EUR 25.425

USD 23.314

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.425

USD 23.314

Text: Monika Lukešová

15. 04. 2014

4 komentáře

Zápis do katastru nemovitostí není samozřejmostí. Pozor na staré dluhy

 


 

Komplikace může způsobit i neexistující výpis z rejstříku společenství vlastníků, bez kterého vám byt do katastru nemovitostí nezapíší. S koupí bytové jednotky vám připadnou i dluhy, které jsou na nemovitost navázány. Řešením je podepsání bezdlužnosti nemovitosti od prodávajícího nebo nejlépe od správce nemovitosti. Pokud máte potvrzení, že původní vlastník nemá vůči správci domu žádné závazky – například nezaplacené příspěvky do fondu oprav nebo jiné obdobné platby. Pokud si ale tyto věci neohlídáte, můžete mít se zápisem do katastru nemovitostí problémy.

Přesně takové starosti měl s katastrem a se „svým“ bytem pan Kříž. Vyhlédl si prostorný slunný byt v novostavbě a pracně vyřídil veškeré dokumenty spojené s hypotékou. Kupní smlouvu na byt podepsal až po novém roce, tedy podle aktuálního občanského zákoníku a už si bohužel neohlídal, že se pravidla poněkud zkomplikovala.

„Pan Kříž si totiž od prodávajícího nenechal doložit výpis z rejstříku společenství vlastníků.“ Upozorňuje advokátka Mgr. Bohdana Hejduková ze specializovaného portálu pravnigramotnost.cz. „V jeho případě se totiž jednalo o dům s více jak pěti jednotkami, které jsou ve vlastnictví minimálně tří různých vlastníků. Laicky řečeno – v tomto případě musí vlastníci založit ´společenství vlastníků´ a postarat se o jeho zápis do příslušného rejstříku. Tato povinnost však v  případě nemovitosti vyhlédnuté panem Křížem nebyla naplněna.“ 

Jak by tedy měl pan Kříž posupovat?

V domě, ve kterém si pan Kříž koupil byt, musí majitelé bytových jednotek založit tzv. společenství vlastníků. To ale může trvat dlouho.

Tento proces může být otázkou několika týdnů, ale i měsíců nebo dokonce let. Bohužel lze předpokládat, že banka tak dlouhou dobu čekat nemusí a pan Kříž o svůj vyhlédnutý byt pravděpodobně přijde.“ Komentuje obvyklé lhůty advokátka Hejduková.

REKLAMA

„Připravit stanovy, notářský zápis a doručit dokumenty k příslušnému rejstříku a počkat na zápis, to vše lze zvládnout v relativně krátké době několika týdnů. Problém může nastat tehdy, pokud se byť jen jeden jediný vlastník začne vůči novým stanovám bránit námitkami,“ varuje Hejduková. Stanovy musí podepsat všichni vlastníci jednotek. Blokovat prodej tedy může i jediný člověk, a to dokonce celé měsíce, v krajním případě i roky. Rozhodnout v takových sporech může až soud. Od ledna 2014 už neexistuje jiná možnost, jak jinak tuto situaci vyřešit. „Kupujícím tak lze jedině doporučit, aby výplatu kupní ceny vázali důsledně na zápis do katastru nemovitostí a aby si pro případ blokace zápisu vlastnického práva katastrem nemovitostí vymínili právo odstoupení od kupní smlouvy,“ radí Hejduková.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Kdy můžete vydržet vlastnické právo k nemovitosti?

Ačkoliv držitel není vlastníkem, po uplynutí určité doby může vlastnické právo tzv. vydržet.  Jaké jsou podmínky pro vydržení vlastnického práva k nemovitosti?  Aktuální se tato otázka jeví v době digitalizace katastru. Lidé totiž mohou zjistit, že část pozemku, kterou dlouhá léta považovali za svou, jim vlastně nepatří. 

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

24. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • NOZ

  15 dubna, 2014

  Můžete specifikovat jaké dluhy může nevědomky získat kupující s bytem?

  Odpovědět

 • NOZ

  15 dubna, 2014

  „S koupí bytové jednotky vám připadnou i dluhy, které jsou na nemovitost navázány.“
  Jaké to jsou dluhy?

  Odpovědět

 • Pavel

  16 dubna, 2014

  Je třeba požádat KÚ o sdělení data, kdy bylo třetímu různému vlastníku doručeno rozhodnutí o vkladu. Pokud to bylo před 1.1.2014 SVJ vzniklo ze zákona a KÚ musí převod jednotky zapsat i kdyby v rejstříku nebyl zapsán statutár (stanovy platí automaticky vzorové). Tvrzení o automatickém převodu dluhu z kupujícího na prodávajícího bez jeho vědomí je samozřejmě nesmysl. Jediné co lze takto na nabyvatele přenést je závazek zapsaný do KÚ (věcné břemeno) např. zajištění dluhu bytem.

  Odpovědět

 • NOZ

  19 dubna, 2014

  Otázka spíše směřovala na autorku článku. Její zdůvodnění takových nesmyslů by mohlo být zajímavé.

  Odpovědět