EUR 25.420

USD 22.418

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.420

USD 22.418

Text: Monika Lukešová

04. 07. 2018

S realitní kanceláří, nebo bez? Realitním makléřům nevěří skoro 80 procent Čechů

 

Když se lidé při nákupu, či prodeji nemovitosti rozhodují, zda využít služeb realitní kanceláře, půlka je pro a půlka proti. Jenže ti, co realitní kanceláře využijí, svého rozhodnutí pak litují. Samozřejmě ne všichni, ale celých 77 procent lidí hodnotí úroveň realitních kanceláří negativně. Ukázal to průzkum společnosti Zdravá nemovitost. 


Pouhá tři procenta lidí, kteří si za poslední čtyři roky zakoupili nemovitost, mají o úrovni realitních kanceláří pozitivní mínění. Pětina respondentů má pak neutrální postoj.

Problém jsou nedostatečné informace

Důvodem negativních postojů k realitním kancelářím je neuvádění pravdivých informací včetně skutečného technického stavu prodávané nemovitosti. Až po nákupu, či prodeji lidé objevují vady, o kterých je realitní makléř neinformoval.
Nemovitost je podnikání lidí a podobně jako ostatní profese trpí různými stupni pozitivní i negativní pověsti po celém světě. Přiměřená regulace trhu na českém trhu, která vyžaduje minimální úroveň vzdělání a znalostí před udělením licence k výkonu praxe a to bez ohledu na to, zda je daný trh regulován či nikoliv, Keller Williams pevně věří v kvalitní vzdělání svých makléřů na všech trzích a již zahájil svou činnost Ignite trénink v prvním obchodním centru, Keller Williams Prague Prime, který je zdarma všem, “ řekla Jana Hrstková, řídící partner Keller Williams Czech Republic.
Problém s nedůvěrou v realitní kanceláře tedy není nic neobvyklého. Podle odborníků se v ostatních zemích se realitky potýkají se stejným problémem.
Často se například setkáváme s klienty, kteří zakoupili nemovitost s odlišnou výměrou, než jaká byla uváděna v původním inzerátu. Dokonce se stává, že pokud nemovitost nabízí více realitních kanceláří současně, uvádí každá z nich jinou obytnou plochu,“ říká Michal Flachs, jednatel společnosti Zdravá nemovitost, která zajišťuje prověření a reklamaci vadných nemovitostí, stejně tak jako jejich bezpečný nákup a prodej.
Jenže i prodej nemovitosti bez realitní kanceláře má svá úskalí. Lidé, kteří měli třeba špatnou zkušenost s nákupem, či prodejem bytu, podruhé zkouší nemovitost prodat přes inzerát sami.

S realitkou, nebo bez?

Leckdy se nedaří prodat nemovitost, tak rychle, jak by prodávající chtěl. Také se stává, že nezkontrolované kupní smlouvy mohou být nevýhodné a laikům unikne nějaká právnická klička. Ale naopak v době sociálních sítí se dá nemovitost s trochou štěstí prodat výhodně, bez poplatků realitní kanceláři a bez zainteresování třetí strany. Oba způsoby prodeje mají dvě strany mince.
Makléř by měl kupujícímu doporučit, aby si k nákupu i prodeji nemovitosti přizval technického inspektora a nechal si zpracovat Technický průkaz nemovitosti, který odborně popíše její skutečný stav. „Vinna ale není vždy pouze na straně makléře či prodávajícího. Kupující si často neuvědomuje, že kupuje věc v řádech milionů korun, místo toho k nákupu nemovitosti přistupuje, jako kdyby si kupoval boty. Kupující by měl vždy trvat na obdržení přesných a odborných informací o technickém stavu nemovitosti a nepodléhat tlakům realitních kanceláří na unáhlené rozhodnutí o koupi,“ dodává Michal Flachs.
Podle průzkumu negativní pohled na makléře vrhá touha po vlastním zisku. Prý chtějí nemovitost prodat za každou cenu, aby získali co nejvíc do vlastní kapsy. Často proto kupující nedostane kompletní informace a podléhá tlaku, aby nemovitost rychle koupil.
Bohužel na trhu je stále velký rozdíl v kvalitě a úrovni realitních makléřů. Pevně věříme, že ty největší nedostatky vyřeší realitní zákon, který by se snad mohl brzy dostat do schvalovacího procesu v poslanecké sněmovně. Nicméně i tak musím říci, že se za poslední roky zvyšuje jak kvalita makléřů obecně, tak informovanost veřejnosti/klientů. A to je dobře,“ vysvětluje Tomáš Hejda ze společnosti RE/MAX.
Lidem se také nelíbí, že realitní makléři nemají dostatečnou kvalifikaci. To by měl ale změnit nový zákon. Nedávno ministerstvo pro místní rozvoj oznámilo, že dokončilo zákon, který má práci makléřů regulovat a dát jí pevná pravidla. Podle nového zákona by makléřem nemohl být kdokoli, ale pro výkon tohoto povolání bude muset splňovat určité podmínky.
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Na jaře mohou sazby hypoték dosáhnout i do nedávna nepředstavitelných 6 %

Česká národní banka rozhodla, že bude více regulovat hypoteční trh a sáhla ke zpřísnění limitů pro poskytování hypoték, a to od dubna 2022. „Proto na jaře příštího roku kvůli těmto novým opatřením nedosáhne na hypotéky desetina lidí, kteří by za předchozích podmínek hypotéku dostali,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Text: Milan Vodička

01. 12. 2021

Růst cen rezidenčních nemovitostí v ČR ve třetím čtvrtletí znovu lámal rekordy

Růst cen rezidenčních nemovitostí v České republice ve třetím kvartálu znovu překonával rekordy. Pozemky meziročně zdražily dokonce o 21,9 %, ukázal HB Index, což je největší nárůst v desetileté historii indexu. Rekordní kvartální nárůst o 5 % si připsal také bytový segment. Vysokou poptávku dále posilují obavy z inflace. Ta lidi motivuje investovat volné prostředky do nemovitostí s cílem uchránit […]

Text: redakce hypoindex.cz

23. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.