EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: Jana Poncarová

08. 09. 2020

0 komentářů

Panelákové byty zlevňují, atraktivní nemovitosti zdražují

 

Na jaře zadržel trh s nemovitostmi na chvíli dech. V létě se znovu nadechl a nyní je už jasné, že prozatím žádná realitní bublina praskat nebude. Dobré byty jsou pořád drahé, zlevňují hlavně ty méně kvalitní.

Loading 


Podle realitních makléřů a developerů se dopad pandemie na ceny bytů neprojevil v takovém rozsahu, jak někteří očekávali. Zdražování nemovitostí sice zpomalilo, některé dokonce zlevnily, ale týká se to jen určité skupiny domů a bytů a jen některých lokalit.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ konstatuje Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

V cenách bytů vede Praha

Tyto scénáře platí zejména v Praze, kde jsou ceny realit dlouhodobě vysoké. Dílem i proto, že dobré byty tu jsou nedostatkové zboží. Z důvodu nedostatečné nabídky si nemovitosti, zejména větší byty nebo rodinné domy, drží svou hodnotu, nebo se stále ještě šponují směrem nahoru.
Jiná je ale situace v oblasti méně atraktivních nemovitostí. „Pozorujeme, že přestaly zdražovat byty na panelových sídlištích a v periferních, tedy méně žádaných lokalitách. Stále ale existuje velký zájem o nemovitosti, které dávají smysl. Horkotěžko ovšem teď budou lidé kupovat byt 3+1 v panelovém domě před rekonstrukcí za více než 6 milionů korun, jak to bylo stále ještě možné ze začátku tohoto roku,“ říká Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality.
Cenu si pak podle Jana Martiny drží byty se správně nastavenou prodejní cenou. „V dubnu jsme například zprostředkovali prodej bytu 2+1 bez balkónu ale s garáží na Spořilově v cihlovém domě a vyjma koupelny v původním stavu za 4,49 milionu korun. Za stejnou částku by byl dobře prodejný i nyní,“ dodává realitní makléř.

Horší a lepší nemovitosti

Nemovitosti v České republice se tak nyní dají rozdělit na dvě skupiny. První se obchodují na trzích, které se potýkaly s vysokou poptávkou a ceny jsou tak dlouhodobě vysoké – kromě Prahy jde například o Středočeský nebo Jihomoravský kraj. V těchto lokalitách méně atraktivní nemovitosti zlevňují.

„V ostatních krajích ale ceny rostou i nadále, dokonce ve druhém kvartálu narostly skokově. Je však třeba říci, že to je především díky tomu, že dohání celorepublikový průměr. Typickým případem je třeba Královéhradecký kraj, kde především v samotném Hradci Králové nyní dobíhá cenový trend z metropole,“ uvádí Hendrik Meyer, šéf portálu Bezrealitky.cz a dodává: „Bude teď hodně záležet na dalším vývoji, osobně se však domnívám, že spíše než k významnému poklesu cen dojde k zúžení nabídky a tím zachování stávajících cenových hladin.“

REKLAMA

Každé město má svou cenu

V Praze se koncem druhého kvartálu letošního roku průměrná cena nemovitostí pohybovala kolem 95 tisíc korun za metr čtvereční. Nové byty byly ale pochopitelně dražší – v jejich případě se metr čtvereční prodával za více než 108 tisíc korun, což bylo o 2 procenta více než v prvním čtvrtletí tohoto roku. Nejdražší z toho byly pětipokojové a jednopokojové byty.
Cena pětipokojových a větších bytů činila 144 tisíc korun za metr čtvereční a jednopokojových 118 000 korun za metr čtvereční. Nejžádanějšími i nadále byly dvoupokojové byty. Prodalo se jich více než 42 procent. Jejich cena byla kolem 106 000 korun za metr čtvereční.
O poznání nižší pak byly ceny bytů v regionech. Brněnské byty stagnují na cca 60,8 tisících za metr čtvereční, domy vzrostly na 33,4 tisíc za metr čtvereční. Středočeský kraj si drží ceny na 51 tisících u bytů a klesl na 43 tisíc za metr čtvereční u rodinných domů.

„Samozřejmě záleží na konkrétní poloze a stavu dané nemovitosti, ale obecně lze říci, že ceny bytů 2+kk s rozlohou nad 40 metrů čtverečních v žádaných lokalitách Brna začínají na zhruba 3,5 milionu, ale mohou být i mnohem dražší.  Aktuálně máme v nabídce například byt o 52 metrech čtverečních v ulici Cejl, za 4,5 milionu a najdou se i byty 2+kk s cenou k 5 milionům korun,“ shrnuje aktuální situaci Jarmila Odehnalová, oblastí manažerka pro Jihomoravský kraj společnosti M&M Reality.

Zaměstnání, hypotéky a úlevy

S cenami bytů ve větších městech by mohlo pohnout snížení poptávky, a to například v souvislosti s mírou zaměstnanosti. Pokud poroste nezaměstnanost a v populaci budou obavy o práci, lze očekávat větší opatrnost při kupování nemovitostí na hypotéční úvěr. Na druhou stranu, poptávku po nemovitostech nyní posilují nízké sazby hypotečních úvěrů a také zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *