EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

Text: Monika Lukešová

15. 04. 2015

4 komentáře

Víte, jak koupit byt a nenaletět? Zeptali jsme se odborníka

 


 

Podle čeho by klienti měli vybírat realitní kancelář?

V první řadě bych se podíval na webové stránky dané kanceláře a hledal informace o společnosti a jejich službách a také jakým způsobem dbají na bezpečnost transakcí. Z webu je velmi často po několika kliknutích poznat jak transparentně se realitní společnost chová, jestli uvádí například reklamační řád nebo etický kodex. Důležité je ověřit si, zda v regionu ve kterém prodávám nebo kupuji nemovitost realitní společnost má skutečné zastoupení a není to jen někdo, kdo dojede 60 km na prohlídku, ale o regionu nic neví. Na schůzce s makléřem bych vždy chtěl vidět dokument, který opravňuje makléře jednat jménem realitní společnosti. Nezapomínal bych ani na smlouvy. V případě, že přes realitní společnost prodávám tak bych si důkladně pročetl jejich zprostředkovatelskou smlouvu a zda tam nejsou například nějaké nevyvážené prvky a jednostranné pokuty. U rezervačních smluv je to podobně. Vyváženost je základem každé dobré smlouvy.

Co když se mi líbí byt, ale nemám dobré zkušenosti s realitní kanceláří, která ho nabízí?

Mohu požádat jinou realitní společnost, které důvěřuji, aby nabídla dané realitce spolupráci s tím, že má klienta, který ji dal oprávnění za něj jednat. Pak se přímému jednání s takovou realitkou vyhnu a mou vybraná realitka bude schopna zajistit například i vyváženou smluvní dokumentaci

Kde a jak si ověřím, že peníze jdou tam, kam mají? Třeba rezervační poplatek atd.

Osobně bych si vždy ověřil, zda číslo rezervačního účtu opravdu patří realitní společnosti a to buď na webu takové kanceláře, nebo emailem a pohlídal bych si, aby mail přišel ze skutečné adresy společnosti. Pak bych tam ještě zavolal a číslo si ověřil. Přece nebudu posílat peníze na neověřené číslo účtu. Chtěl bych od realitní společnosti také potvrzení, například auditorskou zprávu, že s účtem je zacházeno jako s rezervačním a tedy prostředky na něm vložené neslouží například k platbě provozních výdajů společnosti. Tohle je bohužel častý nešvar i velkých realitních společností v Česku. Realitky se tak vlastně na svůj provoz úvěrují z peněz klientů a zadarmo. Samozřejmě zde pak hrozí riziko, že peníze nebude mít z čeho realitka v případě propadlé rezervace vracet.

Na jaké informace si dát pozor v rezervační a kupní smlouvě?

V první řadě na správnost všech údajů charakterizujících nemovitost nebo iniciály zúčastněných stran. Ověřil bych si také správnost rezervačních účtů, smluvní pokuty pokud tam jsou a zda jsou vyvážené. Neopomněl bych ani další ustanovení charakterizující například způsob zápočtu rezervace jako provize a její naplnění nebo termín podpisu kupní smlouvy a podmínky, za kterých mi může být rezervace vrácena, například nesplněním závazku na vypracování kupních smluv realitní společností.

Je bezpečné posílat peníze přes advokátní úschovnu? Jaká jsou jiné možnosti?

Bezpečnost je vždy relativní. V důsledku je to vždy o kontrolních mechanizmech a procesech, které daná realitka nabízí a jak probíhá například komunikace s advokáty. Ale obecně se dá říct, že advokátní úschova je bezpečná. Stejně tak je v pořádku úschova notářská, i když ta je ze všech možností společně s bankovní úschovou nejdražší. Další možnost je úschova na odděleném účtu realitní společnosti. Tady bych ale dbal na stejné prvky bezpečnosti jako u rezervačního účtu. Tedy nezávislou auditorskou zprávu od renomované společnosti a například možnost ověřit si správnost údajů o úschovním účtu na webu společnosti. Další možnost je úschova na odděleném účtu realitní společnosti

REKLAMA

Čím u prodeje nemovitosti končí práce realitního makléře? Podepsáním kupní smlouvy?

Nikoliv, pokračovat by to mělo předáním nemovitosti, možností nechat vypracovat daňové přiznání, zajistit na přání klienta vklady na katastr popřípadě ještě před podepsáním kupní smlouvy vyřídit průkaz energetické náročnosti.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Ježková

    30 dubna, 2015

    Dobrý den,
    slova pana ředitele se opravdu čtou dobře, ale jak napsáno výše skutek utekl. Mám s touto Rk bohužel velice špatnou zkušenost. Neskutečně dlouhá doba vyřizování obchodu, spousta nesmyslného papírování – polovina dokumentů, která chtěla RK byla (dle slov notáře)zbytečná.Pro mne už nikdy více FincentrumReality.

    Odpovědět

  • Dudek

    4 května, 2015

    Oddělený účet realitky neexistuje. Pokud je majitel účtu realitka, tak v případě obstavení majetku realitky (exekuce, insolvence…) si na peníze klient nesáhne. Pan ředitel zapomněl na účty úschovy u bank, které považuji za nejbezpečnější, protože např. i advokát může zpronevěřit peníze, zkušenosti jsou.

    Odpovědět

  • DanaK.

    12 května, 2015

    Že je advokátní úschova bezpečná? To je ovšem lež. Viz případ Reality 21 Century 21, kdy jejich advokát Miloš Vlasák ukradl z úschovy 70 milionů a klienty nikdo dosud neodškodnil. Advokátní úschova není ničím kryta a neexistuje její zabezpečení ani ochrana proti zpronevěře. Vše o kauze: http://kauza-century21.web­node.cz/novin­ky/

    Odpovědět

  • Jan Maršálek

    13 května, 2015

    Co je to proboha za amatéra? Jak někdo může ještě s vážnou tváří mluvit o bezpečné advokátní úschově? Konečně ale někdo kápnul božskou: RK se úvěrují z uschovaných peněz klientů, a to za jejich zády. Legální to asi nebude…

    Odpovědět