EUR 25.380

USD 21.638

REPO sazba ČNB 0.75 %

Inflace 4.1 %

EUR 25.380

USD 21.638

Text: Jana Zámečníková

13. 09. 2017

Nová hypotéka Air Bank umožní měnit splátky podle životní situace

Air Bank se na přelomu září a října pustí do poskytování nových hypoték. Zkušenosti z refinancování promítne do nových úvěrů na bydlení. Sází především na jednoduchost, flexibilitu a nulové poplatky. 


Air Bank od února 2015 nabízela pouze na refinancování hypoték. Na přelomu září a října však začne poskytovat hypotéky i novým zájemcům o úvěr na bydlení. Nová hypotéka má pomoci reagovat na různé životní situace, které v průběhu dlouholetého splácení hypotéky mohou nastat.

Změny v životě ovlivňují i splátky hypotéky

Životních událostí, které mohou lidem zjednodušit a v horším případě zkomplikovat splácení hypotéky, je celá řada. Usnadnit splácení může například zvýšení příjmů, bonusy, peníze z dědictví, prodej majetku, ale i společné bydlení. Těžší se naopak splácení stává při narození dítěte, pracovní neschopnosti, ztrátě práce, snížení příjmu, rozchodu či rozvodu, v důchodu či v případě úmrtí partnera.
„Lidé na začátku řeší hlavně to, aby hypotéku vůbec dostali a měli na ni. Jakmile ji ale získají, chtějí se jí zase co nejrychleji zbavit. Hypotéka totiž pro většinu z nich představuje těžkou kouli na noze. Uvědomí si to nejvíce právě ve chvíli, kdy se jim stane něco, s čím úplně nepočítali a co splácení hypotéky ztěžuje. Naším cílem je, aby byli spokojeni po celou dobu splácení hypotéky,“ říká Jakub Petřina, ředitel produktů a marketingu v Air Bank.

Flexibilní splácení a nulové poplatky

Air Bank se proto rozhodla konkurovat na poli nových hypoték především flexibilitou. Klienti budou mít možnost při přílivu peněz splácet hypotéku rychleji či naopak ve složitých životních situacích splácet pomaleji. Jediným omezením při pomalém splácení je věk, do kterého klient může hypotéku splácet. Běžnou hranicí u většiny bank je 70 let.
Kromě změny výše splátek umožní Air Bank splátky navíc bez omezení a poplatku, a to i přesto, že zákon umožňuje u nových hypoték každý rok předčasně splatit zdarma pouze 25 procent zbývajícího úvěru.
Předčasné splátky je možné provádět bez poplatku také během fixace. I zde jde Air Bank nad rámec zákona. Zákon totiž při prodeji po dvou letech umožňuje naúčtovat jedno procento z předčasně splacené částky, maximálně však 50 tisíc korun, a v ostatních případech skutečné náklady.
Speciálním nástrojem na snížení splátek je takzvaná Chytrá rezerva, do které může klient vkládat volné finanční prostředky v libovolné výši. V případě potřeby je naopak možné si vzít zpět již zaplacené splátek.
Air Bank neúčtuje žádné poplatky za běžné i méně běžné služby. Využívání Chytré rezervy či schválení a poskytnutí hypotéky je také zdarma. Klient zaplatí pouze náklady zajištění při předčasném splacení refinancováním a poplatek katastru nemovitostí ve výši tisíc korun.

Stejná sazba pro všechny

Stejně tak jako u refinancování nabízí Air Bank u nových hypoték stejné sazby pro všechny bez smlouvání a zpoplatněných služeb. Pevná sazba s fixací na pět let u hypoték nad 1,5 milionu korun je 1,99 procenta a do 1,5 milionu korun 2,19 procenta.
Začínat bude Air Bank s poskytováním hypoték maximálně do 80 procent hodnoty nemovitosti (LTV). V horizontu týdnů od zavedení nové hypotéky chce nabídku rozšířit i na hypotéky s LTV do 90 procent.
Novou hypotéku bude zatím možné čerpat pouze na koupi hotového domu nebo bytu. Zavedení hypotéky na stavbu Air Bank také plánuje. Podle Jakuba Petřiny k tomu ale zřejmě nedojde ani v příštím roce, záležet ovšem bude také na zájmu klientů.

Vstoupit do diskuze 1 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Jak zajistit dostupné bydlení podle akademiků?

Foto: Shutterstock Těžkého údělu těch, kteří vstupují na trh s bydlením, si nelze nevšimnout. Finanční nedostupnost bydlení se dotýká stále více lidí. Byty jsou stále více dražší, a i absolventi vysokých škol mají problém se svými příjmy na bydlení dosáhnout. A když banka hypotéku na smluvenou částku neposkytne, protože odhadní cena bytu je o půl milionu […]

Text: Milan Vodička

17. 08. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Vojtech Vokalek

    13 září, 2017

    Pokud vim, tak podle zakone lze mimoradne splatit 25% z celkoveho objemu hypoteky a ne ze zbyvajiciho jistiny.

    Odpovědět