EUR 25.345

USD 22.982

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.345

USD 22.982

Skryté vady u nemovitostí se mohou objevit později. Radíme, jak se bránit

 


 

Realitní trh v České republice je momentálně ve velmi dobré kondici. Na jedné straně jsou nízké sazby u hypoték, kdy průměrná úroková sazba podle Fincentrum Hypoindex klesla v březnu na 2,16 procenta, na druhé straně výstavba nových developerských projektů a stále příznivé ceny nemovitostí.

„Podle všech dostupných statistik (počet prodaných bytů, objemy hypoték), které ve společnosti sledujeme, zažíváme na rezidenčním trhu nejživější období od finanční krize. Vzhledem k pozitivnímu vývoji ekonomiky a rekordně nízkým úrokovým sazbám předpokládáme, že pozitivní vývoj bude pokračovat i v nejbližším období,“ popsala Denisa Višňovská z realitní kanceláře LEXXUS.

Jenže někdy nemovitost neodpovídá představám klienta, i když už si byt koupil. Skryté vady jsou čím dál tím větším problémem, které trápí mnoho lidí.

Mezi skryté vady se řadí taková chyba, která není vizuálně znatelná a projeví se až později. „Důležitou podmínkou je, že existovala již v době převzetí nemovitosti kupujícím, ale projevila se následně při užívání stavby. Příkladem může být například nefunkční radiátor – v červnu,  kdy dům kupující přebíral, jeho funkčnost neověřil  a zjistil, že nefunguje až začátkem topné sezóny na podzim,“ popsal Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX.

Jak tedy reagovat na skryté vady

Stejně jako u pojistné události je důležité si skrytou vadu nafotit, pokud to jde, nebo posoudit patřičným odborníkem. Dokazování je celkem složité. Vzhledem k tomu, že vy něco reklamujete, musíte také dokázat, že vada nevznikla opotřebením nebo vinou nového majitele. Pokud budete mít v ruce posudek, nebo již zmíněný důkaz, informujte písemně o skryté vadě bývalého majitele nebo developera. Nejlepší je, zaslat oznámení doporučeně, abyste měli v ruce doklad o jeho zaslání. V případě nevole cokoli se zjištěným nedostatek dělat, se může nový majitel nemovitosti obrátit na soud.

Na prohlídku bytu s technikem
Odborník vám může pomoci už při výběru nemovitosti. 

Nenechte se nachytat

Existuje určitý mýtus u formulace „prodávající přenechává nemovitost, jak stojí a leží“ – velká část prodávajících je přesvědčená, že se tak zbavuje odpovědnosti  za skryté vady. Avšak opak je pravdou,“ uvádí Zachystal.

Nový Občanský zákoník sice obsahuje § 1918: Přenechá-li se věc jak stojí a leží (úhrnkem), jdou její vady k tíži nabyvatele. To neplatí, nemá-li věc vlastnost, o níž zcizitel prohlásil, že ji má, nebo již si nabyvatel vymínil.

Příklad ze soudního rozhodnutí

Nejvyšší soud ČR rozhodl, že nemovitost není věcí určenou úhrnně (tzn. bez individuálního druhového a množstevního rozlišení věcí) a nelze na ni „jak stojí a leží“ uplatnit.

Nejvyšší soud dal za pravdu žalobkyni, která požadovala slevu z kupní ceny z důvodu skryté vady – výskytu dřevomorky. Přestože v kupní smlouvě bylo sjednáno ustanovení, že nemovitost je prodávána jak stojí a leží, prodávající s touto argumentací neuspěl.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Zdražování bytů v ČR zrychlilo a výhled není optimistický

Zlevňování bytů v současném cyklu nebylo nijak výrazné a navíc nemělo ani dlouhého trvání. Kdo dlouho vyčkával, ten se ho ani nemusel dočkat. Pokles cen tentokrát netrval ani celý rok a už od poloviny roku 2023 ceny bytů opět rostou. Dokonce stále rychleji. V průměru jsou nyní byty opět nejdražší v historii, takže předchozí symbolické zlevnění je už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *