EUR 24.885

USD 23.151

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.885

USD 23.151

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 11. 2023

0 komentářů

Starší rodinné domy zřejmě dosáhly svého cenového dna

 

Ceny starších rodinných domů jsou meziročně nižší o jedno až deset procent. Analýza společnosti FérMakléři.cz ukázala největší zlevnění metru čtverečního v Hradci Králové, a to o 6700 korun za m2. Lidé tak v tomto městě mohli koupit starší dům o rozloze 150 m2 o zhruba jeden milion korun levněji. V Brně šly ceny dolů o 7 procent, v Praze a Olomouci o 5 procent. Výjimkou v meziročním srovnání je pouze Ústí nad Labem, kde ceny vzrostly o 4 procenta.

Loading 

V Praze se loni na konci léta domy prodávaly za 100 100 Kč za m2, tou stejnou dobou letos se ceny pohybovaly kolem 95 700 Kč za m2. Dům o rozloze 150 m2 šlo tedy koupit o zhruba 790 tisíc korun levněji.

V případě domů poptávají rodiny nejčastěji rozlohu 150 m2 a více. K tomu chtějí garáž a pozemek okolo 500 m2,“ uvedl Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz, jejíž analýza ukázala meziroční zlevnění starší domů i v dalších krajských městech.

V Brně šel starší dům koupit levněji o 7 procent, což znamená úsporu kolem 783 tisíc korun oproti nemovitosti stejné rozlohy kupované loni. Největší pokles zaznamenaly starší domy v Hradci Králové, a to z necelých 67 tisíc korun za metr čtvereční na 60 300 korun, čili o 10 procent. Naopak v Ústí nad Labem domky meziročně zdražily o 4 procenta, což ovšem činí v rámci sledovaných měst jediné navýšení cen.

Analýza cen starších domů po rekonstrukci ukazuje cenový pokles jak v meziročním, tak v kvartálním srovnání. Oproti začátku léta touto optikou ukázalo největší pokles opět město Hradec Králové, následovné Ostravou a Plzní. V Brně a Olomouci ceny poklesly o 1 procento a v Praze o 2 procenta.

REKLAMA

Kvartální srovnání ovšem ukázalo už i města, kde se ceny starší domů vydaly opět nahoru. Růst cen v kvartálním srovnání ukázaly České Budějovice a Ústí nad Labem, vyplývá z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.

Nabídkové úrokové sazby hypotečních úvěrů se aktuálně drží podle Swiss Life Hypoindexu kolem 6 % p. a. „Snížení úrokových sazeb ze strany České národní banky je už jenom otázkou času. Může k němu dojít už v letošním prosinci, nebo až na jaře, ale doba, kdy budou hypoteční úvěry dostupnější, se blíží,“ myslí si Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz. „To by mělo výrazně oživit poptávku po nemovitostech a ceny, na které se aktuálně díváme, tak mohou být historickým minimem několika posledních let,“ dodal Lumír Kunz.

Tabulka: Srovnání vývoje cen u všech velikostí rodinných domů dohromady dle měst

Analýza společnosti FérMakléři.cz na základě dat společnosti Valuo za rodinné domy v osobním vlastnictví, stav průměr nebo po rekonstrukci

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *