EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Text: Monika Lukešová

26. 07. 2013

2 komentáře

Pohled do minulosti: Lidem chybí solidarita, oželí byrokracii

 


 

Naopak respondentům průzkumu nechybí tradiční velké bankovní domy. Dotazovaní za relikt minulosti považují hlavně stání ve frontách a vyplňování dlouhých dokumentů, například právě v bankách.

Skoro 60 procentům chybí doby, kdy lidé nebyli tolik zaneprázdnění a měli na sebe více času. Pracovní doba ale začínala většině lidem dříve, než je dnes obvyklé. Málo kdo před více jak dvaceti lety chodil do práce na devátou hodinu nebo na desátou hodinu. Lidem také chybí solidarita a pracovní sdružování. Lidé prý k sobě měli dřív blíž. Samozřejmě jde o věc názoru a také o to, kdo na dobu před Sametovou revolucí vzpomíná.

„Průzkum také zjistil, že 40 % Čechů otravuje zdlouhavá byrokracie a papírování na úřadech i v bankách. Obtěžuje je také nesrozumitelný jazyk, kterým s nimi tyto instituce hovoří. Takové chování dnes lidé považují za relikt minulosti,“ uvádí Alina Agurida ze ZUNO Bank.

Některým ženám také rozhodně nechybí, že skoro vše bylo psané na manžela nebo případně byl společný bankovní účet. Dnes už pro mladé lidi nepředstavitelné, že se výplata dávala v obálkách, spořilo se do polštáře nebo se dávaly na vkladní knížku. Samozřejmě „neexistovalo“ společné bydlení partnerů bez oddacího listu, tedy na „psí knížku“. Proto rozdělení financí v rodinách bylo celkem jasné.  Dnes je ale všechno jinak a právě naopak je čím dál tím méně sezdaných párů, které společně vychovávají děti.

Kdo tedy rozhoduje o finanacování bydlení v rodinách dnes? „Téměř polovina mužů si myslí, že mají rozhodující slovo při sjednávání hypotéky. Zato ženy jsou shovívavější a častěji samy potvrzují, že jde o společné rozhodování,“ říká výkonný manažer Ery Libor Svoboda. Hypotéka znamená finanční závazek pro celou domácnost na desítky let, proto je vždy důležité si před podpisem jakékoliv smlouvy sehnat dostatek informací. „Odlišné pohledy pohlaví na financování bydlení jsou vůbec zajímavé. Například elektřinu platí podle samotných mužů 41 % z nich. Podle žen však toto číslo činí jen 25 %. Nájem podle 61 % žen hradí oba společně, podle mužů je ale toto číslo o 12 procent nižší,“ dodává Svoboda.  Na financování bydlení si ve svém průzkumu posvítila Era, která souboj pohlaví ve finančním světě zařadila do svého cyklu Ze života peněz.

REKLAMA

Chození do banky je přežitek

Bankomat na každém rohu je dnes samozřejmostí a do banky chodí běžné částky vybírat jen málokdo. Proto chození do finančních domů přijde jako přežitek 34 procentům lidí. Většina Čechů si také myslí, že by banky měly poskytovat řadu služeb zdarma. Přes 70 procent si myslí, že by neměly banky svým klientům účtovat poplatky za všechny služby. Vyřizování všech požadavků by mělo být co nejrychlejší a nejlépe online.

Zajišťování finančních produktů online má své výhody i nevýhody. Nespornou výhodou je, že vše zařídíte z tepla nebo z chladu vašeho domova. Nevýhodou je, že někdy si člověk sjedná produkt, který úplně není podle jeho představ, přitom v deatilech služby je vše potřebné uvedeno. Například i hypotéky, které se sjednávají přes internet, vyžadují alespoň jednu návštěvu banky. Je určitě v zájmu klienta nejen si vyslechnout náležitosti produktu, ale také moci se na něco zeptat. Třeba výhodná úroková sazba u hypotéky může být podmíněna sjednáním nějakého další produktu. To se ale leckdy z různých srovnávačů a nabídek nedozvíte. Proto ne vždy je návštěva banky ztráta času.

Průzkum pro ZUNO Bank provedla agentura Perfect Crowd v červnu 2013 na vzorku 500 respondentů z České republiky.

Brali jste si v devadesátých letech hypoteční úvěr? Jak se vám bydlelo před rokem 1989? Napište nám na redakce@hypoindex.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Banky zaklekávají do startovních bloků

Přestože základní úroková sazba České národní banky (ČNB) je stále na sedmi procentech, banky již větři, že nastává doba jejich snižování. Dokazuje to i aktuální přehled úrokových sazeb deseti tuzemských bank, které hypoteční úvěry nabízejí. S výjimkou jedné banky všechny snížily úrok u tříletých fixací, sedm i u pětiletých. U dvou bank lze dokonce získat hypotéku […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 10. 2023

Neplatiči v bytových domech už dluží svým sousedům 170 milionů Kč, řešení v nedohlednu

Celkový dluh vůči bytovým družstvům a SVJ se v roce 2022 vyšplhal na téměř 170 milionů korun. Více jak polovina této částky je dlouhodobě nevymahatelná. Obyvatelé bytových domů tak často musí nedoplatky za energie či další služby uhradit z vlastního a sami se tak mnohdy dostávají do finančních problémů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Roman

  26 července, 2013

  kdy si člověk mohl v práci odpočinout

  Odpovědět

 • Pavel

  28 července, 2013

  nebo u voličú Lihového domu. Měly by existovat bezplatné banky… Ony jaksi existují, jen otevřít oči.

  Odpovědět