EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

Paušální daň a hypotéka: Banky mají řešení, není ale pro všechny

 

Podnikatelé, kteří se přihlásili k platbě paušální daně, nebudou muset podávat daňové přiznání. Ulehčení od administrativy ale může zkomplikovat cestu k hypotéce. Jak budou banky posuzovat žadatele o hypotéku bez daňového přiznání? Kdo se může s hypotékou rozloučit?

Loading 


Podnikatelé měli letos poprvé možnost registrovat se k platbě paušální daně. Celkem se přihlásilo více než 70 tisíc podnikatelů. Ti si platbou jedné částky ve výši 5 469 korun měsíčně, která zahrnuje úhradu daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění, zjednoduší administrativu. Živnostníci od příštího roku nebudou muset podávat daňové přiznání ani přehledy pro sociální správu či zdravotní pojišťovnu. Jako bonus jim nehrozí ani kontroly z finančního úřadu.

Daňové přiznání je základ pro hypotéku

Banky mají ale podle zákona o spotřebitelském úvěru povinnost před poskytnutím úvěru prověřovat úvěruschopnost žadatele, tedy jeho příjmy a výdaje. Pokud banka bonitu neprověří dostatečně, může klient splatit úvěr podle svých možností bez úroků a poplatků.
Zákon sice přímo neříká, jakým způsobem mají banky bonitu žadatele prověřovat, u živnostníků je ale v současné době základem právě daňové přiznání. Podle Ministerstva financí přesto paušální režim není překážkou pro získání hypotéky.

„Paušální režim nepředstavuje pro živnostníka překážku při žádání o půjčku nebo hypotéku, neboť daňové přiznání jako takové není z hlediska regulace při poskytování půjčky vyžadováno. Naopak jeho předložení může být i velmi zavádějící, protože nijak nevypovídá o vyměřené dani. Předpokládáme, že banky využijí u poplatníků v paušálním režimu daně jiný způsob, jak ověřit bonitu žadatele, a to např. výpis z obratů na bankovním účtu,“ uvedla Anna Vasko z Ministerstva financí.

Potvrzují to i některé banky. „Samozřejmě pro nás základem zůstává i nadále daňové přiznání, na druhou stranu to ani dnes již pro nás není jediná metrika, kterou se při ohodnocování našich klientů řídíme,“ uvedla Zuzana Filipová, tisková mluvčí Moneta Money Bank.

Banky hledají cesty, aby nepřišly o klienty

Živnostníci v paušálním režimu nebudou muset podávat daňové přiznání až za letošní rok. Vliv na dokladovaná daňová přiznání to tedy bude mít až od roku 2022. Banky se ale již dnes na tuto situaci postupně připravují a hledají řešení, aby nepřišly o klienty.
Podnikatelé si budou muset připravit více dokumentů. „V tuto chvíli analyzujeme situaci a hledáme řešení, za jakých podmínek budeme posuzovat úvěruschopnost klientů, kteří budou danit paušálním způsobem. Jsme přesvědčeni, že v průběhu tohoto roku upravíme naše úvěrovací analýzy takovým způsobem, aniž bychom při úvěrování  jakkoli diskriminovali  klienty s paušálním daňovým přiznáním. Jakkoli se může stát, že od klientů, danících paušálem, budeme požadovat více dokumentů a informací, pro posouzení jejich úvěruschopnosti,“ uvedl Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny.

REKLAMA

„Úpravy teprve budeme připravovat, důležité pro nás pro úpravu metodiky bude i to, jakým způsobem tito podnikatelé budou vést evidenci. Každopádně nebudeme chtít tyto klienty nijak znevýhodňovat,“ uvedla Jana Pokorná, tisková mluvčí Air Bank.

Změna metodiky bude nutná

Některé banky se sice změnou metodiky již zabývají, jasno ale ještě nemají. „Paušální daň se bude platit za rok 2021 tedy až v roce 2022,  je to otázka za více než rok,  banky tedy mají ještě dost času připravit postupy a metodiky pro schvalování těchto případů. Touto změnou se zabýváme, ale na jakékoliv závěry je brzy,“ uvedl Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS).

„Ani v budoucnu žádné razantní změny v oblasti dokládání přiznání nepředpokládáme. Jsme klientsky přívětivou bankou, a proto určitě najdeme cestu, jak tito klienti prokážou dostatečné příjmy,“ uvedla Lucie Brunclíková, ředitelka komunikace a marketingu Banky Creditas.
„Samotný způsob doložení příjmů ještě řešíme a nyní není ještě zcela aktuální. Při žádosti o úvěr nás vždy, i nyní, zajímají čisté příjmy, tedy příjmy po zaplacení daní. Ať už je tedy klient zaplatí stejným způsobem jako doposud nebo bude využívat paušál, by pro nás neměl být rozdíl a nemělo by to tak ani jednu skupinu nějak znevýhodňovat,“ uvedl tiskový mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek.

Řešením je behaviorální chování

Pokud si podnikatel nevede evidenci příjmů a výdajů, mohou banky většinu informací zjistit z jeho bankovního výpisu. „V roce 2022 budeme vycházet z doložení platby paušální daně. Je však důležité, aby klient prokázal svou finanční situaci. Žadatel by si proto měl vést přehled či evidenci, popřípadě může využít bankovní výpis finančních transakcí ze svého podnikatelského účtu,“ uvedl Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.
Banky již dnes sledují chování klienta na jeho bankovním účtu, jde o tzv. behaviorální chování. „Metrikou, kterou používáme a která podle nás nyní bude i s ohledem na paušální daně stále aktuálnější a vlastně i přesnější, je takzvané behaviorální chování neboli to, jak se klient na svém účtu chová. Jinými slovy v případě podnikatelů vidíme, jak mu stoupají či klesají tržby a jaké má oproti tomu výdaje. Tato metoda je pro nás výrazně přesnější, a i mnohem aktuálnější než daňové přiznání, které zdaleka nemusí vypovídat o tom, jak na tom náš klient aktuálně je,“ uvedla Zuzana Filipová.

REKLAMA

Pandemie nahrává digitální stopě

K věrohodnějšímu obrazu našeho behaviorálního chování pomáhá i koronavirová krize. Online nákupy totiž vedou k naší výraznější digitální stopě. Banky navíc spatřují výhodu paušálního režimu v tom, že omezí „daňovou optimalizaci“.

„Behaviorální chování bude nyní daleko více vypovídat o skutečném stavu věcí: na jedné straně podnikatelé, kteří vstoupili do režimu paušální daně, totiž nebudou mít důvod optimalizovat svůj daňový základ: na straně druhé vlivem protipandemických opatření se nám drtivá většina finančních transakcí přesunula do digitálního prostředí, platíme online, kartami, mobilními telefony a to vše se propisuje do našich bankovních účtů a tedy i do našeho behaviorálního chování, které je pro banku onou potřebnou metrikou při schvalování žádostí o úvěr,“ vysvětluje Zuzana Filipová.

Banky si poradí i v případě, že bude mít podnikatel účet u jiné banky. „Pokud u nás příští rok zažádá o úvěr podnikatel, který bude přihlášen k paušální dani a zároveň u nás nebude mít zřízen žádný bankovní účet, budeme si informace o jeho transakčním chování zjišťovat u jeho mateřské banky,“ dodala Zuzana Filipová.

Někteří podnikatelé přesto na hypotéku nedosáhnou

Podnikatelé v paušálním režimu budou tedy moci prokazovat svou finanční situaci při žádosti o hypotéku přehledem či evidencí příjmů a výdajů, případně bankovním výpisem z podnikatelského účtu. Problém získat hypotéku ale budou mít podnikatelé, kteří si evidenci nevedou a navíc operují s hotovostí.

„Pokud nebude žadatel schopen nic takového doložit, nebo se bude většina finančních operací odehrávat v hotovosti, nebudeme moci posoudit jeho úvěruschopnost, a proto ani poskytnout půjčku,“ dodal Petr Plocek.

Přes veškerou snahu bank se někteří podnikatelé budou muset s hypotékou rozloučit. „Naším cílem je nastavit takové procesy, abychom mohli příjmy standardně akceptovat. Vzhledem k povinnostem, které nám ukládá zákon 257/2016 Sb. o Spotřebitelském úvěru, ale nelze vyloučit, že v individuálních případech nebude možné tyto příjmy kladně posoudit,“ uvedl Michal Teubner z Komerční banky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Objem poskytnutých hypoték se v dubnu meziročně zdvojnásobil, trh ožívá

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v dubnu vyšší o více než 100 %, zatímco v březnu činil meziroční růst 45 %. Celkem banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu letošního roku hypoteční úvěry bezmála za 22 mld. Kč. Meziměsíčně tak jejich objem oproti březnu vzrostl o 20 %. Průměrná velikost hypotéky se zvýšila na 3,6 mil. Kč […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024

Změna trendu potvrzena, ceny starších domů už rostou

Ceny starších domů pokračují v mírném růstu. Trend, který naznačovaly již zprávy z loňského roku, potvrdila i čísla za první letošní kvartál. Zatímco v meziročním pohledu ještě 6 z 8 zkoumaných měst zaznamenalo mírný cenový pokles, v kvartální pohledu již naopak převládal cenový růst, a to od jednoho procenta v Ostravě až do pět procent v Brně. Vyplývá z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 05. 2024

Rizika špatně nastavené ceny prodávané nemovitosti

Nastavení správné prodejní ceny nemovitosti je naprosto klíčovým krokem v celém procesu prodeje. Ovlivňuje nejen to, jak rychle byt či dům prodáte, ale i to, kolik peněz ve výsledku získáte. Když cenu nastavíte adekvátně, budete mít dostatek zájemců a prodáte relativně rychle, v opačném případě si na kupce počkáte měsíce či roky, a budete muset postupně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *