EUR 24.660

USD 23.320

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.660

USD 23.320

Text: Jana Zámečníková

15. 04. 2019

0 komentářů

Růst cen českých nemovitostí překvapivě zrychlil. Ochlazení přichází jen někde

 

Ceny českých nemovitostí podle evropských statistik v závěru roku opět dýchly na záda dvoucifernému růstu. Zrychlení růstu cen domů a bytů zatím nezabránila regulací ani ČNB. Nemovitostí je navíc na trhu stále nedostatek a lidé potřebují bydlet. Ochlazení realitního trhu tak v některých lokalitách přijít nemusí.   


Růst cen domů a bytů v České republice podle údajů evropského statistického úřadu Eurostatu zrychlil loni v posledním čtvrtletí z 8,8 procenta na konci třetího čtvrtletí na 9,9 procenta. Česko se tak během čtvrtého čtvrtletí posunulo ze čtvrté příčky na třetí.
Rychleji rostly ceny domů a bytů jenom ve Slovinsku (o 18,2 procenta) a Lotyšsku (o 11,8 procenta). Pokles zaznamenaly ceny nemovitostí pouze v Itálii, a to o 0,6 procenta. V průměru rostly ceny v rámci celé EU o 4,2 procenta.

Ceny v Česku již nerostou nejrychleji v EU

Podle statistik Eurostatu rostly v Česku ceny domů a bytů od čtvrtého čtvrtletí roku 2016 do konce třetího čtvrtletí 2017 dvouciferným tempem. Předloni byl ve srovnání s ostatními zeměmi EU růst cen českých nemovitostí dokonce nejrychlejší.
Během loňského roku ale růst cen postupně zpomaloval. Na zrychlení tempa v závěru roku měla přes veškeré snahy i ČNB. „Vyhlídka přísnější regulace vedla loni k přechodně zvýšenému zájmu o hypotéky, což se následně promítlo také do zrychlení dynamiky růstu cen realit,“ řekl Lukáš Kovanda, hlavní analytik Czech Fund.
Přestože evropské statistiky ukazují na další zrychlení růstu cen nemovitostí, někteří odborníci se domnívají, že ceny nemovitostí již letos přibrzdí, a to i díky ČNB. Trh se totiž novým pravidlům ČNB přizpůsobuje pozvolna.
„V Česku by se měl v následujících čtvrtletích hypoteční trh zklidnit. K tomu napomohou restriktivní doporučení ČNB, která znemožňují méně majetným lidem brát si hypotéky,“ řekl ČTK analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Zpomalují jen určité lokality

Podle ředitele realitní kanceláře Bidli Ondřeje ale růst cen v některých lokalitách zpomalil již ve čtvrtém čtvrtletí. „Mohla za to chladná poptávka po hypotečních úvěrech, kdy po zpřísnění z října trh v určitých lokalitách stagnoval,“ uvedl.
„Dopad opatření centrální banky byl výrazný spíše jen v regionech a ne v hlavním městě, kde se poptávka tolik nezměnila. V Praze se zpravidla prodává více bytů než, než je tomu dohromady v ostatních oblastech Česka,“ potvrzuje Radek Polák, mluvčí společnosti Trigema.
Hypoteční trh v prvních měsících letošního roku podle bank přibrzdil až o třetinu. Banky proto začaly lákat klienty na nižší sazby. „Od začátku roku banky přicházely s nižšími úroky, takže zájem o nemovitosti opět vzrostl a růst cen opět zrychlil. Růst byl patrný nejvíce ve velkých městech a okolí velkých aglomerací. Nemovitostí je na trhu stále málo a bydlet lidé potřebují. Je jedno, zda kupuje byt, či dům, poptávka je a bude stále větší než nabídka. Minimálně v tomto roce,“ míní Ondřej Mašín.
Ochlazení realitního trhu v Praze jen tak přijít nemusí. „Atraktivita hlavního města nejspíše způsobí, že zde poptávka nikdy neochabne natolik, aby to mělo hlubší dopad na ceny. Zásadnější zpomalení růstu cen lze proto očekávat hlavně v mimopražských aglomeracích. V metropoli budou nejspíše růst nadále, i když s největší pravděpodobností už ne takovým tempem, jak tomu bylo v posledních dvou až tří letech,“ uvedl Radek Polák.
Obyvatelům Prahy tak nezbyde nic jiného, než se smířit se nájmem. „Zpomalení růstu v Praze nenastane, dokud se do nabídky nedostane několik velkých bytových projektů pro střední třídu, které vytvoří konkurenci na trhu a budou tlačit ceny dolů. Střední třída si tak bude muset hledat bydlení za Prahou nebo se spokojit s čím dál dražším nájmem. Poptávka po nájemním bydlení roste především od těch zájemců, kteří neuspěli v žádosti o hypotéku po zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték platící od loňského října,“ dodal Ondřej Mašín.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Průzkum: Mladí Češi touží po vlastním bydlení

Mladí lidé do 36 let touží po vlastním bydlení, a to i za cenu delšího čekání či slevení z původních nároků, ukazuje průzkum UniCredit Bank. Jejich přání je v souladu se silnou popularitou vlastního bydlení ve střední a východní Evropě. Naopak ti, kteří již hypotéku splácí, zatím zůstávají optimističtí a říkají, že s vyššími úrokovými sazbami a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 05. 2022

Cykly bohatství: Zvítězí nemovitosti nad zlatem?

Nemovitosti nejsou zdaleka takovou jistotou, jak by se mohlo zdát. To, že ceny nemovitosti nikdy neklesají, je iluze. V realitě tomu tak není. Někdy dolů jdou, pouze jsme to dlouho nezažili. A v inflačních dobách nemusejí poklesnout jen nominálně, zlevnit mohou v reálném vyjádření. Svou roli mají i úrokové sazby.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.