EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 06. 2023

0 komentářů

Průzkum: Muži oproti ženám preferují pronájem menšího a zařízeného bytu

 

Ve výběru nájemního bydlení panuje mezi muži a ženami relativní shoda. Nejčastěji si pronajímají byty, shodně je volí 89 % mužů i žen. Zřetelně menší je jejich zájem o pronájem rodinného domu. Ten volí jen 10 % mužů a každá sedmá žena. Výraznější rozdíly se ale projevují v požadavcích na velikost bytu. Muži si i přes vyšší dosahované příjmy pronajímají menší jednotky. V bytech do 40 m2 bydlí 16 % mužů, ale jen každá desátá žena.

Loading 

Vyplývá to z výsledků průzkumu CREDITAS Real Estate, v němž odpovídalo 1050 respondentů žijících v nájmu.

V čem se muži i ženy opět shodují, je cena nájmu. Ta je důležitá pro všechny stejně – podle 83 % dotazovaných představuje rozhodující kritérium při výběru bytu. Muži i ženy se dále shodují v preferenci dlouhodobého nájmu (cca 40 %) a také v touze po vlastním bydlení. 43 % mužů a 41 % žen plánuje v budoucnu pořízení vlastní nemovitosti.

„Potřeba vlastnit dům nebo byt je u nás silně zakořeněná. Vysoké ceny nemovitostí a výše úrokových sazeb u hypotečních úvěrů však zásadním způsobem ztěžují pořízení vlastní nemovitosti,“ říká Jiří Vajner, generální ředitel společnosti CREDITAS Real Estate a doplňuje: „Mění se také priority a zájmy mladších generací. Mladí rádi cestují, jezdí za prací nebo studiem do zahraničí, preferují větší flexibilitu a investují do jiných typů aktiv. Často pak upřednostňují nájem jako jednodušší variantu bydlení.“

Pokud je byt kompletně vybavený, mohou navíc ihned plnohodnotně bydlet. Výsledky průzkumu potvrzují, že zájem o zařízené byty roste. Menší a plně vybavené byty vyhledávají především muži – častěji bydlí sami, potřebují tak méně prostoru a zároveň si tím ulehčují práci související se zařizováním nové domácnosti.

Do kategorie singles spadá téměř čtvrtina mužů, nejvíce ve věku mezi 40–50 lety. Oproti tomu ženy nejčastěji obývají tří a vícečlenné domácnosti (45 %), samy bydlí jen v desetině případů. Tento trend v preferencích velikosti pronajímaných bytů odráží rozdílné přístupy a potřeby jednotlivých pohlaví. Muži, kteří častěji žijí sami, upřednostňují menší byty z důvodu jejich praktičnosti a snazší údržby, zatímco ženy hledají pro své rodiny více prostoru a komfortu.

REKLAMA

O stěhování do levnějších nájmů Češi neuvažují

U plateb spojených s bydlením panují u obou pohlaví jen minimální rozdíly. Třetinu příjmů a více vydá za nájem 39 % žen a 37 % mužů. Zvýšení ceny nájmu v posledních dvanácti měsících dvakrát častěji postihlo ženy než muže, což souvisí s velikostí bytu. Přesto jak ženy, tak muži uvažují o přestěhování do menšího či levnějšího bytu v méně než 10 % případů. Vlna stěhování do levnějších nájmů tedy není v českých domácnostech na pořadu dne.

Větší rozdíly ale panují v dosahovaných příjmech a vzdělání. 27 % mužů pobírá měsíčně do 30 tisíc korun, u žen je to 42 %. Zřetelná nerovnováha panuje u příjmu nad 60 tisíc korun a více – ten mají ženy v desetině případů, kdežto muži v 17 %. Nejčastějším typem vzdělání u nájemníků je středoškolské s maturitou – dosahuje jej 31 % žen a 42 % mužů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *