Lidé samozřejmě žádají, aby se za ně postavila realitní kancelář Reality 21. Ta se odpovědnosti brání, protože s Vlasákem spolupracovala „jen“ do 22. srpna. Realitka tehdy s advokátem přerušila spolupráci, ale mnozí tvrdí problémech musela vědět. Majitel realitní kanceláře Reality 21 Petr Kouba samozřejmě tvrdí, že ukončení spolupráce bylo právě s ohledem na zájmy klientů.

Realitní kancelář Reality 21 tedy dává od machinací advokáta ruce pryč. Nebyl prý jejím zaměstnancem, proto za jeho jednání realitka nenese žádnou odpovědnost.

Peníze u advokáta prý nejsou v bezpečí

Svěřovat klientovy finanční prostředky pouze do rukou advokáta je velice neuvážený krok, který, jak jsme se již mohli několikrát přesvědčit, může způsobit více škody než užitku. Advokátovi stačí k výkonu svého povolání kancelář, počítač, psací potřeby a sekretářka. Neručí žádným majetkem, nenese hmotnou odpovědnost za své jednání,“ shrnuje nešťastnou situaci Miroslav Jonáš, místopředseda představenstva a obchodní ředitel M&M reality.

REKLAMA

Jenže co dělat? Podvedení klienti v podstatě nemají nic. Mohou podat trestní oznámení, ale to neznamená, že peníze dostanou zpátky. Vrátit by se jim mohla alespoň provize, kterou advokátovi zaplatili. Ta se ale většinou pohybuje v řádech desítek tisíc, takže stejně mnozí přijdou o nemalé částky.

Klienti také mají právo domáhat se u soudu/v trestním řízení úhrady všech souvisejících nákladů, které jim vznikly. Jedná se zejména o úroky bance, poplatky, pokuty a další kompenzace, které mohou činit další statisíce korun. Celkově lze odhadovat, že pokud proces vyšetřování případu i soudní řízení budou probíhat hladce, trestní řízení by mohlo být ukončeno nejdříve v řádu měsíců,“ říká Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

Některé realitní kanceláře se takovým situacím snaží předejít. Například u realitní kanceláře RE/MAX má každý obchodní případ, tedy každá jednotlivá smlouva o advokátní úschově, přirazen jedinečný vázaný účet.

Po dobu platnosti smlouvy o advokátní úschově tento účet slouží jen a výhradně pro daný obchodní případ. Tímto je mimo jiné eliminováno nebezpečí záměny jednotlivých peněžních prostředků, popř. nárokování těchto peněžních prostředků jinou osobou, než která je účastníkem předmětné smlouvy,“ vysvětluje Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Libule

  1 října, 2012

  Paní Hrušová, konečně to někdo napsal pravdu. Patříme ke klientům, kteří byli okradení reatkou Reality 21 o 2 mio. Nemáme teď nic. Všechna média, která o tom podávala informace je zkreslovala a dělala z realitky chudáky, ale tak to není. To realitka nás do všeho zatáhla a donutili nás uložit peníze u Mgr.Vlasáka (a to i přesto, že jsme chtěli nezávislého notáře). Podvedla nás ona, ne Vlasák. Pana Vlasáka jsme nikdy v životě neviděli. Kéž by se tento článek dostal víc mezi lidi, aby pochopili, že zloději jsou někde jinde.
  Mám ještě minimální naději, že tady nevítězí vždy jen zloději a hajzlové, ale snad i normální obyčejní lidé.

  Odpovědět

 • Rodro

  4 října, 2012

  Dobrý den – insider info je toto : depozitní účet, který advokát má, je zhodnocován, při průměrné délce zápisu vlastnických práv na katastru 30 dní je účet zhodnocen a zisk připsán na druhý advokátův účet. Ročně se dá při větších objemech „vydělat“ statisíce, ze kterých samozřejmě realitka participuje!!!

  Odpovědět

 • Dana

  11 října, 2012

  Dobrý den, i naše rodina patří k okradeným klientům – přišli jsme o 3,5 milionu za rodinný dům- teď nemáme vůbec nic. I my jsme přesvědčeni, že hlavní viník je realitka. Našeho kupujícího nechali poslat peníze na účet Vlasáka jeden den předtím, než s ním ukončili spolupráci. Mohli tomu zabránit, ale neudělali to!! Vehnali nás zlodějovi do chřtánu. A ředitel realitky Kouba byli s Vlasákem přátelé. Podali jsme trestní oznámení i na pracovníky realitky- museli vědět, že budeme okradeni. A ani my jsme nikdy Vlasáka neviděli. Je to peklo, dopady pro naši rodinu jsou devastující a fatální – z tohoto podvodu se nikdy nedostaneme. I naše rodina Vám děkuje, že kauzu medializujete.

  Odpovědět

 • Petr

  28 června, 2013

  Okradení klienti vytvořili webové stránky, kde je o této kauze vše:
  http://www.okradeni-v-century21.wbs.cz

  Odpovědět