EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 11. 2023

0 komentářů

Starší rodinné domy zřejmě dosáhly svého cenového dna

 

Ceny starších rodinných domů jsou meziročně nižší o jedno až deset procent. Analýza společnosti FérMakléři.cz ukázala největší zlevnění metru čtverečního v Hradci Králové, a to o 6700 korun za m2. Lidé tak v tomto městě mohli koupit starší dům o rozloze 150 m2 o zhruba jeden milion korun levněji. V Brně šly ceny dolů o 7 procent, v Praze a Olomouci o 5 procent. Výjimkou v meziročním srovnání je pouze Ústí nad Labem, kde ceny vzrostly o 4 procenta.

Loading 

V Praze se loni na konci léta domy prodávaly za 100 100 Kč za m2, tou stejnou dobou letos se ceny pohybovaly kolem 95 700 Kč za m2. Dům o rozloze 150 m2 šlo tedy koupit o zhruba 790 tisíc korun levněji.

V případě domů poptávají rodiny nejčastěji rozlohu 150 m2 a více. K tomu chtějí garáž a pozemek okolo 500 m2,“ uvedl Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz, jejíž analýza ukázala meziroční zlevnění starší domů i v dalších krajských městech.

V Brně šel starší dům koupit levněji o 7 procent, což znamená úsporu kolem 783 tisíc korun oproti nemovitosti stejné rozlohy kupované loni. Největší pokles zaznamenaly starší domy v Hradci Králové, a to z necelých 67 tisíc korun za metr čtvereční na 60 300 korun, čili o 10 procent. Naopak v Ústí nad Labem domky meziročně zdražily o 4 procenta, což ovšem činí v rámci sledovaných měst jediné navýšení cen.

Analýza cen starších domů po rekonstrukci ukazuje cenový pokles jak v meziročním, tak v kvartálním srovnání. Oproti začátku léta touto optikou ukázalo největší pokles opět město Hradec Králové, následovné Ostravou a Plzní. V Brně a Olomouci ceny poklesly o 1 procento a v Praze o 2 procenta.

Kvartální srovnání ovšem ukázalo už i města, kde se ceny starší domů vydaly opět nahoru. Růst cen v kvartálním srovnání ukázaly České Budějovice a Ústí nad Labem, vyplývá z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.

REKLAMA

Nabídkové úrokové sazby hypotečních úvěrů se aktuálně drží podle Swiss Life Hypoindexu kolem 6 % p. a. „Snížení úrokových sazeb ze strany České národní banky je už jenom otázkou času. Může k němu dojít už v letošním prosinci, nebo až na jaře, ale doba, kdy budou hypoteční úvěry dostupnější, se blíží,“ myslí si Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz. „To by mělo výrazně oživit poptávku po nemovitostech a ceny, na které se aktuálně díváme, tak mohou být historickým minimem několika posledních let,“ dodal Lumír Kunz.

Tabulka: Srovnání vývoje cen u všech velikostí rodinných domů dohromady dle měst

Analýza společnosti FérMakléři.cz na základě dat společnosti Valuo za rodinné domy v osobním vlastnictví, stav průměr nebo po rekonstrukci

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *