EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Hypotéka jde získat i bez peněz. Rodiče ale musí dát svou nemovitost všanc

 

Mladí lidé, kteří sis chtějí pořídit vlastní bydlení na hypotéku, mají leckdy velký problém. Trápí je nedostatek financí na počáteční investici. Aby kdokoli získal hypotéku, musí mít naspořeno alespoň pětinu z hodnoty nemovitosti. Aspoň tak to ukládá doporučení České národní banky. Řešením nedostatku peněz může být ručením nemovitosti rodičů. Navíc Equa bank přišla s tím, že po splacení určité částky, je možné se z ručení vyvázat.

Loading 


Equa bank díky spoluúčasti rodičů, či jiné blízké osoby, poskytne celou částku potřebnou na pořízení nemovitosti. Ručení není ale úplně bezpečné a někteří rodiče s tím nesouhlasí. Pomoci s kladnou odpovědí může možnost vyvázání nemovitosti po splacení části hypotéky při splnění podmínek sjednaných ve smlouvě.
Zastavení nemovitosti rodičů nebo blízkých osob je pro zájemce o hypotéku především psychologickou bariérou. Nechtějí dát do zástavy cizí majetek na desítky let. Pokud jim banka předem řekne, kdy jim druhou zástavu vyváže, zájem výrazně stoupá,“ vysvětluje Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu Equa bank.

Rodiče většinou mají vhodnou nemovitost k ručení

Equa bank se inspirovala průzkumem, který si nedávno nechala udělat. Podle něj skoro tři čtvrtiny mladých Čechů ve věku 20 až 35 let nemají vlastní bydlení. O pořízení vlastního bydlení uvažuje 57 procent z nich a 42 procent má v plánu financovat bydlení hypotečním úvěrem. Přitom každý desátý uvažuje, že by kvůli hypotéce zastavil majetek svých příbuzných. Vhodné bydlení má tři čtvrtiny rodičů a jen 10 procent respondentů uvedlo, že nemá ve svém blízkém okolí nikoho, kdo by jim pomohl získat hypotéku zástavou majetku.
Průzkum ukázal, že zastavení nemovitosti rodičů nebo blízkých osob, je pro zájemce o hypotéku především psychologickou bariérou, neboť nechtějí dát do zástavy cizí majetek na desítky let. Pokud je ale banka ochotna po splacení určité výše hypotéky druhou nemovitost ze zástavy vyvázat, pak by tuto možnost zvažovalo 44 % zájemců o hypotéky. Proto jsme se rozhodli uvést na trh Hypotéku Plus, která tuto variantu vyvázání se ze zástavy umožňuje,“ doplnil Ondřej Hák.

Zrušení ručení je nutné uvést ve smlouvě

Příklad Hypotéka Plus od Equa bank:

LTV hypotéky  – výše hypotéky/hodnota zajištění: 3 000 000/(3 000 000 +2 000 000)= 60 %
Splatnost         30 let
Fixace             3 roky
Úroková sazba            2,49 % p.a.
Splátka                        11 838 Kč
Vyvázání nemovitosti rodičů je možné, pokud výše nesplacené hypotéky klesne na 70 procent hodnoty zajištění, tedy na 2 100 000 Kč, cca po 11 – 12 letech.

Pokud si sjednáte hypoteční úvěr s ručením u jiné banky, zeptejte se, zda je možné vyvázání uvést do smlouvy. „Většina bank umožňuje vyvázání z ručení v případě, že výše nesplacené hypotéky klesne na určité procento zajištění. Není to ale automatické. Záleží ale na smluvních podmínkách a na tom, co je uvedeno ve smlouvě o hypotečním úvěru,“ vysvětluje Martin Bílek, oblastní ředitel společnosti Fincentrum.

REKLAMA

Sazby rostou, zájem o hypotéky klesá

Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex v dubnu průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v dubnu vzrostla na 2,51 procenta. Počet klientů, kteří uzavřeli ve čtvrtém měsíci letošního roku hypotéku, v meziměsíčním srovnání klesl o 1 191 smluv, na 7 896.
V dubnu lidé uzavřeli hypotéky celkovém objemu za 16,871 miliard korun, měsíc před tím byly objemy hypoték o 2,376 miliard korun vyšší.
I přes to Equa bank očekává, že si Češi v letošním roce sjednají hypotéky o celkovém objemu 220 až 225 miliard korun, což je skoro stejně, jako tomu bylo v roce 2017.  Podle banky budou za mírným poklesem objemu sjednaných hypoték rostoucí úrokové sazby a regulace hypoték Českou národní bankou.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *