EUR 25.275

USD 23.761

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.275

USD 23.761

Stavební spoření udrží nad vodou už jen státní příspěvek

 


 

Snížení úrokové sazby z vkladů potvrdila v současné době pouze Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS)  a Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS). Ostatní stavební spořitelny zatím o tomto kroku neuvažují. Přesné datum ani výše poklesu sazeb spořitelny zveřejnit nechtějí. Stávající klienti se ale změn obávat nemusí, sazba je v jejich smlouvách fixována nejméně na dobu šesti let.

Úrokové sazby v ekonomice od posledního snižování dále poklesly, stejně tak výrazně klesly např. sazby spořicích účtů a dalších spořicích produktů. S největší pravděpodobností na tyto změny budeme muset reagovat i my. Snažili jsme se pokles sazeb co nejvíce oddálit, předpokládáme, že v průběhu léta k tomuto kroku ale už budeme muset sáhnout. O přesné podobě změny ani jejím načasování jsme zatím nerozhodli. Případná změna se dotkne jen nových klientů, stávající smlouvy nijak neovlivní,“ říká tiskový mluvčí ČMSS Tomáš Kofroň.

Podobně na tom je i RSTS. „V tuto chvíli teprve analyzujeme celou situaci a zatím nepadlo finální rozhodnutí. Nelze proto říct od jakého termínu a o kolik procent ke snižování úrokových sazeb na spoření dojde. Jakékoli případně změny bychom vždy realizovali tak, abychom pro klienty zachovali výhodnost  a atraktivitu produktu,“ uvedla mluvčí RSTS Jitka Jechová. 

Stavební spoření drží úvěry

Vzhledem k tomu, že cílem stavebního spoření je poskytování úvěrů ze stavebního spoření na bydlení, zájem o stavební spoření by snížení úrokových sazeb nemělo ovlivnit. Potvrzují to i jednotlivé stavební spořitelny a poukazují na stále rostoucí zájem o úvěry.

„Nepočítáme s poklesem zájmu o stavební spoření, naopak předpokládáme v letošním roce růst počtu uzavřených smluv minimálně o 10 %. I po případné změně zůstane stavební spoření suverénně nejvýhodnějším zajištěným spořicím produktem a bude výrazně převyšovat výnosy spořicích účtů, termínovaných vkladů či státních dluhopisů. Pro konzervativního klienta hledajícího jistotu výnosu tak i nadále bude stavební spoření nejvýhodnějším produktem,“ říká Tomáš Kofroň. Atraktivitě stavebního spoření napomáhá především státní příspěvek ve výši maximálně 2 tisíce korun ročně. „Po započítání státní podpory dosahuje výnos ze stavebního spoření až 3,5 %,“ dodává Tomáš Kofroň.

REKLAMA

„Klienti nevidí ve stavebním spoření pouze spořicí produkt, zakládají si ho i proto, že kdykoliv mohou využít úvěr se smluvně garantovanou úrokovou sazbou po celou dobu splácení. O této skutečnosti svědčí poměrně výrazný nárůst objemu poskytnutých úvěrů – u naší stavební spořitelny o více než 90 %  (stav ke konci dubna 2016),“ uvedla tisková mluvčí Wüstenrot Helena Dušková. V oblasti úvěrů zaznamenala největší nárůst v 1. čtvrtletí letošního roku Modrá pyramida stavební spořitelna (MPSS), u které objem poskytnutých úvěrů meziročně vzrostl o 140 %.

Pokles objemu poskytnutých úvěrů vykázala v 1. čtvrtletí jako jediná ČMSS. Podle tiskového mluvčího ČMSS Tomáše Kofroně byl pokles způsoben spuštěním nového IT systému. „Po dobu dvoutýdenního přechodu na nový systém došlo k omezení obchodních aktivit, tento výpadek bude nicméně nahrazen zvýšenou produkcí v následujících měsících. Pro celý letošní rok počítáme s růstem zájmu o nové smlouvy i nárůstem poskytnutých úvěrů,“ uvedl.

Nižší sazby z vkladů snižují i sazby úvěrů

Snížení sazeb z vkladů vede nutně ke snížení sazeb z úvěrů ze stavebního spoření. Zákon vyžaduje, aby úroková sazba úvěru ze stavebního spoření byla maximálně o tři procentní body vyšší než sazba z vkladů.

Navíc klienti, kteří uzavřou smlouvu o stavebním spoření, mají nárok na čerpání úvěru ze stavebního spoření se sazbou sjednanou za současných podmínek. Pokud tedy stavební spořitelny sníží úrokové sazby, může v budoucnu dojít k poklesu jejich úrokových výnosů. Aktuální úrokové sazby z vkladů na stavebním spoření se pohybují kolem jednoho procenta. Naposledy snižovala úrokovou sazbu z vkladů MPSS v listopadu 2015.

Většina stavebních spořitelen je ke snižování sazeb z vkladů zdrženlivější kvůli budoucímu vývoji úrokových sazeb, který je velmi nejistý. Jelikož je stavební spoření produktem dlouhodobější povahy a sazby zůstávají v platnosti minimálně šest let, stavební spořitelny je nechtějí měnit každý den.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Vláda diskutuje zrušení podpory stavebního spoření. Podle AČSS by to na obyvatelstvo mělo velmi nepříjemné dopady

Stavební spoření je v Česku velmi oblíbeným finančním produktem. Aktuálně jej využívají více než tři miliony klientů. Nyní je v rámci hledání úspor ve státním rozpočtu vážným kandidátem na „odstřel“. Zeptali jsme se proto tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiřího Šedivého, jaké dopady by mělo zrušení státní podpory po 30 letech na stavební spoření.

Text: Milan Vodička

Foto: AČSS

17. 08. 2022

Stavební spoření úroky 2022

Úroky u stavebního spoření zatím moc nerostou

Kromě klíčových sazeb ČNB a úrokových sazeb hypoték začaly letos po delší době růst i úroky na běžných a spořicích účtech. Jak je na tom ale stavební spoření? Je to oblíbený nástroj pro běžné spoření, ale úrokové sazby to moc velké nenabídne. Aneb jaké vám nabídnou úrokové sazby stavební spořitelny?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • josef

    25 května, 2016

    Stavebni sporeni uz davno ztratilo svuj smysl. Zbytecne vyhozene penize z rozpoctu. Kdyby nebylo, banky by to primelo udelat smysluplny produkt na uvery souvisejici s bydlenim. Ted to lidi hlavne pouzivaji jako slusne vydelavajici terminak, ale na ukor rozpoctu, nebot poplatky pozerou uroky.

    Odpovědět