EUR 25.355

USD 23.377

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.355

USD 23.377

Text: Monika Lukešová

26. 03. 2014

1 komentář

Nová zelená úsporám brzy startuje. Využít můžete i developerský projekt s touto dotací

 


 

V čem jsou výhody projektu „pasivní domy“ s možností vyřízení dotace Nová zelená úsporám?

Od 1. dubna 2014 běží další „vlna“ podávání žádostí o dotace v rámci programu Nová Zelená úsporám.

Každý si tak může postavit dům v kategorii tzv. „pasivních“ domů s dotací na výstavbu ve výši 550 000 korun, což je předem daná neměnná výše dotace a 35 000 korun dotací na projektovou dokumentaci. Jde o nízkoenergetické bydlení v lepší kvalitě, za nižší cenu, oproti běžnému bydlení. Tato dotace je po vstupním posouzení žádosti a jejím schválení, vyplacena až po kolaudaci domu, která musí proběhnout do 24 měsíců. Veškeré práce spojené s dotací v rámci projktu zajišťuje WellnetDesign, s.r.o.

V případě tohoto projektu Deblín – Brno na dosah, je již stavební povolení vydáno a tak klient v tomto projektu nemusí sám vyřizovat skoro nic. Vše je nachystáno na výstavbu.

Je to velice dobrá investice – pasivní dům s takovou dotací v blízkosti Brna. Jde také o menší pěknou lokalitu, kde bude jen 12 domů vždy o minimální velikosti pozemku 570 m2. Nejde tedy o tzv. “sídliště rodinných domů“.

Při financování výstavby úvěrem jsme schopni dodat nezávislé finanční poradce s předjednanou výhodnější úrokovou sazbou u jednotlivých bankovních ústavů, takže servis pro klienty by měl být opravdu více než komfortní. Více informaci mohou lidé najít na stránkách vseonemovitostech.cz .

Jak bude probíhat financování tohoto projektu?

V projektu je 12 domů. Šest z nich se bude stavět na klíč s financováním jednotlivými zájemci o koupi a postupnou výstavbou. Dalších šest postaví developer sám a poté bude „již hotové“ prodávat. Těchto druhých šesti domů se nebude týkat již tato dotace – resp. tuto dotaci bude čerpat developer.

Co to znamená, že dotaci bude čerpat developer? 

To znamená, že si o dotaci požádá přímo developerská firma, která tuto dotaci dostane, ale při dalším prodeji ji už nemusí celou promítnout do konečné ceny domu.

Můžete dotaci Zelená úsporám garantovat?

Projekt i se stavebním povolením by měly splňovat všechny předpoklady k tomu, aby byla žádost kladně přijata. O dotaci se žádá, a pokud je tato žádost schválená, tak při dokončení do 24 měsíců včetně kolaudace bude tato dotace vyplacena na účet žadatele. Výše této dotace je tak schválená již na počátku, zájemce si sám zafinancuje výstavbu a dotaci obdrží až po splnění všech uvedených podmínek.

Jak se mohou lidé do projektu zapojit?

Zájemci si mohou koupit pozemek a smlouvou o výstavbě si zajistit odborné dodržení všech nutných podmínek pro získání dotace. Samozřejmě můžeme pomoci i v tomto případě s vyřízením hypotečního úvěru, který se bude čerpat postupně, na tzv. protokol o výstavbě. To znamená, že pokud znalec banky uvidí, že výstavba domu pokračuje podle plánu, tak navýší současnou cenu takto vystavované nemovitosti a povolí další čerpání úvěru.

Jak dlouho bude nabídka trvat?

Stavební povolení jsou hotova, projekty nachystány, stavebník je připraven stavět. . Samotnou výstavbu rodinných domů na klíč v místě realizuje A-Z Servis Brno, s.r.o. Žádosti o vyřízení dotace je možno podávat od 1.4. 2014. Jde o to se, co možná nejdříve přihlásit na prohlídku v místě výstavby projektu a zarezervovat si svůj „nový“ pozemek.

Myslíme si, že žádosti do tohoto programu budou přijímány maximálně do lena až února roku 2015, kdy očekáváme vyčerpání částky vyčleněné na tento projekt (1,9 miliardy korun.)

V čem vlastně spočívá dotační program Zelená úsporám a pro koho je výhodný?

Výhodný je pro toho, kdo jej využije. Každý, kdo v rámci tohoto programu postaví dům v kategorii „pasivních“ domů, musí splňovat limity energetické náročnosti domu, tak má nárok na dotaci ve výši 550 000 korun + 35 000 korun dotace na vyhotovení projektové dokumentace. To znamená, že pokud si člověk koupí dům za 3 988 000 korun tak v této ceně má zahrnutou výstavbu „pasivního domu“, projektovou dokumentaci, energetický audit a cenu pozemku o výměře 570 m2. Pokud tento dům dokončí a zkolauduje majitel do 24 měsíců a bude mít kladně posouzenou žádost o dotaci, tak mu potom bude vyplacena výše zmíněná dotace, takže se cena domu sníží na 3,4 milionu.

Plánujete rozvoj takového developerského projektu ještě někde jinde? 

Ano, oslovujeme stavebníky, kteří chtějí v nejbližší době také stavět, aby si rozmysleli, jak energeticky náročný dům chtějí, protože s touto dotací mohou mít vyšší kvalitu za celkovou nižší cenu.

Pavel Dufek

Začal podnikat v roce 2002, kdy působil jako poradce nejmenované stavební spořitelny. Později přešel do makléřské společnosti a pracoval jako finanční poradce. „U této práce mě znepokojovalo, že já když vyhotovím úvěr či hypotéku na koupi nemovitosti, tak realitní kancelář má až 5× vyšší provizi. Tenkrát jsem nevěděl, že náklady této RK jsou také mnohem vyšší, ale toto zjištění mě posunulo k tomu, že jsem začal externě pracovat v jedné regionální realitní kanceláři,“ říká k této etapě svého života Pavel Dufek.

Postupně působil v několika dalších kancelářích, včetně provozování vlastní kanceláře či koupě franšízy již zavedeného realitního řetězce. Podle svých slov vždy upřednostňoval spolupráci realitního makléře s finančním poradcem při řešení klientova bydlení a požadovků.

Tuto možnost a spojení mu dala společnost Fincentrum Reality, kde v současné době působí na pozici oblastního realitního ředitele. Jeho působnost je nyní na jižní Moravě a projekt prodeje pasivních domů v Deblíně je prvním z několika, které se aktuálně rýsují.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 3.: Přefinancování hypotéky v USA

Vzhledem k tomu, jak jsou dva základní produkty amerických hypoték nastaveny (třicetiletá hypotéka se zafixovanou úrokovou mírou a hypotéky s proměnlivou úrokovou mírou ), je pro žadatele o hypotéku důležitá jejich celková finanční strategie, ne pouze konkrétní finanční podmínky dané hypotéky. Americký hypoteční systém totiž poskytuje široké možnosti finančního manévrování a nabízí k úvaze několik zajímavých operací.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 03. 2024

Letošní rok bude pro hypotéky přelomový

V oblasti hypotečních úvěr můžeme letošní rok bez nadsázky označit za přelomový. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich je pokračující snižování úrokových sazeb hypoték, které jde ruku v ruce se snižováním základní sazby ze strany České národní banky. Druhým důvodem je platnost novely zákona o spotřebitelském úvěru. Ta jasně definuje účelně vynaložené […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Zelinka Martin

  12 února, 2015

  Dobrý den,
  se ženou jsme si chtěli pořídit solární systém k ohřevu teplé vody. Na internetu jsme našli firmu Solární systémy Kocián. Volali mi a působí velmi seriózně, na jejich stránkách http://www.solarnisys­temynaohrevvo­dy.cz jsem se dočetl v sekci solární ohřev vody s přitápění o výhodách a nevýhodách solárního systému. Chtěl jsem se zeptal jak získat reference na tuto firmu. Jsem z Chomutova a oni z jižních čech.
  Děkuji Zelinka

  Odpovědět