EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Nesplácení dluhů vás může dostat za mříže

 


 

Nesplácení dluhu automaticky neznamená, že by se dlužník dopouštěl trestné činnosti. Pokud se jedná o běžné občanskoprávní spory, vězení lidem nehrozí,“ uvedl Jan Malý, ohlášený společník veřejné obchodní společnosti Vše pro insolvenci.

S vědomím přímo do vězení

Úvěry dnes hýbou trhem, půjčku má již zhruba každý druhý Čech. Neplatičem je pak každý osmý dlužník. Až čtvrtina lidí ale již předem ví, že na splátky půjčky nebudou mít dostatek peněz. V takovém případě se dopouštějí trestného činu.  

Trestní stíhání hrozí dlužníkovi v případě, když začne vytvářet dluhy v době, kdy s ohledem na svoji ekonomickou situaci ví, že je nebude schopen splatit. Nejčastěji je takovým jednáním naplněna skutková podstata trestného činu podvodu,“ uvedl Jan Malý.

Jsou ale i další případy, které mohou dlužníky dostat za mříže. „Do vězení by se dlužník mohl dostat i v případě, že by si od banky vzal půjčku například na falešné doklady nebo třeba na falešné potvrzení o příjmu. Od výše dlužné částky se může odvíjet i výše trestu,“ doplnil Tomáš Medřický, autor projektu Epohledávky.cz.

Za deset milionů na pět let

Za trestný čin úvěrového podvodu může být souzen každý, kdo úmyslně uvede nepravdivé či zkreslené údaje, případně o podstatných údajích záměrně pomlčí. V takovém případě půjde dlužník za mříže až na dva roky, případně mu bude zakázána činnost. Při opakovaném podvodu je hranice trestu posunuta až na tři roky. Trest čeká i na dlužníky, kteří použijí prostředky účelového úvěru na účel, který není ve smlouvě stanoven.

REKLAMA

Výše trestu závisí také na výši způsobené škody. Až osm let hrozí dlužníkům, kteří způsobí škodu značnou, a až deset let za škodu velkého rozsahu. Škodou značnou se rozumí škoda přesahující částku půl milionu korun a škodou velkého rozsahu pět milionů korun.

Příkladem může být případ muže, který se pokusil z banky získat téměř deset milionů korun na nákup domu v Praze. Podvodník na zfalšované smlouvy a potvrzení o příjmu zažádal o úvěr u Hypoteční banky. Majitel nemovitosti se o prodeji dozvěděl až od policie. Podvodník byl v loňském roce odsouzen za zvlášť závažný zločin úvěrového podvodu na pět let.

Problémy mohou mít i věřitelé

Do problémů se mohou dostat i věřitelé. České věřitele totiž trápí vymáhání jejich pohledávek. Při vymáhání záleží i na velikosti pohledávky, kterou se věřitel snaží získat zpět. Od doby, kdy došlo ke snížení odměn advokátů a inkasních agentur, se jim nevyplatí dluhy v řádu stovek korun vůbec vymáhat. Náklady soudních řízení často převyšují výši dluhu. U drobných pohledávek proto věřitelé vymáhání neřeší a raději je odepíšou.

Výše soudního poplatku při podání žaloby na dlužníka se pohybuje mezi čtyřmi a pěti procenty z vymáhané částky, minimálně 400 korun, resp. 1 000 korun. Pokud tedy věřitel přece jenom přistoupí k vymáhání dluhu prostřednictvím soudního řízení , nesmí zapomenout dlužníkovi svůj krok oznámit. Věřitel je totiž povinen zaslat dlužníkovi předžalobní upomínku minimálně sedm dní předtím, než žalobu podá. V opačném případě nemá věřitel nárok na náhradu nákladů soudního řízení, a to ani v případě, že spor u soudu vyhraje. 

Věřitelé také často přistupují k prodeji svých pohledávek. Ale i prodej pohledávek má své minusy. „Mimosoudní řešení v podobě prodeje pohledávek by mělo být až krajní variantou. Vždy je nutné počítat s tím, že obchodníci s pohledávkami je kupují s vidinou zisku. Pohledávky se totiž s ohledem na bonitu dlužníka prodávají s diskontem mnohdy ve výši několika desítek procent. Bonitní pohledávky se odkupují za 30 procent celkové částky, zpravidla to ale bývá pouze kolem 10 procent. U osoby, která pohledávky prodává, lze tedy spíš hovořit o snaze minimalizovat ztráty, o žádném zisku nemůže být řeč,“ uvedl Jan Malý.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do […]

Text: František Veselý

10. 12. 2021

Zvýšení bonity při žádosti o hypotéku

Podíl nesplacených úvěrů roste, může za to Covid -19

Pandemie nového koronaviru s sebou přináší nejen komplikace zdravotní, ale i finanční. Kvůli vládním opatřením proti šíření nemoci Covid-19 se někteří zaměstnanci ocitli bez práce a podnikatelé bez zakázek. Podle aktuálních údajů České bankovní asociace (ČBA) ke konci loňského roku vzrostl počet nevýkonných neboli nesplacených úvěrů.

Text: Monika Lukešová

04. 02. 2021

Moratorium: odklad a neschopnost splácet

Moratorium končí. Banky i stát se splácením úvěrů prý budou pomáhat nadále

Po půl roce končí plošné moratorium, tedy odklad splátek úvěrů včetně těch hypotečních. Lidé, kteří o odklad splátek požádali a bylo jim vyhověno, musí zase své závazky začít plnit. Podle České národní banky bylo schválené skoro 350 tisíc žádostí o odklad splátky úvěrů. Jenže sílící pandemie má další ekonomické dopady, a to jak na firmy, […]

Text: Monika Lukešová

02. 11. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • JUDr. David Vozák

  27 října, 2015

  Dobrý den.
  Naše praxe ukazuje jednoznačně, že je velmi důležité, pro trestněprávní postih dlužníka, prokázání úmyslu u jeho jednání. Pokud dlužník jednal při pořízení úvěru se záměrem věřitele poškodit, není o čem se bavit. Nicméně pokud tento záměr neměl a jednal s ohledem na svou svízelnou situaci, nelze zde spatřovat trestně právní odpovědnost. Takko jsou posuzovány případy z praxe obecnými soudy.

  Zejména v případech dlužníků žádajících o oddlužení, kdy jim věřitelé chtějí v tomto zabránit právě prostřednictvím trestního stíhání.

  Hezký den JUDr. David Vozák, http://www.abivia.cz

  Odpovědět

 • Ondřej Čížek

  3 listopadu, 2015

  Dobrý den,
  vyhněte se trestnímu stíhání vyhlášením osobního bankrotu!
  Více na http://www.insolvencni-navrhy.cz

  Odpovědět

 • Lucie Wejdova

  7 března, 2018

  Dobry večer. Mam takovej problem.Vzala jsem si v elektru telefon na splatky,prodavajici po me nechtel ani pracovni smlouvu nic jen obcansky prukaz. Tak jsem mu ho dala on me dal tel. Na splatky. Ja ty splatky nesplacela.Po nejake dobe mi chodili dopisy ale nemela jsem zamestnani,nebyla jsem ani na UP. Nebrala jsem ani korunu.Nemela jsem sanci to splacet.pak po roce me volal exekutor ze se muzem domluvit na mesicnich splatkach po 1000,- tak jsem hned zacala splacet kazdy mesic az do ted jeste splacim tak jak jsme se domluvili.Ale ted prisel me dopis ze soudu .Byla jsem na soude a tam me rekli ze pujdu na 4 mesice do vezeni pokud nesplatim celou castku cca 30000,-do 7 mesicu. Coz nemam sanci ptoze platim najem a jeste me.ztrhavaji z prace exekuce a muj plat je minimalni.Ale je to nezajima vubec nevim jak postupovat.Clovek i kdyz plati jak ma stejne to nestaci. Ale asi to spise bude kvuli tomu ze to bylo jako podvod , protoze jsem nedolozila tomu prodavajicimu prac.smlouvu a asi to berou jako podvod,i kdyz on ji nechtel.Tak se chci zeptat jak ma postupovat abych nesla do vezeni?? Dekuji

  Odpovědět

 • František Pirožek

  14 února, 2024

  Dobrý den, mě velmi pomohli z dluhové poradny. Nejprve jsem četl tento článek a byl jsem nervózní. Začal jsem řešit věci včas a dobře to dopadlo. Pro ostatní smolaře uvádím kontakt: https://www.oddluzeni-lehce.cz/dluhova-poradna

  Odpovědět