EUR 24.345

USD 23.279

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.345

USD 23.279

Text: Veronika Hejná

24. 08. 2022

0 komentářů

Portál stavebníka: Lidé nebudou muset vyplňovat informace, které už stát má

 

Digitalizaci stavebního řízení podle všech zúčastněných stran v Česku  potřebujeme. Česká republika se v délce povolovacího řízení řadí mezi nejhorší země – podle zprávy Doing Business se nachází na 157. místě z celkových 190 příček. 

Portál stavebníka

Digitalizaci a elektronizaci agend pro stavební řízení má na starosti Ministerstvo pro místní rozvoj v rámci projektu Digitalizace stavebního řízení a územního plánování (DSŘÚP). V rámci tohoto projektu stát vytvoří několik informačních rozhraní – Portál stavebníka, který bude součástí integrační platformy, Evidenci stavebních postupů a Evidenci elektronických dokumentací, Národní geoportál územního plánování a Informační systém stavebního řízení.

Projekt digitalizace je spojený s vypsáním veřejné zakázky na Národní Agendový informační systém.

I přes průtahy způsobené řízením ÚOHS k dvěma veřejným zakázkám DSŘÚP a změnám v legislativě (již platná novela stavebního zákona a druhá novela předložena do Legislativní rady vlády) počítáme s postupným spuštěním jednotlivých komponent DSŘÚP od půlky příštího roku tzn. včetně zmiňovaného portálu stavebníka,“ říká tisková mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Veronika Hešíková.

Stát nebude nutit občany vyplňovat informace, které již má, slibuje MMR

Infomační systémy umožní podávat jednotlivá podání a sledovat úkony ve stavebním řízení elektronicky. Podle vyjádření ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše na květnovém setkání lídrů české digitalizace nemusíme čekat na finální znění příslušné legislativy. Na digitalizaci lze pracovat paralelně.

„Předpokladem opravdu digitálního stavebního řízení ale není jen online rozhraní Portálu stavebníka – digitalizovat je také potřeba jednotlivé dokumenty, které budou putovat mezi stavebníkem a jednotlivými úřady,“ vysvětluje Josef Donát z advokátní kanceláře Rowan Legal. Toho bude dosaženo především díky dvěma základním evidencím – Evidenci stavebních řízení a Evidenci elektronických dokumentací.

REKLAMA

Převážná část cílů a funkcionalit připravovaného systému shodná s původní koncepcí, říká ministerstvo. Důraz je pak kladen zejména na provázání dat.

„Naším cílem je dodat takové řešení, které nebude občany nutit vyplňovat informace, které již stát má uložení v jiných Informačních systémech, převést celou agendu do digitální podoby bez toho, aby lidé museli nakonec stejně dojít něco podepsat na stavebním úřadě a nastartovat inovační změny ve stavebnictví spojené s postupným nasazením BIM stavebních dokumentací,“ doplňuje Hekšíková.

„Odkládací“ a „věcná“ novela stavebního zákona

Parlament schválil na návrh vlády roční odklad účinnosti některých částí stavebního zákona, mezitím Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo věcnou novelu, kterou by mohla Poslanecká sněmovna začít projednávat na podzim.

Odkládací novela spolu s věcnou novelou mají dát státu dostatek času na vytvoření nového systému stavební správy a náběh digitalizace včetně testovacího provozu a proškolení úředníků.

Kritici věcné novely však ministerstvu vytýkají návrat ke smíšenému modelu stavební správy, kdy stavební řízení v prvním stupni bude nadále vykonáváno úředníky obecních úřadů v přenesené působnosti.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Až 120 milionů Evropanů žije v nezdravých budovách

Společnosti z více než 120 zemí, které tvoří přes 70 % celosvětového HDP, se zavázaly, že kolem roku 2050 dosáhnou uhlíkové neutrality. Jednou z hlavních podmínek k dosažení tohoto cíle je přechod na udržitelné stavebnictví. Na jeho vrub jde v Evropě polovina spotřebovaných materiálů a energie, třetina spotřebované vody a třetina vytvořeného odpadu. Stavební sektor […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 11. 2022

Energie ženou ceny stavebních materiálů vzhůru

Ceny stavebních materiálů poslední dva roky výrazně rostou. Jen cihelné bloky napříč trhem za posledních devět měsíců podražily o 22 procent. Od roku 2020 o 44 procent. Zlevňování ale v nadcházejícím roce nelze očekávat. Důvodem jsou především vysoké ceny energií. Do konce tohoto roku by ale ceny cihel už růst neměly. 

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 10. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *