EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Text: Petr Němec

09. 08. 2019

1 komentář

Stavební spoření, nebo otevřené podílové fondy?

 

Stavební spoření je v České republice stále velice populárním produktem. Je stále natolik výhodným, nebo jsou podílové fondy zajímavější variantou pro zhodnocování prostředků?

Loading 


Stavební spoření je hned po spořících a běžných účtech nejpopulárnějším produktem na odkládání peněžních prostředků. A není se čemu divit. Stavební spoření má v České republice dlouhou historii, v níž se nikdy nestal žádný větší skandál a nikdo nikdy o peníze nepřišel. Jedná se tedy o ideální produkt pro konzervativní klienty, kterým stačí výnosnost sotva překračující inflaci s minimální možností ztráty vložených prostředků, a nevadí jim nízká likvidita.

Poplatky a omezení

Poplatky stavebního spoření se liší podle společnosti, většinou se však dá počítat s 1 % z cílové částky jako „poplatek za uzavření smlouvy“. Dále klient platí roční poplatek, nejčastěji 324 Kč.
Střadatel navíc nemá přístup k prostředkům po dobu 6 let. V případě, že si klient vybere finanční prostředky dříve než po 6 letech od uzavření smlouvy, bude platit poplatek v průměru okolo 1 % z cílové částky a přijde o veškerou státní podporu. Státní podpora je 10 % z roční vložené částky a maximálně 2 000 Kč.
Při nejefektivnějším spoření (vklad přesně 20 000 Kč ročně a nastavením cílové částky na co nejnižší možnou – tj. 20 000 Kč * 6 (roky spoření) = 120 000 Kč) je maximální výnosnost stavebního spoření okolo 3,4 % p. a. Když vezmeme v úvahu dnešní roční inflaci okolo 2,5  %, nemožnost manipulace po dobu 6 let a nejistotu státní podpory (již několikrát byla v historii snížena), nejedná se ve většině případů o zajímavý produkt. Výnosnost 3,4 % ročně není v době 2% spořicích účtů a podobně výnosných termínovaných vkladů efektivní varianta.
Otevřené podílové fondy jsou na druhé straně mnohem složitější produkt, ale každý investor si vybere to, co mu sedí a vyhovuje – od konzervativních až po dynamické nebo dokonce spekulativní strategie. I když se riziko dá jistými způsoby investování a vytvořením portfolia z velké části omezit, nedá se nikdy zcela vyloučit. Konečná částka je tedy nejistá, dá se však očekávat její přibližná hodnota. Ve většině případů se však jedná o vyšší zhodnocení, než je tomu u stavebního spoření.
Podílové fondy mají poplatek na vstupu v průměrné výši okolo 2 – 3 % cílové částky. Dále je zpoplatněna správa podílového fondu a jsou naúčtovány i další náklady fondu klientovi. Tyto pravidelné náklady se liší podle druhu investice a dají se shrnout pod ukazatel TER.
Pokud fondy vyplácejí dividendy (podíl na zisku), jsou tyto výnosy zdaněny 15% daní z příjmů. Kapitálový výnos (tedy zhodnocení investice) se daní se pouze v případě, že investice nebyla zainvestována déle než 3 roky. Pokud by však prostředky nebyly zainvestovány dostatečnou dobu, daní se pouze při výběru nad 100 000 Kč ročně.
Prostředky musí být podle zákona vyplaceny investorům do 2 týdnů bez jakýchkoliv sankcí či poplatků, pokud není předem nastaven tzv. výstupní poplatek. Jedná se tedy o velice likvidní investici. Očekávané zhodnocení se liší od druhu a délky investice. Například u akciového fondu se dá při investici na 10 let očekávat zhodnocení okolo 6 – 7 % ročně.

Na co se jaký produkt hodí více?

Stavební spoření se hodí pouze pro silně konzervativní investory nebo pro případ zájmu o úvěr ze stavebního spoření. Kromě své spořící složky se dá stavební spoření také využít na pořízení účelového úvěru na bydlení. Pokud tedy hodláte něco stavět, kupovat či rekonstruovat, jedná se o ideální způsob, jak se na danou záležitost připravit a zajistit si fixní úrokovou sazbu.
Maximální úroková sazba řádného úvěru ze stavebního spoření může být podle zákona pouze o 3 procentní body vyšší, než je kladný úrok vložených prostředků. Pokud jsou tedy naše prostředky maximálně úročeny 1,5 % p. a. je maximální úroková sazba řádného úvěru (ne překlenovacího) 4,5 % p. a. (obvykle se však pohybuje níže).
Podílové fondy jsou mnohem variabilnějším produktem, který může využít takřka kdokoliv se zájmem o zhodnocení svých prostředků. Je ale potřeba dodržovat určitá nepsaná pravidla, konkrétně:

 1. vybrání správného typu fondu na daný časový horizont,
 2. dodržení časového horizontu,
 3. při pravidelné investici dodržení měsíční úložky a
 4. při jednorázové investici přečkání špatného období, než hodnota investice bude opět v zisku.

V dnešní době, kdy ekonomika roste více než 10 let, je častým dotazem, zda je dobré investovat. Odpovědí je ano, ale pouze za předpokladu, že máte správně vybrané fondy a způsob investování.
Jednorázové investice jsou v dnešní době mnohem složitější. Doporučil bych investice do realitních fondů investujících do komerčních nemovitostí, u kterých se v nadcházejících letech neočekává drastický propad spojený s potenciální krizí.
U pravidelné investice na kratší dobu bych také volil raději realitní nebo jiné konzervativnější fondy. U delšího časového horizontu se však dá investovat i do akciových, dluhopisových a smíšených fondů.

Závěr

Doba stavebního spoření je za námi, výnosnost je s nízkými úrokovými sazbami a již několikrát sníženou státní podporou velice nízká. Podílové fondy jsou při správném nastavení, které odpovídá představám klienta, mnohem zajímavějším produktem.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • dalibor

  23 září, 2019

  Přemýšlím, že začnu dceři spořit nějaké peníze, které použije třeba na svoje první bydlení a musím říct, že mi v tomto ohledu nejlépe vychází stavební spoření od https://www.burinka.cz/stavebni-sporeni/ Chci jí tam ročně vkládat něco kolem 20 000, takže doufám, že jí to pomůže…

  Odpovědět