Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Víte, jak koupit byt a nenaletět? Zeptali jsme se odborníka

Monika Lukešová

Vzít si hypoteční úvěr je jedna věc, ale také si musíte vybrat tu správnou nemovitost. Jenže kam jdou vlastně peníze, které pošlete realitní kanceláři a je lepší advokátní nebo notářská úschovna. Na to jsme se zeptali Martina Fojtíka, provozního a marketingového ředitele Fincentrum Reality.

Podle čeho by klienti měli vybírat realitní kancelář?

V první řadě bych se podíval na webové stránky dané kanceláře a hledal informace o společnosti a jejich službách a také jakým způsobem dbají na bezpečnost transakcí. Z webu je velmi často po několika kliknutích poznat jak transparentně se realitní společnost chová, jestli uvádí například reklamační řád nebo etický kodex. Důležité je ověřit si, zda v regionu ve kterém prodávám nebo kupuji nemovitost realitní společnost má skutečné zastoupení a není to jen někdo, kdo dojede 60 km na prohlídku, ale o regionu nic neví. Na schůzce s makléřem bych vždy chtěl vidět dokument, který opravňuje makléře jednat jménem realitní společnosti. Nezapomínal bych ani na smlouvy. V případě, že přes realitní společnost prodávám tak bych si důkladně pročetl jejich zprostředkovatelskou smlouvu a zda tam nejsou například nějaké nevyvážené prvky a jednostranné pokuty. U rezervačních smluv je to podobně. Vyváženost je základem každé dobré smlouvy.

Co když se mi líbí byt, ale nemám dobré zkušenosti s realitní kanceláří, která ho nabízí?

Mohu požádat jinou realitní společnost, které důvěřuji, aby nabídla dané realitce spolupráci s tím, že má klienta, který ji dal oprávnění za něj jednat. Pak se přímému jednání s takovou realitkou vyhnu a mou vybraná realitka bude schopna zajistit například i vyváženou smluvní dokumentaci

Kde a jak si ověřím, že peníze jdou tam, kam mají? Třeba rezervační poplatek atd.

Osobně bych si vždy ověřil, zda číslo rezervačního účtu opravdu patří realitní společnosti a to buď na webu takové kanceláře, nebo emailem a pohlídal bych si, aby mail přišel ze skutečné adresy společnosti. Pak bych tam ještě zavolal a číslo si ověřil. Přece nebudu posílat peníze na neověřené číslo účtu. Chtěl bych od realitní společnosti také potvrzení, například auditorskou zprávu, že s účtem je zacházeno jako s rezervačním a tedy prostředky na něm vložené neslouží například k platbě provozních výdajů společnosti. Tohle je bohužel častý nešvar i velkých realitních společností v Česku. Realitky se tak vlastně na svůj provoz úvěrují z peněz klientů a zadarmo. Samozřejmě zde pak hrozí riziko, že peníze nebude mít z čeho realitka v případě propadlé rezervace vracet.

Na jaké informace si dát pozor v rezervační a kupní smlouvě?

V první řadě na správnost všech údajů charakterizujících nemovitost nebo iniciály zúčastněných stran. Ověřil bych si také správnost rezervačních účtů, smluvní pokuty pokud tam jsou a zda jsou vyvážené. Neopomněl bych ani další ustanovení charakterizující například způsob zápočtu rezervace jako provize a její naplnění nebo termín podpisu kupní smlouvy a podmínky, za kterých mi může být rezervace vrácena, například nesplněním závazku na vypracování kupních smluv realitní společností.

Je bezpečné posílat peníze přes advokátní úschovnu? Jaká jsou jiné možnosti?

Bezpečnost je vždy relativní. V důsledku je to vždy o kontrolních mechanizmech a procesech, které daná realitka nabízí a jak probíhá například komunikace s advokáty. Ale obecně se dá říct, že advokátní úschova je bezpečná. Stejně tak je v pořádku úschova notářská, i když ta je ze všech možností společně s bankovní úschovou nejdražší. Další možnost je úschova na odděleném účtu realitní společnosti. Tady bych ale dbal na stejné prvky bezpečnosti jako u rezervačního účtu. Tedy nezávislou auditorskou zprávu od renomované společnosti a například možnost ověřit si správnost údajů o úschovním účtu na webu společnosti. Další možnost je úschova na odděleném účtu realitní společnosti

Čím u prodeje nemovitosti končí práce realitního makléře? Podepsáním kupní smlouvy?

Nikoliv, pokračovat by to mělo předáním nemovitosti, možností nechat vypracovat daňové přiznání, zajistit na přání klienta vklady na katastr popřípadě ještě před podepsáním kupní smlouvy vyřídit průkaz energetické náročnosti.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

4 komentářů k článku “Víte, jak koupit byt a nenaletět? Zeptali jsme se odborníka”

 1. Ježková napsal:

  Skutek utekl

  Dobrý den,
  slova pana ředitele se opravdu čtou dobře, ale jak napsáno výše skutek utekl. Mám s touto Rk bohužel velice špatnou zkušenost. Neskutečně dlouhá doba vyřizování obchodu, spousta nesmyslného papírování – polovina dokumentů, která chtěla RK byla (dle slov notáře)zbytečná.Pro mne už nikdy více FincentrumReality.

 2. Dudek napsal:

  "Úschova" realitky

  Oddělený účet realitky neexistuje. Pokud je majitel účtu realitka, tak v případě obstavení majetku realitky (exekuce, insolvence…) si na peníze klient nesáhne. Pan ředitel zapomněl na účty úschovy u bank, které považuji za nejbezpečnější, protože např. i advokát může zpronevěřit peníze, zkušenosti jsou.

 3. DanaK. napsal:

  NEbezpečná úschova peněz

  Že je advokátní úschova bezpečná? To je ovšem lež. Viz případ Reality 21 Century 21, kdy jejich advokát Miloš Vlasák ukradl z úschovy 70 milionů a klienty nikdo dosud neodškodnil. Advokátní úschova není ničím kryta a neexistuje její zabezpečení ani ochrana proti zpronevěře. Vše o kauze: http://kauza-century21.web­node.cz/novin­ky/

 4. Jan Maršálek napsal:

  Snílek nebo bezpáteřník

  Co je to proboha za amatéra? Jak někdo může ještě s vážnou tváří mluvit o bezpečné advokátní úschově? Konečně ale někdo kápnul božskou: RK se úvěrují z uschovaných peněz klientů, a to za jejich zády. Legální to asi nebude…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *