EUR 24.495

USD 21.400

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.400

Text: Jana Zámečníková

25. 05. 2016

Stavební spoření udrží nad vodou už jen státní příspěvek

 


 

Snížení úrokové sazby z vkladů potvrdila v současné době pouze Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS)  a Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS). Ostatní stavební spořitelny zatím o tomto kroku neuvažují. Přesné datum ani výše poklesu sazeb spořitelny zveřejnit nechtějí. Stávající klienti se ale změn obávat nemusí, sazba je v jejich smlouvách fixována nejméně na dobu šesti let.

Úrokové sazby v ekonomice od posledního snižování dále poklesly, stejně tak výrazně klesly např. sazby spořicích účtů a dalších spořicích produktů. S největší pravděpodobností na tyto změny budeme muset reagovat i my. Snažili jsme se pokles sazeb co nejvíce oddálit, předpokládáme, že v průběhu léta k tomuto kroku ale už budeme muset sáhnout. O přesné podobě změny ani jejím načasování jsme zatím nerozhodli. Případná změna se dotkne jen nových klientů, stávající smlouvy nijak neovlivní,“ říká tiskový mluvčí ČMSS Tomáš Kofroň.

Podobně na tom je i RSTS. „V tuto chvíli teprve analyzujeme celou situaci a zatím nepadlo finální rozhodnutí. Nelze proto říct od jakého termínu a o kolik procent ke snižování úrokových sazeb na spoření dojde. Jakékoli případně změny bychom vždy realizovali tak, abychom pro klienty zachovali výhodnost  a atraktivitu produktu,“ uvedla mluvčí RSTS Jitka Jechová. 

Stavební spoření drží úvěry

Vzhledem k tomu, že cílem stavebního spoření je poskytování úvěrů ze stavebního spoření na bydlení, zájem o stavební spoření by snížení úrokových sazeb nemělo ovlivnit. Potvrzují to i jednotlivé stavební spořitelny a poukazují na stále rostoucí zájem o úvěry.

REKLAMA

„Nepočítáme s poklesem zájmu o stavební spoření, naopak předpokládáme v letošním roce růst počtu uzavřených smluv minimálně o 10 %. I po případné změně zůstane stavební spoření suverénně nejvýhodnějším zajištěným spořicím produktem a bude výrazně převyšovat výnosy spořicích účtů, termínovaných vkladů či státních dluhopisů. Pro konzervativního klienta hledajícího jistotu výnosu tak i nadále bude stavební spoření nejvýhodnějším produktem,“ říká Tomáš Kofroň. Atraktivitě stavebního spoření napomáhá především státní příspěvek ve výši maximálně 2 tisíce korun ročně. „Po započítání státní podpory dosahuje výnos ze stavebního spoření až 3,5 %,“ dodává Tomáš Kofroň.

„Klienti nevidí ve stavebním spoření pouze spořicí produkt, zakládají si ho i proto, že kdykoliv mohou využít úvěr se smluvně garantovanou úrokovou sazbou po celou dobu splácení. O této skutečnosti svědčí poměrně výrazný nárůst objemu poskytnutých úvěrů – u naší stavební spořitelny o více než 90 %  (stav ke konci dubna 2016),“ uvedla tisková mluvčí Wüstenrot Helena Dušková. V oblasti úvěrů zaznamenala největší nárůst v 1. čtvrtletí letošního roku Modrá pyramida stavební spořitelna (MPSS), u které objem poskytnutých úvěrů meziročně vzrostl o 140 %.

Pokles objemu poskytnutých úvěrů vykázala v 1. čtvrtletí jako jediná ČMSS. Podle tiskového mluvčího ČMSS Tomáše Kofroně byl pokles způsoben spuštěním nového IT systému. „Po dobu dvoutýdenního přechodu na nový systém došlo k omezení obchodních aktivit, tento výpadek bude nicméně nahrazen zvýšenou produkcí v následujících měsících. Pro celý letošní rok počítáme s růstem zájmu o nové smlouvy i nárůstem poskytnutých úvěrů,“ uvedl.

Nižší sazby z vkladů snižují i sazby úvěrů

Snížení sazeb z vkladů vede nutně ke snížení sazeb z úvěrů ze stavebního spoření. Zákon vyžaduje, aby úroková sazba úvěru ze stavebního spoření byla maximálně o tři procentní body vyšší než sazba z vkladů.

Navíc klienti, kteří uzavřou smlouvu o stavebním spoření, mají nárok na čerpání úvěru ze stavebního spoření se sazbou sjednanou za současných podmínek. Pokud tedy stavební spořitelny sníží úrokové sazby, může v budoucnu dojít k poklesu jejich úrokových výnosů. Aktuální úrokové sazby z vkladů na stavebním spoření se pohybují kolem jednoho procenta. Naposledy snižovala úrokovou sazbu z vkladů MPSS v listopadu 2015.

Většina stavebních spořitelen je ke snižování sazeb z vkladů zdrženlivější kvůli budoucímu vývoji úrokových sazeb, který je velmi nejistý. Jelikož je stavební spoření produktem dlouhodobější povahy a sazby zůstávají v platnosti minimálně šest let, stavební spořitelny je nechtějí měnit každý den.

Vstoupit do diskuze 1 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.7 Aktuální výše Hypoindexu

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%
Historie vývoje


Související články

Budou přibývat rekonstrukce a opravy nemovitostí

Foto: Shutterstock Hlad po investicích do vlastního bydlení na jedné straně a hledání bezpečného přístavu pro úspory na straně druhé – to jsou důvody růstu zájmu o úvěry od stavebních spořitelen i o samotné stavební spoření. Shodují se na tom generální ředitelé stavebních spořitelen. A objevuje se i další výrazný fenomén – rekonstrukce.

Text: Milan Vodička

01. 06. 2021

Boom hypoték pokračuje, hypoteční úvěr plánuje 13 % Čechů

Foto: Shutterstock Podle aktuálního průzkumu České bankovní asociace (ČBA) má v současnosti hypotéku 16 % Čechů a 13 % ji plánuje. Pro naprostou většinu je hypotéka cestou k vlastnímu bydlení, a to i nyní, v době pandemie. Nad to 70 % Čechů deklarovalo, že pandemická situace jejich bydlení nijak neovlivnila, což odpovídá i statistikám ČNB o tzv. […]

Text: Milan Vodička

28. 04. 2021

Asociace českých stavebních spořitelen: Češi si loni rekordně půjčovali na bydlení

Foto: Shutterstock Výše průměrného úvěru od stavebních spořitelen v loňském roce atakovala hranici 1,2 milionu korun. Jedná se o historické maximum. Ještě nikdy totiž průměrná výše nepřesáhla milion korun. Pro srovnání, průměrný výše hypotečního úvěru letos v únoru poprvé v historii překonala hranici tří milionů korun (zdroj: Fincentrum Hypoindex).

Text: Milan Vodička

25. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • josef

    25 května, 2016

    Stavebni sporeni uz davno ztratilo svuj smysl. Zbytecne vyhozene penize z rozpoctu. Kdyby nebylo, banky by to primelo udelat smysluplny produkt na uvery souvisejici s bydlenim. Ted to lidi hlavne pouzivaji jako slusne vydelavajici terminak, ale na ukor rozpoctu, nebot poplatky pozerou uroky.

    Odpovědět