Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Neplatiči v SVJ mohou zkomplikovat život i poctivým majitelům bytů

Monika Lukešová

Říkáte si, že když svědomitě splácíte hypotéku a platíte ostatní náklady na bydlení, že vám nehrozí žádné postihy? Jenže ono to tak úplně není. Potíže vám mohou způsobit vaši sousedé, kteří nejsou tak zodpovědní jako vy.

Máte-li ve Společenství vlastníků jednotek třeba jen jednoho chronického neplatiče, můžete přijít o střechu nad hlavou. Tedy v případě, že vaše SVJ včas nezasáhne. Jenže vymáhat peníze po někom, koho třeba ani neznáte, rozhodně není jednoduché.

Vymáhat peníze po sousedech je těžké

„Často se setkáváme s tím, že sousedé se doslova ostýchají neplatiče vyzvat k platbě. A co je nejčastějším důvodem? Prý nechtějí kazit vzájemné mezilidské vztahy v domě. Vůbec si při tom neuvědomují, že je jako první narušil právě neplatič, protože přestal hradit povinné platby. A de facto žije na úkor ostatních sousedů,“ uvedla Kateřina Procházková z bezplatného poradenského portálu poradnaveritele.cz.

„V praxi nezřídka narážím na situace, kdy jednotlivá SVJ otálí s vymáháním tak dlouho, až dotyčný dlužník spadne do exekuce nebo insolvence. Pak už mnoho prostoru na vymáhání pohledávky nezbývá, protože jiní věřitelé jsou jednoduše rychlejší nebo mají přednost., potvrzuje advokátka Bohdana Hejduková z portálu pravnigramotnost.cz, který se specializuje na problematiku Společenství vlastníků jednotek a Bytových družstev.

SVJ musí jednat okamžitě

Že je rychlá reakce nutná, o tom se přesvědčili lidé z SVJ v Opavě. Stále se totiž otáleleo s vymáháním osmdesátitisícového dluhu po mladém majiteli garsonky. Ten se rozešel se svoji přítelkyní, která mu s náklady na bydlení finančně pomáhala, a on sám na platby nestačil. Došlo až na exekuci. Exekutor byt prodal a peníze stačily pokrýt jen dluh u banky a částečně u druhého věřitele. Ostatní, kterým mladík dlužil peníze, měli smůlu.

A aby toho nebylo málo, tak mladík navíc zažádal o oddlužení, které mu bylo soudem povoleno. A protože dlužník tuto skutečnost nemusí hlásit všem svým věřitelům, stalo se, že SVJ se na nás obrátilo pozdě a promeškalo tak navíc i lhůtu k přihlášení své pohledávky. Sečteno podtrženo, toto SVJ váhalo tak dlouho, až o svých osmdesát tisíc nadobro přišlo,“ upozorňuje Kateřina Procházková na konkrétní případ z praxe.

Nejlepší je, když SVJ s takovou situací počítá už při přípravě stanov. „Do stanov je vhodné zakotvit termín splatnosti záloh a příspěvků na správu a údržbu domu. Může se zde i rovnou uvést sankce za pozdní placení jako jsou například poplatky z prodlení, nebo úrok z prodlení a stanovit další postup vůči dlužníkovi,“ radí Bohdana Hejduková. 

Nejprve mi mělo SVJ v takovém případě poslat dlužníkovi písemnou upomínku, na které by mělo být uvedeno číslo účtu, variabilní symbol, dlužná částka a datum splatnosti. Upomínku je nejlepší poslat doporučeně, abyste měli případně u soudu aspoň nějaký důkaz, že SVJ dlužníka vyzvalo k zaplacení. Hlavní je, aby se jednalo co nejrychleji.

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Neplatiči v SVJ mohou zkomplikovat život i poctivým majitelům bytů”

  1. JUDr. David Vozák napsal:

    Dobrý den.
    Dovolím si podotknout, že pokud bylo oddlužení schváleno a dlužník jej plnil, což je v jeho prioritní zájmu, muselo SVJ obdržet na své pohledávce, pokud ji správně přihlásilo, nejméně 30 %. Jinak se ztotožňuji s tím, že má-li věřitel dostat své plnění po dlužníkovi, musí se o toto zásadně zasadit co nejdříve. Jde ale o právní zásadu, která je již více něž 2 000 let stejná a vyzývá všechny, aby se o svá práva starali.

    Hezký den
    JUDr. David Vozák, http://www.abivia.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *