EUR 24.910

USD 22.028

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 1.80 %

EUR 24.910

USD 22.028

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

 

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Loading



 

Základním kritériem je územní plán a úmysl stran

V předmětném sporu se jednalo o prodej dvou pozemků, které byly prodávajícím osvobozeny od DPH. Prodávající považoval tyto pozemky za nestavební, neboť nebyly předmětem žádných správních kroků. Které by měly vést ke zhotovení konkrétní stavby. Na druhé straně, správce daně pozemky označil za stavební a doměřil prodávajícímu DPH na výstupu. NSS ve svém rozhodnutí potvrdil, že rozhodujícím faktorem pro vymezení stavebních pozemků je úmysl stran dodat či nabýt pozemek k zastavění a dále související správní úkony za účelem zhotovení stavby, čímž je především územní plán.

Další důležité aspekty při posuzování

Ve své argumentaci soud zdůraznil, že pro účely DPH je rozhodující nejenom záměr smluvních stran, ale i další skutečnosti, které vypovídají o záměru smluvních stran. To může být i znalecký posudek a územní plán. Tyto dokumenty dokládají, že pozemek lze zahrnout mezi stavební pozemky, a tím pádem na něj může být aplikována DPH.

Praktické doporučení pro prodávající a kupující

Vzhledem k přísnému přístupu finanční správy a judikatury je nezbytné, aby strany před prodejem nebo koupí pozemku důkladně prověřily, zda je pozemek v územním plánu označen jako stavební a zda splňuje další potřebná kritéria pro zastavitelnost. Toto může zahrnovat vyhotovení znaleckého posudku nebo získání územně plánovací informace. V neposlední řadě je nutné především vycházet ze záměru obou smluvních stran.

Závěr

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu představuje klíčový milník ve výkladu, jakými pravidly se řídí zdaňování prodeje stavebních pozemků. Je důležité, že v rámci právního řádu ČR byly objasněny kritéria pro klasifikaci stavebních a nestavebních pozemků, což má přímý dopad na všechny ekonomické subjekty v realitním sektoru. Ve světle těchto nových skutečností je více než kdy jindy potřeba pečlivě zvážit všechny aspekty při koupi či prodeji pozemků, aby bylo možné správně aplikovat režim DPH.

Autor: Michael Pleva, daňový poradce a Associate Partner kanceláře Rödl & Partner

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.96 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%
Historie vývoje

 

 


Související články

Další měsíc se objemy hypoték držely na vysoké úrovni

V dubnu poskytly banky a stavební spořitelny skutečně nové hypoteční úvěry za 26 mld. Kč. Jejich objem je o necelou polovinu vyšší než v prvním pololetí minulého roku. K tomu klienti navíc refinancovali či navýšili své hypotéky v rozsahu 6,2 mld. Kč. Vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2025

Komentář k nejzbytečnější dani, kterou měl stát už dávno zrušit

Dlouhodobě volám po tom, aby stát tuto nespravedlivou daň za to, že bydlím ve vlastním bytě či domě, úplně zrušil. Zajímavé je, že za užívání jiné vlastní věci státu daň neplatíme. Žádná speciální daň nezatěžuje vlastnictví auta, televize ani mobilního telefonu. Tak proč zrovna nemovitosti mají tohle nezáviděníhodné daňové privilegium?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 05. 2025