EUR 24.355

USD 22.601

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.355

USD 22.601

Roste kvalita bydlení, ale i zadluženost

 


 

Sice je podle studie více jak 70 procent lidí v České republice spokojeno se svým životem, ale budoucnost jim dělá vrásky. Ve světlé zítřky nevěří dvakrát více lidí než v devadesátých letech. Například zlepšení ekonomické situace v horizontu pěti let dnes čeká jen čtvrtina Čechů.

O nás ale trápí je pocit nespravedlnosti. Na začátku 90. let bylo 30 procent lidí přesvědčeno o tom, že se společnost stává spravedlivější, dnes je to jen každý šestý. „Ve zkratce se dá říci, že se máme lépe, ale cítíme se hůře. Z naší analýzy se zdá, že na vině je hlavně strach Čechů z budoucnosti. Pocit ohrožení v české populaci narůstá, v posledním roce je navíc vydatně přiživován i komunikační ofenzivou ‚apokalyptiků‘,“ komentoval data řídící partner KPMG ČR Jan Žůrek.

Češi oproti roku 1990 mají výrazně vyšší reálné mzdy.  Obtížně vychází s příjmem o hodně méně lidí a naopak vzrostl počet lidí, kterým se daří spořit. Také vztahy a důvěru mezi lidmi hodnotí občané České republiky lépe. Přesto se 71 procent z nich domnívá, že se společnost nevyvíjí dobrým směrem. V roce 1993 přitom byly o opaku přesvědčeny celé dvě třetiny společnosti (66 %).

Majetek přes milion korun? Žádný problém

Podle studie má majetek v hodnotě přes jeden milion korun 62 procent domácností. Při zhodnocení inflace mělo v roce 1995 majetek odpovídající dnešnímu milionu pouze 46 % domácností. Dvě třetiny tvoří nemovitosti a jiný majetek a třetina jsou finance.

Zvýšily se i platy. Od roku 1993 je česká průměrná reálná hrubá mzda o 94 procent vyšší. Navíc už deset let navíc neroste relativní rozdíl mezi průměrem a mediánem mezd, což naznačuje, že se nerozevírají nůžky mezi vyššími a nižšími příjmovými skupinami.

REKLAMA

Oproti tomu ale roste zadluženost. Většina Čechů nestačí na bydlení a výdaje sama, takže se musí zadlužit. Oproti roku 1993 narostly dluhy domácností, hlavně kvůli dostupnějším hypotékám, téměř na pětinásobek (v reálných částkách očištěných o inflaci). V posledních deseti letech tak více než 70 procent všech prostředků z úvěrů domácností směřuje právě a stabilně do bydlení.

O studii

Analyzovaná data pochází primárně od Střediska empirického výzkumu (STEM), které provádí nejdelší kontinuální sledování trendů v ČR. Data jsou průměrována za roky 1990–1993 a 2013–2015, aby nedošlo k výkyvu vlivem aktuálních událostí. Studie využívá také data CVVM/IVVM se svolením Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR s využitím Českého sociálněvědního datového archivu. Ostatní data pochází z databází Českého statistického úřadu (ČSÚ), České národní banky (ČNB), Sexuologického ústavu, Svazu automobilového průmyslu, Ministerstva práce a sociálních věcí a dalších.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.02 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%
Historie vývoje


Související články

Kdy se vyplatí tepelné čerpadlo? I pro některý starší nezateplený dům

Přestože je tepelné čerpadlo jedním z nejúspornějších a ekonomicky nejvýhodnějších zdrojů tepla, jeho provoz má svá specifika a v některých případech nemusí být jeho využití efektivní. Navzdory zažitému mýtu, ale není nutnou podmínkou zateplení domu. Proč může být návratnost investice do tepelného čerpadla rychlejší než u zateplení a kdy je dobré jej kombinovat s fotovoltaikou?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

Komerční nájemní bydlení poroste

Potenciál komerčního nájemního bydlení stále roste. Ukazuje to nejen vývoj cen bytů ke koupi a nájmu, ale také zkušenosti zahraničních odborníků, kteří vystoupili na konferenci společností BTR Consulting „Nájemní bydlení – zkušenosti ze zahraničí“.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 12. 2023

Brusel chystá další nesmyslný diktát – zákaz plynových kotlů pro domácnosti

Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů. Zákaz by měl platit už od roku 2029. Český stát přitom ještě nedávno lidem na pořízení plynového kotle přispíval. Celkově na podporu tohoto typu vytápění v domácnostech […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *