EUR 25.230

USD 24.558

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.230

USD 24.558

Text: Petr Zámečník

03. 09. 2015

0 komentářů

Triky „podvodníků“ s hypotékami

 


 

Hypotéka je dobrý sluha, ale zlý pán. Dostane-li se navíc ke zprostředkovateli hypotečních úvěrů, může se změnit ve zbraň hromadného ničení – a nemusí se ani jednat o hypoteční krizi světového rozsahu. Špatně zvolená hypotéka může obstojně zdevastovat rodinný rozpočet a rozpustit sny o světlé budoucnosti do černé reality.

Finanční zprostředkovatelé hypoték jsou odměňováni provizí od banky. Její výše závisí na výši sjednané hypotéky. Zodpovědný a proklientsky orientovaný zprostředkovatel či finanční poradce se zajímá o schopnost klienta hypotéku splatit. Na trhu se ale pohybují i tací, jejichž cílem je maximalizace jejich provize. K tomu využívají několik základních nástrojů: Maximalizace výše hypotéky, volbu nejkratší možné fixace hypotéky a investiční hypotéky.

Maximalizace výše hypotéky

Sjednání co nejvyšší hypotéky má zásadní riziko: Úrokové sazby jsou nyní na historicky nejnižší úrovni a mají před sebou pravděpodobně jen cestu vzhůru. Je-li klient přesvědčen, aby si sjednal co nejvyšší hypotéku, protože v současné době na ni má, žene se do budoucích problémů. Úrokové sazby dříve či později vzrostou a ani dvojnásobná výše není zdaleka nedostižná. Není tomu tak dávno, kdy se úrokové sazby pohybovaly mezi 5,5 % a 6 %. Dnes jsou lehce nad 2 %.

S růstem úrokové sazby vzroste pochopitelně i splátka úvěru. Ta při 30leté splatnosti a současné úrokové sazbě 2,08 % činí 3 736 Kč z každého vypůjčeného milionu korun. Pokud sazba vzroste na 5 %, měsíční splátka milionové půjčky stoupne na 5 368 Kč. Byla-li hypotéka „našponována“ na maximum, zvýšení sazeb nemusí domácnost unést.

Řešením by mohlo být prodloužení splatnosti hypotéky. Ovšem 30 let je u většiny bank nejdelší možná splatnost. I kdyby se ale splatnost prodloužila na 40 let, splátka by u půjčky 1 mil. Kč s 5% sazbou klesla na 4 822 Kč, tedy i tak o tisícikorunu výše, než byla původní splátka.

REKLAMA

Maximalizace výše hypotéky se může vyplatit domácnostem, které mají dostatečné finanční rezervy, které efektivně využívají či investují. Pokud by došlo k růstu úrokové sazby, mohou tyto domácnosti hypotéku splatit a zátěže se zbavit. Do té doby mohou využívat levných peněz.

Nejkratší fixace úrokové sazby

Obecně platí, že kratší fixace úrokových sazeb jsou nižší než delší fixace úrokových sazeb. Z dlouhodobého pohledu se tak kratší fixace mohou vyplatit. Toto ale opět platí pouze pro domácnosti s dostatečnými finančními rezervami. Úrokové sazby kolísají a domácnost musí být připravena na jejich růst. A platí to především za „obvyklých“ úrokových sazeb. Jsou-li sazby extrémně nízko, jako je tomu v dnešní době, je vhodnější hypotéku spíše zafixovat na delší dobu.

Někteří finanční zprostředkovatelé hypotečních úvěrů ovšem využívají krátké fixace úrokových sazeb k maximalizaci svého příjmu. Má-li jejich klient kratší fixaci, mohou častěji převádět hypotéku k další a další bance – a při každém přechodu klienta inkasovat novou provizi.

Přechod klienta k nové bance nemusí být vždy nevýhodný. Není ale ani vždy výhodný. I se současnou bankou si klient (či jeho poradce) zpravidla může vyjednat zajímavou úrokovou sazbu, navíc ušetří další přímé i nepřímé náklady – nebude muset otvírat nový bankovní účet, nebude muset uzavírat nové pojistky, na kterých je nová, „výhodnější“, sazba závislá. A samozřejmě nebude muset měnit zástavy na katastru nemovitostí a další ne zcela nejlevnější administrativní náležitost.

REKLAMA

Investiční hypotéka

Hypoteční úvěr, jehož cílem není pořízení vlastního bydlení, ale investice, opět může být vhodným nástrojem. Ovšem opět pouze pro domácnosti s dostatečnými finančními rezervami – a především s kladným vztahem k riziku. Investovat s hypotékou je totéž, jako investovat s pákovým efektem. Vlastní peníze se zhodnocují několikrát rychleji, ale zároveň se mohou několikrát rychleji znehodnocovat.

„Podvodnému“ finančnímu zprostředkovateli slouží investiční hypotéky k maximalizaci výše zprostředkovaného hypotečního úvěru a s ním spojené provize. Nemusí se přitom jednat pouze o klasickou hypotéku na koupi bytu k pronájmu, který je sám o sobě poměrně rizikovým aktivem, ale může se jednat i o americkou hypotéku (neúčelovou hypotéku) na libovolné investice.

Tip: Jak se „vyplatí“ investiční hypotéka s investicí se přesvědčil i hokejista KHL Václav Nedorost.

Pokud se investice nevyvíjí podle představ a investor tratí, nebo nedostává nájem, stále musí hradit splátky hypotéky. A pokud na ně nemá… může přijít i o vlastní (zastavené) bydlení.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Loni se objem hypoték téměř zdvojnásobil

Za celý rok 2024 poskytly banky nové hypoteční úvěry v hodnotě 228 miliard Kč, což představuje meziroční nárůst o 83 %. Spolu s refinancovanými úvěry za 47 miliard Kč dosáhl celkový objem hypotečního trhu 275 miliard Kč, což je výrazný růst oproti 150 miliardám v roce 2023. Vyplývá to z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 01. 2025

Proč banky snižují úroky na vkladech rychleji, než sazby na hypotékách?

Řada lidí si v současnosti kriticky všímá toho, že banky jdou se sazbami hypoték dolů jen pomalu, zato rychleji snižují úročení běžných nebo spořicích účtů. Mají pocit, že banky své klienty „ždímají“. Je to tak? Otálejí banky se snižováním sazeb hypoték bezdůvodně? Vždyť také základní úroková sazba ČNB klesla za posledních dvanáct měsíců o 2,75 procentního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 01. 2025

Stále se nedaří rozhýbat výstavbu rodinných domů

Soukromá výstavba rodinných domů je i nadále zhruba o 40 % nižší než před covidovou pandémií. I pro rok 2025 budou hlavní výzvou úrokové sazby u hypoték. Pokud banky během následujícího období nesníží sazby, budou tím nadále brzdit poptávku po hypotékách na výstavbu rodinných domů a rok 2025 bude dalším rokem stagnace.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *