EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Text: Veronika Hejná

13. 12. 2022

0 komentářů

ERÚ: Od ledna bude možné sdílení elektřiny v bytových domech

 

Od 1. ledna příštího roku bude jednodušší sdílení společně vyrobené elektřiny v bytových domech. Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) dne 6. prosince schválila novelu vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která sdílení umožní.

Loading 

Doposud jen pro společné prostory

Dosavadní právní úprava umožňovala využít elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů na střeše budovy pouze pro společné prostory. Druhou variantou by bylo sdružení odběrných míst. Před tímto postupem však Energetický regulační úřad varoval, spotřebitelům omezuje jejich práva. „Zákon totiž odběratele ztotožňuje s odběrným místem, a to samé platí i pro ochranu spotřebitele,“ vysvětluje ERÚ. V takovém případě si ani jednotlivé domácnosti v bytovém domě nemohly zvolit odlišného dodavatele energie.

„Tyto komplikace byly důvodem, proč decentrální zdroje v podmínkách bytových domů doposud fungovaly jen zřídka – na rozdíl od rodinných domů, kde vidíme rozvoj domácích elektráren nejen v posledním roce,“ uvádí Stanislav Trávníček, předseda Rady Energetického regulačního úřadu.

Zavedení vůdčího odběrného místa

Novinkou má být zavedení vůdčího odběrného místa, k němuž bude společný zdroj připojen. Přes toto odběrné místo potečou zpět do sítě i vyrobené přetoky. Výhodou je, že v rámci přidružených odběrných míst zůstane domácnostem možnost zvolit si vlastního dodavatele energie. Účast v projektu bude dobrovolná, lze tak připojit pouze ty obyvatele, které o to projeví zájem.

„Možnost využití elektřiny vyrobené z FVE na střechách bytových domů ve společných prostorách i v jednotlivých bytech, je téma, které mezi družstvy a společenstvími vlastníků zní v posledním roce velmi hlasitě. Je to cesta, jak se zbavit nechtěných přetoků přebytečné energie do distribuční sítě. Výrazně se zvýší efektivita a návratnost investic do FVE,“ míní Martin Hanák, ředitel metodického odboru Sdružení českých a moravských bytových družstev.

Posun ke komunitní energetice

Novela vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou tak významně posouvá Českou republiku vpřed na cestě ke komunitní energetice. Fotovoltaiky tak budou využitelnější pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek.

REKLAMA

„Pokud si lidé v bytovém domě instalaci společného zdroje schválí, zvolí si účastníci projektu tzv. alokační klíč. Podle toho se bude rozdělovat společně vyrobená elektřina mezi jednotlivé domácnosti,“ vysvětluje Energetický regulační úřad.

V září schválila vláda návrh novely energetického zákona, která má zvýšit hranici pro nutnost získání energetické licence ze stávajících 10 kW na 50 kW. Nyní bude pokračovat proces v Poslanecké sněmovně „Zvýšený limit nejvíce využijí právě větší plochy střech bytových domů,“ připomíná Martina Krčová, členka Rady Energetického regulačního úřadu.

Další posun má přinést novela energetického zákona, jejíž návrh v listopadu poslalo Ministerstvo průmyslu a obchodu do meziresortního připomínkového řízení. Novela navrhuje a zavést institut energetických společenství, která si budou sdílet energii mezi sebou a nebude tak nutné zasílat přetoky zpět do sítě.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *