EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Text: Petr Zámečník

13. 12. 2017

1 komentář

Spotřební koš: Za bydlení vydáváme méně

 

Český statistický úřad (ČSÚ) měří míru inflace na spotřebním koši. A podle něj podíl výdajů domácností na bydlení klesá. Jak moc za bydlení utrácíme a kolik jsme ušetřili?

Loading 


Měření inflace je poměrně ošemetná věc. Ceny nerostou rovnoměrně. Některé rostou rychleji, jiné pomaleji – a najdou se i takové, které si navzdory snaze České národní banky (ČNB) o zvýšení inflace dovolí klesat. Inflace měřená indexem spotřebitelských cen je váženým průměrem růstu cen – na spotřebním koši.
Spotřební koš vyjadřuje strukturu výdajů domácností. Položky, které domácnost kupuje více, tvoří vyšší podíl ve spotřebním koši. A jednou z významných výdajových položek domácností tvoří výdaje na bydlení. Jejich podíl přitom za uplynulých 5 let klesl. Tedy, přinejmenším podle spotřebního koše Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Spotřební koš: Pokles bydlení nemusí být pozitivní

Podíl bydlení ve spotřebním koši českých domácností dosahoval v roce 2012 podílu přes 28 %. O pět let později v roce 2017 činí již jen 25,1 %.[1] Jinými slovy: Bydlení české domácnosti kupují méně než před pěti lety.

Tip: Náklady na bydlení? Rostou pomaleji než ostatní ceny

Snížení podílu bydlení nemusí být pozitivní zprávou. Je to podobné jako s máslem. Dojde-li ke zvýšení ceny některého zboží, lidé hledají alternativy. Zdraží-li máslo, jak k tomu v letošním roce došlo, řada domácností si tuto potravinu odpustí a nahradí ji nějakou náhražkou – margarínem na chleba a Herou či sádlem na pečení. Množství kupovaného másla klesne a tím klesne jeho podíl i ve spotřebním koši.

Spotřební koš: Klesá nájem, družstvo i vlastnické bydlení

V uplynulých letech se ve spotřebním koši snížil podíl nájmu, družstevního i vlastnického bydlení. Nájemní bydlení ztratilo váhu ze 4,7 % na 3,5 %, družstevní bydlení z 0,9 % na 0,8 % a vlastnické bydlení dokonce z 10,8 % na 8,7 %.

REKLAMA

Tip: Sčítání lidu: Přibylo bytů v osobním vlastnictví

V rámci vlastnického bydlení do spotřebního koše nevstupují nemovitosti a inflace nepočítá s růstem jejich cen. Místo bytů je zastoupeno fiktivní „imputované nájemné“, které představuje výdaje vlastníků nemovitostí v měsíčním vyjádření.

Spotřební koš: Roste váha služeb spojených s bydlením

Zatímco základní výdaje na bydlení (nájem apod.) ve spotřebním koši váhu ztrácejí, související náklady rostou. Kupříkladu běžná údržba a opravy stouply z 0,4 % na dvojnásobných 0,9 %. A obdobný je růst i souvisejících služeb z 0,2 % na 0,4 %.

Spotřební koš: Vodné a stočné a energie

Domácnosti dle spotřebního koše využívají relativně méně i ostatní služby související s bydlením. Jejich váha poklesla z 2,2 % na 2 %, přestože jejich součástí je i vodné (pokles z 1 % na 0,8 %) a stočné (růst z 0,4 % na 0,5 %).
Energie související s bydlením ve spotřebním koši téměř neznatelně vyrostly z 9,9 % na 10 %.

Bydlení v perspektivě dalších výdajů

Bydlení je zastoupeno v aktuálním spotřebním koši z 25,1 %. Jedná se o jeden z největších výdajů domácnosti. Pro srovnání např. potraviny a nealkoholické nápoje zabírají 18,1 % spotřebního koše. Jejich váha oproti roku 2012 přitom významně vzrostla z 15 %.
Přestože je Česká republika doménou piva a česká spotřeba národního nápoje úspěšně bojuje o světové prvenství, ve spotřebním koši pivo představuje jen 1,4 %. Je ale třeba přičíst i to vypité ve stravovacích zařízeních, kde činí další 1 %. Naopak navzdory boji proti kouření tabák čítá 5,1 % spotřebního koše.
Zajímavostí je, že za nákup automobilů vydáváme v průměru 3,5 % domácího rozpočtu. Za pohonné hmoty pak následně 3,3 % rozpočtu.
Ze spotřebního koše lze vyčíst i kulturní souvislosti a stravovací návyky. Každá položka zastoupená ve spotřebním koši musí být do značné míry konkrétní. A tak kupříkladu ve veřejném stravování má největší podíl svíčková na smetaně, zato zeleninový salát byste hledali marně.

[1] Pro přesnost: V roce 2012 byl spotřební koš vážen stálými vahami roku 2010 a v roce 2017 stálými vahami roku 2014.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • PetrM

    13 prosince, 2017

    To srovnani s maslem je nepodlozena spekulace,napriklad podle indexu dostupnosti bydleni neni bydleni mene dostupne nez v roce 2012 a vyrazne dostupnejsi nez ve 2009. Zalezi jak se na to podiva

    Odpovědět