EUR 25.240

USD 23.146

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 25.240

USD 23.146

Růst cen českých nemovitostí překvapivě zrychlil. Ochlazení přichází jen někde

 

Ceny českých nemovitostí podle evropských statistik v závěru roku opět dýchly na záda dvoucifernému růstu. Zrychlení růstu cen domů a bytů zatím nezabránila regulací ani ČNB. Nemovitostí je navíc na trhu stále nedostatek a lidé potřebují bydlet. Ochlazení realitního trhu tak v některých lokalitách přijít nemusí.  

Loading



 


Růst cen domů a bytů v České republice podle údajů evropského statistického úřadu Eurostatu zrychlil loni v posledním čtvrtletí z 8,8 procenta na konci třetího čtvrtletí na 9,9 procenta. Česko se tak během čtvrtého čtvrtletí posunulo ze čtvrté příčky na třetí.
Rychleji rostly ceny domů a bytů jenom ve Slovinsku (o 18,2 procenta) a Lotyšsku (o 11,8 procenta). Pokles zaznamenaly ceny nemovitostí pouze v Itálii, a to o 0,6 procenta. V průměru rostly ceny v rámci celé EU o 4,2 procenta.

Ceny v Česku již nerostou nejrychleji v EU

Podle statistik Eurostatu rostly v Česku ceny domů a bytů od čtvrtého čtvrtletí roku 2016 do konce třetího čtvrtletí 2017 dvouciferným tempem. Předloni byl ve srovnání s ostatními zeměmi EU růst cen českých nemovitostí dokonce nejrychlejší.
Během loňského roku ale růst cen postupně zpomaloval. Na zrychlení tempa v závěru roku měla přes veškeré snahy i ČNB. „Vyhlídka přísnější regulace vedla loni k přechodně zvýšenému zájmu o hypotéky, což se následně promítlo také do zrychlení dynamiky růstu cen realit,“ řekl Lukáš Kovanda, hlavní analytik Czech Fund.
Přestože evropské statistiky ukazují na další zrychlení růstu cen nemovitostí, někteří odborníci se domnívají, že ceny nemovitostí již letos přibrzdí, a to i díky ČNB. Trh se totiž novým pravidlům ČNB přizpůsobuje pozvolna.
„V Česku by se měl v následujících čtvrtletích hypoteční trh zklidnit. K tomu napomohou restriktivní doporučení ČNB, která znemožňují méně majetným lidem brát si hypotéky,“ řekl ČTK analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Zpomalují jen určité lokality

Podle ředitele realitní kanceláře Bidli Ondřeje ale růst cen v některých lokalitách zpomalil již ve čtvrtém čtvrtletí. „Mohla za to chladná poptávka po hypotečních úvěrech, kdy po zpřísnění z října trh v určitých lokalitách stagnoval,“ uvedl.
„Dopad opatření centrální banky byl výrazný spíše jen v regionech a ne v hlavním městě, kde se poptávka tolik nezměnila. V Praze se zpravidla prodává více bytů než, než je tomu dohromady v ostatních oblastech Česka,“ potvrzuje Radek Polák, mluvčí společnosti Trigema.
Hypoteční trh v prvních měsících letošního roku podle bank přibrzdil až o třetinu. Banky proto začaly lákat klienty na nižší sazby. „Od začátku roku banky přicházely s nižšími úroky, takže zájem o nemovitosti opět vzrostl a růst cen opět zrychlil. Růst byl patrný nejvíce ve velkých městech a okolí velkých aglomerací. Nemovitostí je na trhu stále málo a bydlet lidé potřebují. Je jedno, zda kupuje byt, či dům, poptávka je a bude stále větší než nabídka. Minimálně v tomto roce,“ míní Ondřej Mašín.
Ochlazení realitního trhu v Praze jen tak přijít nemusí. „Atraktivita hlavního města nejspíše způsobí, že zde poptávka nikdy neochabne natolik, aby to mělo hlubší dopad na ceny. Zásadnější zpomalení růstu cen lze proto očekávat hlavně v mimopražských aglomeracích. V metropoli budou nejspíše růst nadále, i když s největší pravděpodobností už ne takovým tempem, jak tomu bylo v posledních dvou až tří letech,“ uvedl Radek Polák.
Obyvatelům Prahy tak nezbyde nic jiného, než se smířit se nájmem. „Zpomalení růstu v Praze nenastane, dokud se do nabídky nedostane několik velkých bytových projektů pro střední třídu, které vytvoří konkurenci na trhu a budou tlačit ceny dolů. Střední třída si tak bude muset hledat bydlení za Prahou nebo se spokojit s čím dál dražším nájmem. Poptávka po nájemním bydlení roste především od těch zájemců, kteří neuspěli v žádosti o hypotéku po zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték platící od loňského října,“ dodal Ondřej Mašín.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Analýza: Ceny bytů v Praze se dotahují na úroveň západoevropských metropolí

Průměrná nabídková cena bytů v Praze dosahuje hodnoty 4842 eur za metr čtvereční a blíží se úrovni měst jako je Madrid, kde stojí metr čtvereční 4951eur, popřípadě Vídni nebo Berlínu, kde lze pořídit byt za 5151 eur, respektive za 6195 eur za metr čtvereční. Byty v české metropoli dnes pořídíte dráž než v Říme, kde se cena […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Byty v České republice nikdy nebyly dražší. A jak to bude dál?

Během druhého čtvrtletí letošního roku došlo na českém nemovitostním trhu k dalšímu růstu cen prodaných bytů. Po období poklesu tak třetí kvartál v řadě průměrná cena za celou Českou republiku rostla, konkrétně o 2,4 % na 101 700 Kč za metr čtvereční, oproti 4 % a 99 300 Kč za metr v prvním letošním čtvrtletí. […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 10. 2024

Banky prodaly v září o osm miliard korun méně hypoték než v srpnu

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně poklesl o silných 8,1 miliardy Kč na 24,2 miliardy Kč. Potvrzuje se, že srpnová aktivita na hypotečním trhu byla do velké míry ovlivněna změnou v zákoně o spotřebitelském úvěru, která řadu domácností vedla ke snaze uzavřít či refinancovat hypoteční smlouvu ještě za původních podmínek v průběhu srpna.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *