EUR 25.155

USD 23.470

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.155

USD 23.470

Text: Milan Vodička

06. 05. 2021

0 komentářů

Pozemky jako nedostatkové zboží, jejich zlevnění nehrozí

 

Foto: Shutterstock
Je to s drobnými odchylkami přesně rok od vypuknutí celosvětové pandemie. Trhu s nemovitostmi se však i nadále daří této krizi odolávat. Očekávané zlevnění je v nedohlednu primárně u pozemků pro výstavbu rodinných domů, které jsou dlouhodobě nedostatkovým zbožím. Meziročně naopak zdražily o více než 13 %.

Loading



 


Ve srovnání s propadem ekonomiky v roce 2009 a následnou hospodářskou krizí, jež zvedala míru nezaměstnanosti a zavírala peněženky investorů, zastihla pandemická opatření trh s nemovitostmi v dobré kondici. Banky měly čas se na nadcházející krušné období připravit a nastavit pravidla, která udrží celý segment nad vodou. I kvůli této skutečnosti se dosavadní růst cen nezastavil a u pozemků ani nehrozí, že by se měl zastavit, neboť jsou vůči krizím nejméně citlivé.
„Klíčovou roli hraje trvalý nedostatek stavebních parcel pro výstavbu, ať již ve městě, nebo mimo něj. Ty nejlepší pozemky se ani nedostanou do veřejné nabídky realitek,” popisuje Martin Protiva ze společnosti Ekonomické stavby specializované na stavbu rodinných domů. Jak dále přiznává, poptávka po pozemcích je obdobná jako v předešlých letech a shánění pozemků pod pultem” se stalo nutným standardem: „Pozemky jsou součástí naší nabídky, obstaráváme je zhruba polovině klientů. Sami je proto nakupujeme – ročně přes 800 – a v naprosté většině právě díky přednostním jednáním přímo s prodejci.”

Minimálně měsíc hledání

Vzhledem k omezené nabídce pozemků na trhu, se z jeho výběru nezřídka stává několikaměsíční běh plný nástrah. „Až u 60 % nákupů pozemků je realita později jiná než podmínky slibované na začátku. Prodejci například velmi často uvádějí, že jsou inženýrské sítě na hranici pozemku. V praxi tím ale myslí i několik desítek metrů od něj, což pochopitelně celý proces výstavby prodlužuje a prodražuje,” varuje Martin Protiva s tím, že to ale zjistí zájemci zpravidla až na místě. Osobní prohlídky jsou proto při výběru nutností. A také tím, co ve finále celý proces protahuje, neboť zájemci nemají čas stále jezdit napříč republikou.

Centrum už netáhne, mnohem víc láká příroda

Nejatraktivnější lokalitou pro výstavbu je dlouhodobě Praha a Středočeský kraj, ale oblibě se těší i okolí krajských měst. „V těchto lokalitách jsme zaznamenali růst cen přesahující zmíněných 13 %, a ani v dlouhodobém horizontu nečekáme, že by zde došlo k větší stagnaci. Problémem jsou zde například pomalé aktualizace územních plánů obcí, které nepočítají s rozšiřováním obytných ploch v nejžádanějších lokacích,” popisuje Martin Protiva.
I proto se stále častěji prodávají pozemky ve větší vzdálenosti od měst, čemuž ostatně nahrává i současná koronakrize, která kvůli proměně pracovních návyků umožnila řadě lidí práci plně či částečně z domova. Poptávka tak stoupá i po rekreačních oblastech a bydlení v chatách či chalupách. „Lidé vždy chtěli bydlet v přírodě, nyní mají rozhodování snazší. I tak ale platí, že většina z nich hledá bydlení napojené na železnici, aby nepřišli o možnost rychlého a pohodlného spojení do města,” dodává Protiva.

Zvolit alternativu neznamená sáhnout po druhé jakosti

Málo pozemků vhodných k okamžité výstavbě nutí developery sahat po alternativních řešeních. Zájemcům o vlastní bydlení tak čím dál častěji nabízejí i pozemky ve svažitém terénu či bez zavedených inženýrských sítí. Takový pozemek sice skrývá řadu komplikací, avšak na oplátku je levnější a v druhém případě může zákazníkovi poskytnout soběstačnost a levnější provoz. Nicméně vzhledem k rostoucí oblibě tzv. nezávislých či hybridních domů lze čekat, že ani v tomto segmentu nebude brzy příliš na výběr.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *