EUR 23.845

USD 22.125

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.845

USD 22.125

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 05. 2022

0 komentářů

Růst cen energií zřejmě trh s nemovitostmi neovlivní

 

Od začátku roku začíná růst cen energií výrazně zasahovat do různých odvětví, včetně bydlení. Energetické společnosti svým klientům zvyšují zálohy na plyn i elektřinu, stále přitom není jasné, kdy se zdražování zastaví. Mohou tyto nečekané náklady na bydlení vyvolat nové trendy na trhu s nemovitostmi? Podle společnosti RE/MAX zřejmě k razantním změnám v poptávce a nabídce nemovitostí nedojde.

Loading 

 Stěhování z domu do bytu kvůli cenám energií? V Čechách nejspíše ne

 Spotřeba energií v rodinném domě je mnohem vyšší než v bytě. Proto rostoucí ceny energií mohou vyvolat nový trend, že se lidé začnou stěhovat do menších nemovitostí, protože pro ně udržení rodinného domu bude příliš nákladné. Podle Jana Hrubého, generálního ředitele společnosti RE/MAX, k tomu ovšem na českém trhu zřejmě nedojde.

„Spotřeba energií nemusí být u rodinných domů vždy výrazně vyšší než u bytů. Záleží primárně na tom, jak byl dům postaven a jakou má energetickou náročnost. Dalším klíčovým faktorem je potom příjmová stránka vlastníka a jeho celková finanční zátěž. Česká nátura, která nás od dětství vede k tomu, abychom byly leckdy za každou cenu majitelem nemovitostí, lidem v Čechách brání se nemovitostí zbavovat. Rovněž je třeba zmínit fakt, že přístup bank v České republice je postaven na vůli hledat řešení v případě, že má klient se splácením problém. S ohledem na tuto situaci nepředpokládáme, že růst cen energií povede k hromadnému prodeji domů a zvýšené poptávce po bytech. Zcela jistě se ale budou objevovat případy, kdy bude docházet k prodeji ryze z finančních důvodů,“ myslí si Jan Hrubý.

Ovlivní inflace ceny nemovitostí?

Česko v současné době prožívá období prudkého zvýšení cenové hladiny. Ceny nemovitostí ovšem v posledních letech rostly o desítky i stovky procent, proto zřejmě dojde spíše k ochlazení trhu.

„Rostoucí Inflace vyvolává potřebu ČNB uplatňovat nástroje na její snižování, přičemž zvyšování úrokových sazeb patří mezi ty hlavní s následným přesahem a vlivem na vývoj trhu s nemovitostmi. Zvyšování úrokových sazeb u hypoték působí tak, že se brzdí a tlumí strana poptávky. S dalším případným růstem úrokových sazeb pak mohou mít kupující problém se získáním hypotéky či vnitřní vůlí a chutí ji vůbec za daných podmínek čerpat. Potenciálně jsou pak nadále rostoucí sazby z hypoték přesahující 5 % a více rizikem, které může vést k tomu, že se bude zvyšovat počet těch, kteří nemusí být schopni své závazky splácet. Vyšší úrokové sazby z úvěrů mohou rovněž znamenat útlum investičních aktivit, které by mohly být důvodem k růstu nyní stále až nezdravě nízké nezaměstnanosti. Za daných scénářů pak lze předpokládat, že se bude objevovat stále více případů, ve kterých bude prodej vlastněné nemovitosti jedinou rozumnou alternativou. Tyto scénáře pak mohou navýšit počet celkových nemovitostí na trhu a působit tak i jako impuls proti růstu cen či dokonce způsobit určitý, ačkoliv pravděpodobně jen krátkodobý, pokles. Obecně je bytů nedostatek, nová výstavba běží, nicméně někteří developeři brzdí své projekty, protože díky rostoucím vstupům, jako jsou ceny stavebního materiálu, energií apod., nejsou schopni dodržet původní cenové plány, za které měli v plánu prodávat. Dochází k úpravě cen, podmínek a často i doby realizace. Dalo by se tedy konstatovat, že může dojít ke zpomalení, respektive k prodloužení doby realizace nových projektů,“ vysvětluje Jan Hrubý současné scénáře, které pravděpodobně ovlivní realitní trh.

Majitelé bytů letos budou zvyšovat nájmy

Co se týče nájemního bydlení, prudce roste poptávka kvůli válce na Ukrajině a příchodu uprchlíků, ale také kvůli tomu, že vlastní bydlení už není pro mnoho lidí cenově dostupné. Ceny nájmů tak zřejmě porostou, zároveň se ovšem zdražují zálohy na energie, někdy až dvojnásobně oproti roku 2021. Jaké dopady tato situace bude mít? Podle Jana Hrubého může paradoxně dojít k navýšení nabídky bytů k prodeji.

REKLAMA

„Obecně, díky uprchlické situaci související s válkou na Ukrajině a výše uvedenému, evidujeme výrazný nárůst poptávky po nájemním bydlení.  Tím dochází logicky k nárůstu ceny nájemného, do jehož celkové výše se promítá i cena energií. V případě, že je cena nad finanční možnosti, je pro řadu nájemníků variantou hledání menšího a levnějšího bytu, nicméně ani těch na českém trhu není dostatek,“ myslí si Jan Hrubý.

Výrazným rizikem pro majitele bytů a domů je letos kombinace refinancování hypotéky za nových drahých podmínek, kdy se splátky mohou navýšit až o několik tisíc korun měsíčně a uplynutí smluv na dodávky elektřiny nebo plynu za levné ceny, když podle nových podmínek musí platit například trojnásobek původní částky.

Pokud by díky vysoké ceně došlo k poklesu poptávky po nájemních bytech, dojde pravděpodobně i ke konsolidaci ceny u nájmů. Výrazně procento bytů bylo v posledních letech pořízeno jako byty investiční. Pro jejich majitele však nyní nastává určité riziko, kdy vzhledem k nárůstu hypotéčních úroků nemusí ani zvýšené pokrýt měsíční splátku. Takové nemovitosti pak mohou skončit na trhu k prodeji,“ uvádí Jan Hrubý.

Ceny nemovitostí budou letos zřejmě stagnovat, zatím se změna neprojevuje

V posledních letech ceny realit rostly skokově a mezi odborníky i laickou veřejností vyvstaly obavy z přehřátí realitního trhu a následné splasknutí “cenové bubliny”. ČNB začala již v loňském roce postupně krotit trh tím, že přistoupila k razantnímu zvýšení úrokových sazeb, situace ovšem není v současnosti jednoznačná. „Ačkoliv zmíněné důvody povedou v letošním roce pravděpodobně k ochlazení realitního trhu a ke zpomalení tempa růstu cen nemovitostí, dle výsledků naší společnosti zatím toto nemohu potvrdit. Za první 4 měsíce roku rosteme jak v obratu společnosti, tak v počtu zrealizovaných prodejů i pronájmů,“ uzavírá Jan Hrubý.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *