Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Fincentrum Hypoindex červen 2018: Hypotéky v poločase nabírají druhý dech

18.07.2018
Finentrum Hypoindex červen 2018

Monika Lukešová

Hypotečním úvěrům se letos nijak zvlášť nedařilo. Úrokové sazby zatím mírně rostly a zájem o hypoteční úvěry byl jako na houpačce. V červnu ale hypotéky nabraly druhý dech a počty i objemy byly nejvyšší za posledních šest měsíců.

Průměrná úroková sazba v červnu klesla na 2,49 procenta. Pravděpodobně obava ze zdražování hypoték a avízo o zpřísnění poskytování hypotečních úvěrů, nalákalo v červnu do bank pro hypotéku o 1 211 klientů více  než v květnu. Celkově bylo v červnu uzavřeno 9 030 smluv. Objemy se v šestém měsíci vyšplhaly na 19,380 miliard korun.

„Pokračující jarní akční nabídky se postupně přeměnily na letní a vedly v červnu k mírnému poklesu průměrných sazeb Fincentrum Hypoindexu. Ačkoliv ČNB koncem června zvýšila své základní úrokové sazby, zatím se nezdá, že by se v reakci na tento krok banky nějak hrnuly do závodu ve zvyšování sazeb. Před říjnovou platností nových doporučení ČNB vedoucích ke zpřísnění poskytování úvěrů s ohledem na příjmy klientů se banky snaží spíše využít zvýšeného zájmu o úvěry k získání nových obchodů,“ uvádí Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Červen skýtá také možnost zjistit, jak si hypoteční trh stojí v poločase. Oproti minulému roku počty i objemy pokulhávají. Nejlépe na tom byly hypotéky právě v červnu.

Tabulka 1: Vývoj hypoték za první pololetí roku 2018

Měsíc Počet (v ks) Objem (v mld. Kč) Sazba
Leden 7783 16,5 2,28%
Únor 7446 15,96 2,36%
Březen 9087 19,25 2,46%
Duben 7896 16,87 2,51%
Květen 7819 16,76 2,51%
Červen 9030 19,38 2,49%
Celkem 49061 104,72

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Letos to na rekord nevypadá

Během prvních šesti měsíců loňského roku bylo sjednáno 58 711 hypotečních úvěrů v celkovém objemu za 118,553 miliard korun. Letos zájem klesá. Pro hypoteční úvěr si do bank přišlo o 9 650 klientů méně, což je v podstatě počet smluv za jeden silnější měsíc. Objemy meziročně také klesly, a to o 13,8 miliard korun. Zdá se tedy, že hypoteční rekord letos nepadne.

Zájem o hypotéky bude pravděpodobně klesat i nadále. Česká národní banka už začátkem července zvýšila úrokové sazby a k dalšímu zvýšení pravděpodobně ještě dojde. Jedná se již o čtvrté zvýšení během 10 měsíců.

Navíc ČNB nedávno vydala doporučení ohledně zpřísnění poskytování hypoték. To začne platit až od října, takže se dá očekávat, že lidé si budou chtít vzít hypoteční úvěry ještě bez nového omezení.

Graf 1: Fincentrum Hypoindex červen 2018

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Co se děje na hypotečním trhu?

Některé banky jdou proti proudu, a naopak hypotéky zlevňují. Například Česká spořitelna zlevňuje hypotéky s pěti, osmi a desetiletou fixací o 0,2 procentního bodu. Od začátku června banka také nově nabízí hypotéky s fixací na 20 let.

Novinku také nabízí Wüstenrot. Od 16. července totiž zavádí novu Hypotéku dopředu, která umožňuje uzavřít hypoteční úvěr bez již vybrané nemovitosti. Nemovitost si klient může vybrat během následujících 12 měsíců. Aktuální úrokové sazby naleznete v článku „Aktuální sazby hypoték: ČNB navzdory hypotéky zlevňují“.

Tabulka 2: Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex červen 2018

Doba fixace Všechny fixace
Fincentrum Hypoindex 2,49  %
Změna oproti minulému období (b.p.) -2
Počet nových hypoték 9 030
Objem nových hypoték 19,380 mld. Kč
Průměrná výše hypotéky 2 146 185 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 20 let 5 294 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 15 let 6 663 Kč
Účelovost úvěrů
Podíl úvěrů na koupi 58 %
Podíl úvěrů na výstavbu 20 %
Podíl ostatních úvěrů 22 %

Odborným partnerem Fincentrum Hypoindex je Česká bankovní asociace.

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa Bank, Moneta Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banka. 

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením „FINCENTRUM HYPOINDEX“ a uvedením zdroje „Hypoindex.cz“ (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://hypoindex.cz/).

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Fincentrum Hypoindex červen 2018: Hypotéky v poločase nabírají druhý dech”

  1. Marie napsal:

    Vůbec se bankám nedivím, že dělají akce a slevy. Po zpřísnění podmínek nejspíše hodně klientů ubude. Na druhou stranu by měli zůstat ti bonitnější. Komerční banka třeba udělala slevy na zpracování úvěru a odhad má zdarma, více info zde: https://www.hypotecnikalkulacka.cz/akce-bank/komercni-banka-pripravila-bleskovou-letni-kampan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *