EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

Text: Zbyněk Drobiš

10. 08. 2018

0 komentářů

Převod nemovitosti: Nepodceňujte rezervační smlouvu

 

Rezervační smlouva patří často mezi první smlouvu, která je uzavřena mezi zájemcem o koupi nemovitosti a prodávajícím. Jaká jsou doporučení při sjednání této smlouvy?

Loading 


Koupě nebo prodej nemovitosti představuje obvykle časově a finančně nákladný proces, a to od výběru vhodné nemovitosti, přes zajištění financování, až po uzavření potřebných smluv k úspěšnému převodu nemovitosti. Rezervační smlouva by neměla být podceňována v tomto procesu z hlediska obezřetnosti kontroly jednotlivých ustanovení.

Rezervační smlouva v občanském zákoníku?

Výslovný smluvní typ rezervační smlouvy nenalezneme konkrétně upraven v občanském zákoníku. Je tak na dohodě jednotlivých stran smlouvy upravit její konkrétní obsahové náležitosti.
Rezervační smlouva by měla zejména obsahovat specifikaci nemovitosti, zájem budoucího kupujícího k její koupi, lhůtu rezervace nemovitosti, po kterou nebude nemovitost nabízena dalším osobám, úhradu rezervačního poplatku, a také povinnost uzavřít do určitého data kupní smlouvu nebo smlouvu o budoucí kupní smlouvě.

Trojstranná dohoda

Jelikož rezervační smlouva stanovuje řadu povinností pro zájemce a prodávajícího včetně účasti realitní kanceláře, lze důrazně doporučit uzavřít rezervační smlouvu jako trojstrannou dohodu mezi zájemcem, prodávajícím a realitní kanceláří. Takto jsou veškerým stranám realizace převodu nemovitosti písemně stanoveny povinnosti, kdy se obtížně vymáhá splnění závazku vůči osobě, která nebyla stranou rezervační smlouvy.

Tip: Spor o smluvní pokutu v rezervační smlouvě

Několik rad před uzavřením rezervační smlouvy

Zájemce o koupi nemovitosti by měl být obezřetný při zkoumání podmínek splatnosti rezervačního poplatku a podmínek vrácení poplatku, včetně navazujících smluvní pokut.
Například může nastat situace, kdy zájemci o koupi nemovitosti není schválena hypotéka a nemůže tak uzavřít kupní smlouvu. Následně při žádosti o vrácení rezervačního poplatku může být zájemce o koupi nemovitosti nepříjemně překvapen, že rezervační smlouva obsahuje smluvní pokutu ve výši rezervačního poplatku pro případ neuzavření kupní smlouvy z jakýkoliv důvodů na straně zájemce. Lze tak doporučit zájemci o koupi nemovitosti sjednat si právo na vrácení rezervačního poplatku pro některé situace.
Rovněž by zájemce o koupi nemovitosti měl zkontrolovat v rezervační smlouvě, zda je rezervační poplatek součástí kupní ceny nemovitosti. Doporučit lze také, aby rezervační smlouva obsahovala bližší specifikaci znění obsahu kupní smlouvy, aby se předešlo případným neshodám mezi zájemcem o koupi nemovitosti a prodávajícím při uzavření budoucí kupní smlouvy.
Každý převod nemovitosti je specifický, stejně tak rezervační smlouva, lze doporučit investovat do právní kontroly rezervační smlouvy advokátem. Převod nemovitosti se týká obvykle milionových částek a obezřetnost se tak vyplácí.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Smlouva při prodeji a koupi nemovitosti

Kupní smlouva na nemovitost: Co musí obsahovat a na co si dát největší pozor?

Podpis kupní smlouvy je při převodu vlastnictví nemovitosti jedním z klíčových kroků. Za svůj život se s kupní smlouvou na nemovitost jednou či vícekrát setká většina z nás, ať už v roli kupujícího, nebo prodejce. Jaké údaje jsou v kupní smlouvě na nemovitost zásadně nezbytné? Jak se kupní smlouva liší v případě prodeje družstevního bytu? A proč se vyplatí nechat si […]

Text: Hana Bartušková

01. 12. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *