EUR 24.700

USD 23.043

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.700

USD 23.043

Text: Robert Sommer

03. 02. 2017

0 komentářů

Co stojí za vzestupem prodejních cen nemovitostí?

 

Prodejní ceny nemovitostí v České republice za poslední rok výrazně vzrostly. Ceny se dokonce již přiblížily i úrovním z roku 2008. Proč jsou opět ceny nemovitostí na tak vysoké úrovni? Kdy skončí jejich růst? 


V roce 2008 byl realitní trh na svém maximu. Následně však v dalších letech docházelo k postupnému snižování prodejních cen, jelikož na trhu nebyla tak velká poptávka. Dnes jsme v podobné situaci jako v roce 2008, jen s tím rozdílem, že je zde více aspektů, které situaci na trhu ovlivňují.

Skupiny kupujících na straně poptávky

Společnost můžeme rozdělit do několika skupin. Existuje skupina investorů, kteří nechtějí mít své úspory na účtech a investují převážně do investičních bytů, které následně pronajímají. Tento model zde byl i v roce 2008.
Díky finanční krizi, však mnoho lidí šetřilo a aktuálně se o své naspořené prostředky bojí. Tím vznikla další skupina obyvatel na trhu, kteří se bojí hrozeb finančních a teroristických. Proto převážně díky možnostem, které trh nabízí, kupují a následně pronajímají své nemovitosti. Vzhledem k tomu, že např. Praha umožňuje bezpečný nákup investičních nemovitostí s dvojnásobným zhodnocením u krátkodobého pronájmu, než tomu je u dlouhodobého pronájmu, mnoho investorů postupuje tímto směrem.
Druhou nemalou skupinou tvoří zahraniční klienti, kteří zde po studiích již pracují a nebo zde po mnoha letech trvale žijí. Tato skupina obyvatel je rozhodnuta zde setrvat a řeší již variantu koupě a nikoliv pronájmu. Chtějí mít své jistoty.
Třetí skupinou je demografický prvek občanů, tedy Čechů, u kterých došlo k nákupu nemovitostí v letech 2015 a 2016. Stručně řečeno ta část obyvatel, která dorostla do věku, kdy již poptává koupi nemovitosti, a která bydlela dlouhodobě v nájmu a nastřádala si mezitím část prostředků na nákup nemovitostí.
S tím je spojena další skupina. Tato skupina nastřádané prostředky neměla, pouze využila aktuální situace na trhu, kdy docházelo k udělování 100% úvěrů. Tato zájmová skupina sice oživila zájem a poptávku na trhu s nemovitostmi, ale pouze dočasně. S nástupem ČNB, musí tato zájmová skupina zůstat v pronájmu, jelikož 100% hypotéky jim už nikdo neposkytne, alespoň prozatím.

Skupiny „prodávajících“ ovlivňují prodejní ceny

Pokud se podíváte na nabídku nemovitostí větších inzertních serverech jako je např. Sreality nebo Bezrealitky, uvidíte poměrně dost nabídek od prodávajících, kterými mohou být zprostředkovatelé, tedy makléři z realitních kanceláří, majitelé nemovitostí, kteří si prodávají nemovitosti bez zprostředkovatele, nebo developerské skupiny.
Každá skupina přistupuje k prodeji trochu jinak. Vzhledem k tomu, že dnes mají realitní kanceláře úplně stejné nástroje pro inzerci, dost často se jejich nabídka neliší a je v 90 % cenově jednotná. Takže pokud si příkladově řekneme, že se zajímáme o byt v cihlové či panelové zástavbě, cena za metr čtvereční bude dost často podobná. Realitní makléř obchod směřuje k tomu, aby došlo k co nejrychlejšímu prodeji, jelikož je na prodeji závislá jeho další existence.
U majitelů nemovitostí je situace trochu jiná. Majitel nemovitosti může být ve finanční tísni – potom potřebuje prodat nemovitost co nejrychleji, v tomto případě však levněji než makléř. Tyto situace se však na trhu příliš často nevyskytují a pokud se tak stane, skupina těchto majitelů často prodává nemovitost zprostředkovaně přes realitní či finanční skupinu, jelikož takovému majiteli často hrozí exekuce. Naopak bonitní skupina majitelů nemovitostí si prodávají a pronajímají své nemovitosti bez výpomoci makléřů. Mají dostatečné finanční krytí a nespěchají s prodejem či pronájmem.
Poslední skupinou jsou developerské společnosti, které mají své vlastní obchodní oddělení a mají nastavené ceny tržně, tak aby bylo možné nemovitosti prodat. Některé developerské skupiny si financují své projekty z vlastních prostředků, proto též není z jejich strany tlak na rychlý prodej nemovitostí. V takovém případě mohou být jejich ceny i vyšší než tržní. Všechny tyto skupiny prodávajících však mají stejný požadavek, a to prodat nemovitost za co nejvyšší cenu.
Dění na realitním trhu však zásadně ovlivňují skupiny kupujících.Pokud není na trhu poptávajícího kupující, prodávající mají problém s odbytem nemovitostí a začnou ceny snižovat. Vzhledem k tomu, jaká je k dispozici zájmová skupina na trhu poptávajících v roce 2017, ceny se prozatím drží na vyšší úrovni. Historie realitního trhu však ukazuje, že dochází ke změnám na straně poptávky po koupi a tím pádem ke změnám cen.

Jak si tedy v této situaci poradit?

Řiďte se vlastním úsudkem a řekněte si do které zájmové skupiny patříte. Pokud jste kupující, dávejte vždy velký důraz na to co, kde, a za kolik nakupujete. Pokud jste prodávající, počítejte s tím, že vaše nemovitost bude mít v průběhu 20 let různou hodnotu.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Majitelem bytu který neplatí

Co dělat s majitelem bytu, který nehradí do fondu oprav, za správu nebo energie?

Majitel bytu je povinnen platit řadu poplatků spojených s vlastnictvím nemovitosti. A to bez ohledu na to, jestli v dané nemovitosti bydlí, nebo ji pronajímá a vybírá nájem. Daň z nemovitosti, příspěvky do fondu oprav, často i poplatky za energie a vodu, to jsou všechno náklady spojené s nemovitostí, které platí majitel této nemovitosti.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

04. 05. 2022

byty - dům - novostavba

Ceny nových bytů se blíží hranici 150 tisíc za m2

Prodeje nových v Praze bytů klesly v prvním čtvrtletí meziročně o polovinu. Nabídka se sice mezičtvrtletně mírně rozšířila, růst cen přesto pokračuje. Ceny nových bytů atakují hranici 150 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společností Trigema, Skanska a Central Group.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 04. 2022

Růst cen nových bytů v Brně se téměř zastavil

V prvním čtvrtletí roku 2022 se průměrná cena za nový byt v Brně vyšplhala na částku přes 125 tisíc korun za metr čtvereční. Oproti předchozím obdobím se ovšem jedná pouze o drobné navýšení, růst cen se téměř zastavil. Vyplývá to z dat společnosti Trikaya, která od roku 2014 publikuje pravidelné analýzy brněnského trhu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.