EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 06. 2023

0 komentářů

Průzkum: Muži oproti ženám preferují pronájem menšího a zařízeného bytu

 

Ve výběru nájemního bydlení panuje mezi muži a ženami relativní shoda. Nejčastěji si pronajímají byty, shodně je volí 89 % mužů i žen. Zřetelně menší je jejich zájem o pronájem rodinného domu. Ten volí jen 10 % mužů a každá sedmá žena. Výraznější rozdíly se ale projevují v požadavcích na velikost bytu. Muži si i přes vyšší dosahované příjmy pronajímají menší jednotky. V bytech do 40 m2 bydlí 16 % mužů, ale jen každá desátá žena.

Loading 

Vyplývá to z výsledků průzkumu CREDITAS Real Estate, v němž odpovídalo 1050 respondentů žijících v nájmu.

V čem se muži i ženy opět shodují, je cena nájmu. Ta je důležitá pro všechny stejně – podle 83 % dotazovaných představuje rozhodující kritérium při výběru bytu. Muži i ženy se dále shodují v preferenci dlouhodobého nájmu (cca 40 %) a také v touze po vlastním bydlení. 43 % mužů a 41 % žen plánuje v budoucnu pořízení vlastní nemovitosti.

„Potřeba vlastnit dům nebo byt je u nás silně zakořeněná. Vysoké ceny nemovitostí a výše úrokových sazeb u hypotečních úvěrů však zásadním způsobem ztěžují pořízení vlastní nemovitosti,“ říká Jiří Vajner, generální ředitel společnosti CREDITAS Real Estate a doplňuje: „Mění se také priority a zájmy mladších generací. Mladí rádi cestují, jezdí za prací nebo studiem do zahraničí, preferují větší flexibilitu a investují do jiných typů aktiv. Často pak upřednostňují nájem jako jednodušší variantu bydlení.“

Pokud je byt kompletně vybavený, mohou navíc ihned plnohodnotně bydlet. Výsledky průzkumu potvrzují, že zájem o zařízené byty roste. Menší a plně vybavené byty vyhledávají především muži – častěji bydlí sami, potřebují tak méně prostoru a zároveň si tím ulehčují práci související se zařizováním nové domácnosti.

REKLAMA

Do kategorie singles spadá téměř čtvrtina mužů, nejvíce ve věku mezi 40–50 lety. Oproti tomu ženy nejčastěji obývají tří a vícečlenné domácnosti (45 %), samy bydlí jen v desetině případů. Tento trend v preferencích velikosti pronajímaných bytů odráží rozdílné přístupy a potřeby jednotlivých pohlaví. Muži, kteří častěji žijí sami, upřednostňují menší byty z důvodu jejich praktičnosti a snazší údržby, zatímco ženy hledají pro své rodiny více prostoru a komfortu.

O stěhování do levnějších nájmů Češi neuvažují

U plateb spojených s bydlením panují u obou pohlaví jen minimální rozdíly. Třetinu příjmů a více vydá za nájem 39 % žen a 37 % mužů. Zvýšení ceny nájmu v posledních dvanácti měsících dvakrát častěji postihlo ženy než muže, což souvisí s velikostí bytu. Přesto jak ženy, tak muži uvažují o přestěhování do menšího či levnějšího bytu v méně než 10 % případů. Vlna stěhování do levnějších nájmů tedy není v českých domácnostech na pořadu dne.

Větší rozdíly ale panují v dosahovaných příjmech a vzdělání. 27 % mužů pobírá měsíčně do 30 tisíc korun, u žen je to 42 %. Zřetelná nerovnováha panuje u příjmu nad 60 tisíc korun a více – ten mají ženy v desetině případů, kdežto muži v 17 %. Nejčastějším typem vzdělání u nájemníků je středoškolské s maturitou – dosahuje jej 31 % žen a 42 % mužů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024

Swiss Life Hypoindex červenec 2024: Banky hypotéky opět nezlevnily

Česká národní banka na konci června počtvrté v řadě snížila základní sazbu o 50 bazických bodů na 4,75 % p. a. A jak na to zareagovaly banky s úrokovými sazbami u svých hypoték? Jedno velké nic. Dokládá to aktuální hodnota červencové průměrné nabídkové sazby podle Swiss Life Hypoindexu, která se v porovnání s červnem prakticky nezměnila. Stagnace úrkokových […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

10. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *