Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Stavební spoření, nebo otevřené podílové fondy?

Čas - budík - peníze - bankovky - mince - eura

Petr Němec

Stavební spoření je v České republice stále velice populárním produktem. Je stále natolik výhodným, nebo jsou podílové fondy zajímavější variantou pro zhodnocování prostředků?
Stavební spoření je hned po spořících a běžných účtech nejpopulárnějším produktem na odkládání peněžních prostředků. A není se čemu divit. Stavební spoření má v České republice dlouhou historii, v níž se nikdy nestal žádný větší skandál a nikdo nikdy o peníze nepřišel. Jedná se tedy o ideální produkt pro konzervativní klienty, kterým stačí výnosnost sotva překračující inflaci s minimální možností ztráty vložených prostředků, a nevadí jim nízká likvidita.

Poplatky a omezení

Poplatky stavebního spoření se liší podle společnosti, většinou se však dá počítat s 1 % z cílové částky jako „poplatek za uzavření smlouvy“. Dále klient platí roční poplatek, nejčastěji 324 Kč.

Střadatel navíc nemá přístup k prostředkům po dobu 6 let. V případě, že si klient vybere finanční prostředky dříve než po 6 letech od uzavření smlouvy, bude platit poplatek v průměru okolo 1 % z cílové částky a přijde o veškerou státní podporu. Státní podpora je 10 % z roční vložené částky a maximálně 2 000 Kč.

Při nejefektivnějším spoření (vklad přesně 20 000 Kč ročně a nastavením cílové částky na co nejnižší možnou – tj. 20 000 Kč * 6 (roky spoření) = 120 000 Kč) je maximální výnosnost stavebního spoření okolo 3,4 % p. a. Když vezmeme v úvahu dnešní roční inflaci okolo 2,5  %, nemožnost manipulace po dobu 6 let a nejistotu státní podpory (již několikrát byla v historii snížena), nejedná se ve většině případů o zajímavý produkt. Výnosnost 3,4 % ročně není v době 2% spořicích účtů a podobně výnosných termínovaných vkladů efektivní varianta.

Otevřené podílové fondy jsou na druhé straně mnohem složitější produkt, ale každý investor si vybere to, co mu sedí a vyhovuje – od konzervativních až po dynamické nebo dokonce spekulativní strategie. I když se riziko dá jistými způsoby investování a vytvořením portfolia z velké části omezit, nedá se nikdy zcela vyloučit. Konečná částka je tedy nejistá, dá se však očekávat její přibližná hodnota. Ve většině případů se však jedná o vyšší zhodnocení, než je tomu u stavebního spoření.

Podílové fondy mají poplatek na vstupu v průměrné výši okolo 2 – 3 % cílové částky. Dále je zpoplatněna správa podílového fondu a jsou naúčtovány i další náklady fondu klientovi. Tyto pravidelné náklady se liší podle druhu investice a dají se shrnout pod ukazatel TER.

Pokud fondy vyplácejí dividendy (podíl na zisku), jsou tyto výnosy zdaněny 15% daní z příjmů. Kapitálový výnos (tedy zhodnocení investice) se daní se pouze v případě, že investice nebyla zainvestována déle než 3 roky. Pokud by však prostředky nebyly zainvestovány dostatečnou dobu, daní se pouze při výběru nad 100 000 Kč ročně.

Prostředky musí být podle zákona vyplaceny investorům do 2 týdnů bez jakýchkoliv sankcí či poplatků, pokud není předem nastaven tzv. výstupní poplatek. Jedná se tedy o velice likvidní investici. Očekávané zhodnocení se liší od druhu a délky investice. Například u akciového fondu se dá při investici na 10 let očekávat zhodnocení okolo 6 – 7 % ročně.

Na co se jaký produkt hodí více?

Stavební spoření se hodí pouze pro silně konzervativní investory nebo pro případ zájmu o úvěr ze stavebního spoření. Kromě své spořící složky se dá stavební spoření také využít na pořízení účelového úvěru na bydlení. Pokud tedy hodláte něco stavět, kupovat či rekonstruovat, jedná se o ideální způsob, jak se na danou záležitost připravit a zajistit si fixní úrokovou sazbu.

Maximální úroková sazba řádného úvěru ze stavebního spoření může být podle zákona pouze o 3 procentní body vyšší, než je kladný úrok vložených prostředků. Pokud jsou tedy naše prostředky maximálně úročeny 1,5 % p. a. je maximální úroková sazba řádného úvěru (ne překlenovacího) 4,5 % p. a. (obvykle se však pohybuje níže).

Podílové fondy jsou mnohem variabilnějším produktem, který může využít takřka kdokoliv se zájmem o zhodnocení svých prostředků. Je ale potřeba dodržovat určitá nepsaná pravidla, konkrétně:

  1. vybrání správného typu fondu na daný časový horizont,
  2. dodržení časového horizontu,
  3. při pravidelné investici dodržení měsíční úložky a
  4. při jednorázové investici přečkání špatného období, než hodnota investice bude opět v zisku.

V dnešní době, kdy ekonomika roste více než 10 let, je častým dotazem, zda je dobré investovat. Odpovědí je ano, ale pouze za předpokladu, že máte správně vybrané fondy a způsob investování.

Jednorázové investice jsou v dnešní době mnohem složitější. Doporučil bych investice do realitních fondů investujících do komerčních nemovitostí, u kterých se v nadcházejících letech neočekává drastický propad spojený s potenciální krizí.

U pravidelné investice na kratší dobu bych také volil raději realitní nebo jiné konzervativnější fondy. U delšího časového horizontu se však dá investovat i do akciových, dluhopisových a smíšených fondů.

Závěr

Doba stavebního spoření je za námi, výnosnost je s nízkými úrokovými sazbami a již několikrát sníženou státní podporou velice nízká. Podílové fondy jsou při správném nastavení, které odpovídá představám klienta, mnohem zajímavějším produktem.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Stavební spoření, nebo otevřené podílové fondy?”

  1. dalibor napsal:

    spoření
    Přemýšlím, že začnu dceři spořit nějaké peníze, které použije třeba na svoje první bydlení a musím říct, že mi v tomto ohledu nejlépe vychází stavební spoření od https://www.burinka.cz/stavebni-sporeni/ Chci jí tam ročně vkládat něco kolem 20 000, takže doufám, že jí to pomůže…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *