Úterý 24. října. Svátek má Nina.

Trápí vás díra v rodinném rozpočtu? Poradíme, jak snížit náklady

Čas - peníze - mince - kalendář - hodinky

Monika Lukešová

Jednou nahoře, jednou dole. To často platí i o finanční situaci celé rodiny. Zvlášť po svátcích, které tvrdě zaútočily na naše peněženky. Snížit náklady na běžný provoz domácnosti můžete několika způsoby.

  1. Udělejte si přehled

Peníze jsou kulaté, a to dokonce i ty papírové. Je běžné, že každý měsíc se utratí část peněz za zbytečnosti. Proto jako první krok si udělejte přehled o svých výdajích. Asi se nejprve budete divit, že si nemůžete vzpomenout, za co jste peníze utratili. Proto si začněte na začátku měsíce psát každou útratu. Už to, že budete vědět, že si každý výdaj musíte zapsat, vás bude nutit šetřit. Po měsíci si vytvořte přehled výdajů a snadno zjistíte, co si můžete odpustit. Pak můžete odhadnout výdaje na další měsíc a uzpůsobit tomu rodinný rozpočet.

  1. Rozhlížejte se

Stereotyp je v tomto případě váš nepřítel. Občas je dobré porozhlédnout se, zda není na trhu nějaká výhodnější nabídka finančních produktů, které využíváte. Pomoci vám mohou internetové srovnávače, případně finanční poradce. V dnešní uspěchané době skoro nikdo nemá čas chodit do bank a ptát se na výhodné finanční nabídky. Stejně tak, když třeba potřebujete půjčit peníze. Neberte hned první nabídku, která se namane, ale udělejte si alespoň drobný průzkum.

  1. Půjčujte si s rozmyslem

Když už si chcete půjčit peníze, pečlivě si rozmyslete, zda je to opravdu nutné. Zbytečné jsou například půjčky na dovolenou, nebo na vánoční dárky. Smysl mají hlavně úvěry na bydlení, či na nové auto.

„Pokud již půjčku splácíte, rozhodně si prověřte, jestli není možné ji refinancovat nebo sloučit více půjček do jedné levnější,“ doporučuje Hana Drápalová ze Sberbank.

Můžete zkusit i sloučit půjčky ostatních rodinných příslušníků. Ať už se jedná o bankovní nebo nebankovní půjčky, splátky kontokorentů nebo různých karet. Sloučení půjček může ročně ulevit domácímu rozpočtu o značnou sumu.

  1. Plaťte a splácejte své dluhy včas

Ačkoli se jedná o banální radu, tak placení běžných položek nebo splácení dluhů se vyhýbá hodně lidí. Jenže oddálením plateb si člověk nepomůže. Například při zpožděné platbě za telefonní účet nebo za nezaplacené jízdné mohou naskákat pokuty, které jsou úplně zbytečným výdajem. Stejně tak splácení dluhů na kreditní kartě s bezúročným obdobím. Bezúročné období má omezené trvání, proto si hlídejte, kdy máte kreditku splatit, půjčka se vám při nedodržení splatnosti může značně prodražit.

  1. Nekupujte zbytečnosti

Chcete-li jen krátkodobě zalepit díru v rodinném rozpočtu třeba po Vánocích, nebo po větším finančním vydání, omezte nákupy. Vařte, ze zásob a určitě vás mile překvapí, co všechno doma máte i bez utrácení v obchodě. Kupujte jen třeba pečivo a ingredience, které po zevrubném prozkoumání špajzu doma nenajdete.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *