Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Z půjček nejvíce táhnou hypotéky. Lidé chytře využívají akcí bank

Monika Lukešová

Ať už je to úvěr ze stavebního spoření, hypotéka nebo překlenovací úvěr, veřejnost to zajímá. V hledáčku jsou samozřejmě hlavně hypoteční úvěry. Celkem na bydlení už si lidé půjčili přes bilion korun a bez problémů dlouhodobé úvěry splácí kolem 95 procent lidí.

Zájem o hypotéky stoupá hlavně díky nízké úrokové sazbě, která je momentálně 3,21 procenta a pravděpodobně znovu klesne. Důvodem jsou také různé akce bank lákající klienty na refinancování hypotečního úvěrů s garancí úrokové sazby až rok dopředu.

„Navzdory tomu, že v roce 2012 již na obyvatele České republiky naplno dopadl vliv ekonomické recese, bylo mnoho lidí natolik finančně zdravých, že se jim podařilo dosáhnout na dlouhodobý úvěr. Nebývale vysoký 13% nárůst dokazuje, že lidé chytře využili výhodných úrokových sazeb nabízených finančními institucemi. Dlouhodobé úvěry, tedy hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, má už 7 % obyvatel starších 14 let. Češi mají tedy tendenci zodpovědně si zařizovat budoucnost,“ řekla Zuzana Pečená, výkonná ředitelka společnosti CBCB – Czech Banking Credit Bureau, a. s., která provozuje Bankovní registr klientských informací.

V loňském roce vzrostl celkový objem dlouhodobých úvěrů o 56 miliard korun. Přes dvě třetiny si půjčili lidé ve věku mezi 30 a 44 lety. Mladí lidé a starší holdují spíše krátkodobým úvěrům. Ty jsou také více ohroženy nesplácením než například hypoteční úvěry.

Lákavé je bezúročné období

Z údajů společnosti CBCB vyplývá, že nijak zvlášť neroste zájem o spotřební úvěry a leasing, ale například splátkovou kartu má už každý jedenáctý Čech. Celkový objem krátkodobých úvěrů vzrostl o tři procenta na 354 miliard korun.

Tyto produkty jsou aktivně nabízeny finančními institucemi a klienty k jejich používání láká především bezúročné období a četné benefity, které se k tomuto typu úvěrů vážou,“ uvedl Jiří Rajl, výkonný ředitel sdružení CNCB.

Rostoucí úvěry mají i svou stinnou stránku. Čím víc lidí si úvěr sjedná, tím víc jich má problémy se splácením Na konci roku 2012 dosáhl objem nesplacených úvěrů výše 45,7 miliard korun. Dlouhodobých úvěrů se pak týkalo jen 16,4 miliardy korun, ale krátkodobé jsou na tom o něco hůře. Lidé u těchto úvěrů mají po splatnosti skoro 30 miliard korun. Meziročně se nezvýšil podíl úvěrů ohrožených nesplácením, ale počet klientů, kteří mají s dluhy problémy.

„Finanční instituce kladou v posledních letech důraz na ověření bonity klienta v pozitivních úvěrových registrech, čímž chrání nejen svoje investice, ale také klienty samotné. Díky prověřování schopnosti splácet jsou lidé chráněni před neuváženým přeúvěrováním a riziko nesplácení i přes finanční krizi nijak dramaticky nenarůstá. Trvale nám narůstá počet uživatelů, dnes jich je v nebankovním registru již 28, v bankovním registru pak dalších 26 bank a stavebních spořitelen. Od počátku roku 2012 nám vzrostl počet členů v obou registrech o pět. K dnešnímu dni využívá oba registry 54 bank a finančních institucí,sdělil Jiří Rajl.

Stavebnictví: období temna nekončí

Drobní spotřebitelé berou v posledním roce hypotéky útokem. Ale stavebnictví se oproti ostatním sektorům nedaří. Podle odborníků bude recese letos patrná hlavně v oblasti bytových a občanských budov, kde pravděpodobně dojde poklesu o 10 procent. „Stále se mírně zvyšuje objem úvěrů do zpracovatelského průmyslu (+1,1 %) a do sektoru velko- a maloobchodu (+1,8 %). Naopak vývoj úvěrování ve stavebnictví reflektuje nelehkou situaci, v níž se dnes tento sektor nachází (-3 %). Silnou dynamiku vykazuje sektor utilit (meziročně +21,6 %) a předchozí ztráty postupně smazává i logistický sektor (doprava a skladování +13,5 %),“ uvedla Česká bankovní asociace.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *