EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 10. 2023

0 komentářů

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Banky zaklekávají do startovních bloků

 

Přestože základní úroková sazba České národní banky (ČNB) je stále na sedmi procentech, banky již větři, že nastává doba jejich snižování. Dokazuje to i aktuální přehled úrokových sazeb deseti tuzemských bank, které hypoteční úvěry nabízejí. S výjimkou jedné banky všechny snížily úrok u tříletých fixací, sedm i u pětiletých. U dvou bank lze dokonce získat hypotéku už od 5,18 % p. a., resp. 5,19 % p. a.

Loading 

Snižování hlavní úrokové sazby ze strany ČNB je již cítit ve vzduchu. Na současné úrovni je od června 2022. Tehdy centrální banka rozhodla o posledním zvýšení pod vedením bývalého guvernéra Jiřího Rusnoka. Obměněná rada v čele s Alešem Michlem se sazbami zatím nijak nehýbala. Nedávno guvernér Aleš Michl prohlásil: „Vyhodnotíme nově dostupná data, novou prognózu a nejistoty kolem ní a rozhodneme. Nedávám tímto žádné prohlášení, závazek, jak přesně rozhodneme. Necháváme si dveře otevřené pro každou možnost.“

Bankovní rada České národní banky bude mít do konce roku ještě dvě měnová zasedání, na kterých může současné nastavení úrokových sazeb změnit. První zasedání proběhne už tento čtvrtek 2. listopadu, druhé 21. prosince.

Přílišný optimismus z prudšího snižování úrokových sazeb hypotečních úvěrů chladí Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace: „Průměrná hypoteční sazba postupně mírně klesá s ohledem na letošní velmi rozkolísané tržní úrokové sazby, které jsou pro hypoteční sazby klíčové. I přes předpokládané snižování sazeb ze strany České národní banky v průběhu příštího roku v rozsahu několika procentních bodů budou sazby u hypoték klesat podstatně pomaleji, protože se odvíjí od dlouhodobějších sazeb na trhu. Ty by se měly dle současných odhadů na trhu snižovat jen relativní mírně.“

Banky se začínají předhánět

Aktuálně nejlevnější hypotéku můžete získat u Fio banky, která u pětileté fixace nabízí 5,18 % p. a. Jen nepatrně s 5,19 % p. a. zaostává Moneta, která ovšem nabízí nejvýhodnější sazbu u tříleté fixace (5,39 % p. a.). Pro hypotéku s jednoletou fixací se vyplatí zajít opět do Fio banky (6,28 % ročně) a ČSOB (6,29 % ročně).

K nejvýraznějšímu snížení úrokových sazeb ve sledovaném období přistoupila Moneta, která u tříleté fixace snížila úrokovou sazbu o 0,65 procentního bodu. Výrazně snížila i sazby u jednoleté a pětileté fixace. Ve všech fiaxačních pásmech snížily úroky i Raiffeisenbank a ČSOB.

Jediná banka, která sazby neupravila, je mBank. Tím se ale dostává mimo konkurenční pásmo ostatních bank. Výjimečné postavení v níže uvedeném přehledu zaznamenala i Unicredit Bank, která jako jediná zvýšila úrokovou sazbu u pětileté fixace o 0,1 procentního bodu. Je však potřeba zdůraznit, že aktuálních 5,49 % p. a. patří k solidnímu průměru.

„Tanečky kolem základní sazby nejspíš nezabrání tomu, aby úrokové sazby hypoték i nadále opravdu velmi pozvolna klesaly. Nicméně na nějaké skokové snížení musíme v dohledné době nejspíše zapomenout,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select.

Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank (v %) k 26. 10. 2023

Banka Fixace 1 rok Fixace 3 roky Fixace 5 let LTV
Air Bank 5,69 5,49 do 80 %
Banka Creditas 6,39 5,79 do 80 %
Česká spořitelna 6,64 5,94 5,74 do 80 %
ČSOB / Hypoteční banka 6,29 5,94 5,94 od 70 do 80 %
Fio banka 6,28 5,48 5,18 do 80 %
Komerční banka 7,79 5,99 5,99 do 80 %
mBank 9,99 7,99 6,99 do 80 %
Moneta Money Bank 7,29 5,39 5,19 do 80 %
Raiffeisenbank 7,49 6,09 5,89 od 70 do 80 %
UniCredit Bank 5,59 5,49 do 80 %

Poznámka: sazby jsou nižší, sazby jsou vyšší než v předchozím porovnání úrokových sazeb

Air Bank: Nabízí hypotéky s fixací na 2, 3, 5, 7 a 10 let. Uvedená úroková sazby je od 1,5 milionu korun do 5 milionů korun.

Banka Creditas: Nemovitost musí být pojištěna (volba pojišťovny je zcela na klientovi), splácení úvěru z účtu CREDITAS (vedení i nejčastější služby jsou zdarma). Bez povinného pojištění schopnosti splácet či životního pojištění. Sjednání, zpracování úvěru i online ocenění nemovitosti je zdarma.

Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 procentního bodu, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání.

ČSOB /Hypoteční banka: Výše uvedené úrokové sazby platí pro nově poskytnuté hypoteční úvěry po dobu prvního fixačního období. V úrokových sazbách účelových úvěrů do 90 % hodnoty nemovitosti je zahrnuta:

  • sleva za sjednání úvěrového životního pojištění na 100 % výše úvěru či pojištění Náš život na 100 % výše úvěru od ČSOB Pojišťovny. V případě nesplnění této podmínky se úroková sazba zvyšuje o 0,2procentního bodu.
  • úroková sazba platí za předpokladu splácení hypotečního úvěru inkasem z běžného účtu vedeného u ČSOB či u ČSOB Poštovní spořitelny za podmínky realizace 3 plateb debetní kartou měsíčně a použití aplikace ČSOB Smart minimálně jednou za 3 měsíce. V případě nesplnění této podmínky se úroková sazba zvyšuje o 0,3procentního bodu.
  • úroková sazba platí dále za předpokladu, že o úvěr žádají dvě osoby a žadatel o úvěr má vedený alespoň 3 měsíce běžný účet v ČSOB či v ČSOB Poštovní spořitelně. sleva za předložení Průkazu energetické náročnosti financované nemovitosti ve třídě A nebo B. V případě nesplnění této podmínky se úroková sazba zvyšuje o 0,1procentního bodu.
  • sleva za splácení z účtu v ČSOB, na který chodí každý měsíc alespoň 50 000 Kč. V případě nesplnění této podmínky se úroková sazba zvyšuje o 0,1procentního bodu.

Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev při koupi nemovitosti, pojištěním schopnosti splácet a hypotéce nad 1 milion korun. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a. s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.

Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou. Sazby pro LTV od 80 % do 90 % jsou o 1 procentní bod vyšší.

mBank: Zvýhodněná sazba zahrnuje slevu 0,65 % p.a. Sleva je poskytnuta klientům s jiným úvěrovým produktem mBank (mPůjčka Plus, mPůjčka Pro nebo kreditní karta mBank), u něhož nedošlo za posledních 6 měsíců k selhání při jeho splácení.

Moneta Money Bank: Podmínkou sazby je: Minimální měsíční obrat na účtu MMB 15 tis. Kč, Čerpání úvěru do 3 měsíců od podpisu, Udělení individuální sazby (Výše uvedené úrokové sazby již zahrnují slevu ve výši 0,2% ročně za volitelné pojištění od BNP Paribas Cardif Pojišťovny.).

Raiffeisenbank: V úrokovém lístku banka uvádí, že sazby úvěrů pro fyzické osoby stanovuje individuálně.

UniCredit Bank: Úrokové sazby jsou platné při sjednání placeného pojištění schopnosti splácet úvěr. Hypotéka s LTV od 80 % do 95 % je o 0.5 procentní bod dražší.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *