EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Růst cen českých nemovitostí překvapivě zrychlil. Ochlazení přichází jen někde

 

Ceny českých nemovitostí podle evropských statistik v závěru roku opět dýchly na záda dvoucifernému růstu. Zrychlení růstu cen domů a bytů zatím nezabránila regulací ani ČNB. Nemovitostí je navíc na trhu stále nedostatek a lidé potřebují bydlet. Ochlazení realitního trhu tak v některých lokalitách přijít nemusí.  

Loading 


Růst cen domů a bytů v České republice podle údajů evropského statistického úřadu Eurostatu zrychlil loni v posledním čtvrtletí z 8,8 procenta na konci třetího čtvrtletí na 9,9 procenta. Česko se tak během čtvrtého čtvrtletí posunulo ze čtvrté příčky na třetí.
Rychleji rostly ceny domů a bytů jenom ve Slovinsku (o 18,2 procenta) a Lotyšsku (o 11,8 procenta). Pokles zaznamenaly ceny nemovitostí pouze v Itálii, a to o 0,6 procenta. V průměru rostly ceny v rámci celé EU o 4,2 procenta.

Ceny v Česku již nerostou nejrychleji v EU

Podle statistik Eurostatu rostly v Česku ceny domů a bytů od čtvrtého čtvrtletí roku 2016 do konce třetího čtvrtletí 2017 dvouciferným tempem. Předloni byl ve srovnání s ostatními zeměmi EU růst cen českých nemovitostí dokonce nejrychlejší.
Během loňského roku ale růst cen postupně zpomaloval. Na zrychlení tempa v závěru roku měla přes veškeré snahy i ČNB. „Vyhlídka přísnější regulace vedla loni k přechodně zvýšenému zájmu o hypotéky, což se následně promítlo také do zrychlení dynamiky růstu cen realit,“ řekl Lukáš Kovanda, hlavní analytik Czech Fund.
Přestože evropské statistiky ukazují na další zrychlení růstu cen nemovitostí, někteří odborníci se domnívají, že ceny nemovitostí již letos přibrzdí, a to i díky ČNB. Trh se totiž novým pravidlům ČNB přizpůsobuje pozvolna.
„V Česku by se měl v následujících čtvrtletích hypoteční trh zklidnit. K tomu napomohou restriktivní doporučení ČNB, která znemožňují méně majetným lidem brát si hypotéky,“ řekl ČTK analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Zpomalují jen určité lokality

Podle ředitele realitní kanceláře Bidli Ondřeje ale růst cen v některých lokalitách zpomalil již ve čtvrtém čtvrtletí. „Mohla za to chladná poptávka po hypotečních úvěrech, kdy po zpřísnění z října trh v určitých lokalitách stagnoval,“ uvedl.
„Dopad opatření centrální banky byl výrazný spíše jen v regionech a ne v hlavním městě, kde se poptávka tolik nezměnila. V Praze se zpravidla prodává více bytů než, než je tomu dohromady v ostatních oblastech Česka,“ potvrzuje Radek Polák, mluvčí společnosti Trigema.
Hypoteční trh v prvních měsících letošního roku podle bank přibrzdil až o třetinu. Banky proto začaly lákat klienty na nižší sazby. „Od začátku roku banky přicházely s nižšími úroky, takže zájem o nemovitosti opět vzrostl a růst cen opět zrychlil. Růst byl patrný nejvíce ve velkých městech a okolí velkých aglomerací. Nemovitostí je na trhu stále málo a bydlet lidé potřebují. Je jedno, zda kupuje byt, či dům, poptávka je a bude stále větší než nabídka. Minimálně v tomto roce,“ míní Ondřej Mašín.
Ochlazení realitního trhu v Praze jen tak přijít nemusí. „Atraktivita hlavního města nejspíše způsobí, že zde poptávka nikdy neochabne natolik, aby to mělo hlubší dopad na ceny. Zásadnější zpomalení růstu cen lze proto očekávat hlavně v mimopražských aglomeracích. V metropoli budou nejspíše růst nadále, i když s největší pravděpodobností už ne takovým tempem, jak tomu bylo v posledních dvou až tří letech,“ uvedl Radek Polák.
Obyvatelům Prahy tak nezbyde nic jiného, než se smířit se nájmem. „Zpomalení růstu v Praze nenastane, dokud se do nabídky nedostane několik velkých bytových projektů pro střední třídu, které vytvoří konkurenci na trhu a budou tlačit ceny dolů. Střední třída si tak bude muset hledat bydlení za Prahou nebo se spokojit s čím dál dražším nájmem. Poptávka po nájemním bydlení roste především od těch zájemců, kteří neuspěli v žádosti o hypotéku po zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték platící od loňského října,“ dodal Ondřej Mašín.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *