EUR 25.295

USD 23.123

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 25.295

USD 23.123

Text: Monika Lukešová

30. 04. 2013

3 komentáře

Poradci: U hypoték klienty zajímají víc poplatky než sazba

 


 

Vrácení poplatku za vedení úvěrového účtu a rušení některých poplatků souvisejících s hypotékou, katapultovalo poplatky do popředí zájmu při sjednávání hypotečního úvěru. „Klienti si více všímají RPSN a zajímají se o dodatečné náklady – jednorázové i měsíční. Zajímají je poplatky za vedení hypotéky i běžného účtu. Ale to je díky mediální masáži posledních měsíců. Jinými slovy: poplatky jsou alfou a omegou letošního jara / léta a nebojím se říci roku 2013,“ říká Zbyněk Prim, exkluzivní poradce a lektor na hypotéky pro finančně poradenskou společnost Fincentrum.

Pozor na „již od“

Reklama má samozřejmě na mnohé velký vliv. Lidé se pak při sjednávání hypotéky dožadují stejné sazby, jako jim přislíbila slečna v televizi. Jenže takovou sazbu většinou dostane jen málokdo. Poradci pak musí tato čísla uvádět na pravou míru. „Banky prezentují sazby „od“, na které dosáhne jen jistý okruh klientů, což z reklamy není zřejmé.  Tyto inzerované sazby jsou většinou podmíněny sjednáním životního pojištění nebo jiných produktů. Často se také nejedná o sazbu fixní, ale sazbu variabilní, která je odvislá od výše PRIBORu a může se tak teoreticky každý měsíc měnit. I přes to, že je díky nízkému PRIBORu  v současné době variabilní úroková sazba nižší než fixní úrokové sazby, spoustě klientů její princip nevyhovuje a preferují spíše „dlouhodobější jistotu“. Všechny tyto reklamní „taháky“ je pak potřeba klientům vysvětlit,“ vysvětluje Petra Sitařová ze společnosti Callido Finance.

Poradci sice musí některé mylné údaje uvádět na pravou míru, ale informovanost o hypotékách a jejích náležitostech je čím dál tím větší. Také si více vybírají, u které finanční instituce se zaváží minimálně na pět let a svěří jí do rukou své bydlení. Poradci se shodují, že nejoblíbenější je stále pětiletá fixace. Hlavně v případě, že zájemce o hypotéku neočekává v brzké době alespoň částečné umoření dluhu.

Refinancování je kapitola sama o sobě

Před pěti lety bylo sjednáno přes 50 tisíc hypotečních úvěrů. Proto se velká část klientů teď zajímá o refinancování. Ale i této oblasti jsou lidé opatrní a nenechají se svou stávající bankou natlačit do nevýhodné úrokové sazby na dalších pět let. Svůj úvěr letos refinancuje zhruba 30 až 35 procent klientů.

Ohledně účelovosti kromě standardních hypoték na koupi či výstavbu s klienty řešíme končící fixace úrokové sazby. Ve většině případů se nám daří s klienty vyjednat úpravu prvotní nabídky, kterou od své banky dostali, ale v některých případech je jediným řešením refinancování ke konkurenci, která nabízí výhodnější podmínky. Jinak v poslední době také stále častěji řešíme konsolidace úvěrů prostřednictvím hypotéky, což při stávajících sazbách přináší klientům faktické úspory na úrocích a poplatcích v řádech tisícikorun ročně,“ dodává Libor Ostatek, ředitele GOLEM FINANCE.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Banky prodaly v září o osm miliard korun méně hypoték než v srpnu

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně poklesl o silných 8,1 miliardy Kč na 24,2 miliardy Kč. Potvrzuje se, že srpnová aktivita na hypotečním trhu byla do velké míry ovlivněna změnou v zákoně o spotřebitelském úvěru, která řadu domácností vedla ke snaze uzavřít či refinancovat hypoteční smlouvu ještě za původních podmínek v průběhu srpna.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 10. 2024

Byty v České republice nikdy nebyly dražší. A jak to bude dál?

Během druhého čtvrtletí letošního roku došlo na českém nemovitostním trhu k dalšímu růstu cen prodaných bytů. Po období poklesu tak třetí kvartál v řadě průměrná cena za celou Českou republiku rostla, konkrétně o 2,4 % na 101 700 Kč za metr čtvereční, oproti 4 % a 99 300 Kč za metr v prvním letošním čtvrtletí. […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 10. 2024

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • poradce001@seznam.cz

    4 května, 2013

    Chcete hypotéku bez poplatku a s nejnižší sazbou? Tak mi pošlete email.

    Odpovědět

  • podvod?

    10 května, 2013

    To musíte být buď pořádný zoufalec nebo podvodník když naháníte klienty anonymně přes diskuse. Dobrý a zavedený hypoteční poradce pod slušnou firmou nestíhá klienty vyřizovat.

    Odpovědět

  • poradce001@seznam.cz

    11 května, 2013

    vážený pane neznám hypotečního poradce který nestíhá vyřizovat klienty. Klientů není nikdy dost :)

    Odpovědět