EUR 25.265

USD 23.672

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.672

Trápí vás díra v rodinném rozpočtu? Poradíme, jak snížit náklady

 

Jednou nahoře, jednou dole. To často platí i o finanční situaci celé rodiny. Zvlášť po svátcích, které tvrdě zaútočily na naše peněženky. Snížit náklady na běžný provoz domácnosti můžete několika způsoby.

Loading 

  1. Udělejte si přehled

Peníze jsou kulaté, a to dokonce i ty papírové. Je běžné, že každý měsíc se utratí část peněz za zbytečnosti. Proto jako první krok si udělejte přehled o svých výdajích. Asi se nejprve budete divit, že si nemůžete vzpomenout, za co jste peníze utratili. Proto si začněte na začátku měsíce psát každou útratu. Už to, že budete vědět, že si každý výdaj musíte zapsat, vás bude nutit šetřit. Po měsíci si vytvořte přehled výdajů a snadno zjistíte, co si můžete odpustit. Pak můžete odhadnout výdaje na další měsíc a uzpůsobit tomu rodinný rozpočet.

  1. Rozhlížejte se

Stereotyp je v tomto případě váš nepřítel. Občas je dobré porozhlédnout se, zda není na trhu nějaká výhodnější nabídka finančních produktů, které využíváte. Pomoci vám mohou internetové srovnávače, případně finanční poradce. V dnešní uspěchané době skoro nikdo nemá čas chodit do bank a ptát se na výhodné finanční nabídky. Stejně tak, když třeba potřebujete půjčit peníze. Neberte hned první nabídku, která se namane, ale udělejte si alespoň drobný průzkum.

  1. Půjčujte si s rozmyslem

Když už si chcete půjčit peníze, pečlivě si rozmyslete, zda je to opravdu nutné. Zbytečné jsou například půjčky na dovolenou, nebo na vánoční dárky. Smysl mají hlavně úvěry na bydlení, či na nové auto.
„Pokud již půjčku splácíte, rozhodně si prověřte, jestli není možné ji refinancovat nebo sloučit více půjček do jedné levnější,“ doporučuje Hana Drápalová ze Sberbank.
Můžete zkusit i sloučit půjčky ostatních rodinných příslušníků. Ať už se jedná o bankovní nebo nebankovní půjčky, splátky kontokorentů nebo různých karet. Sloučení půjček může ročně ulevit domácímu rozpočtu o značnou sumu.

  1. Plaťte a splácejte své dluhy včas

Ačkoli se jedná o banální radu, tak placení běžných položek nebo splácení dluhů se vyhýbá hodně lidí. Jenže oddálením plateb si člověk nepomůže. Například při zpožděné platbě za telefonní účet nebo za nezaplacené jízdné mohou naskákat pokuty, které jsou úplně zbytečným výdajem. Stejně tak splácení dluhů na kreditní kartě s bezúročným obdobím. Bezúročné období má omezené trvání, proto si hlídejte, kdy máte kreditku splatit, půjčka se vám při nedodržení splatnosti může značně prodražit.

REKLAMA

  1. Nekupujte zbytečnosti

Chcete-li jen krátkodobě zalepit díru v rodinném rozpočtu třeba po Vánocích, nebo po větším finančním vydání, omezte nákupy. Vařte, ze zásob a určitě vás mile překvapí, co všechno doma máte i bez utrácení v obchodě. Kupujte jen třeba pečivo a ingredience, které po zevrubném prozkoumání špajzu doma nenajdete.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *