EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2022

0 komentářů

U tepelných čerpadel dojde v příštím roce k vystřízlivění

 

V segmentu vytápění domácností v letošním roce nejvíce vzrostla poptávka po tepelných čerpadlech, oproti jiným letům až čtyřnásobně. Zprvu to bylo na úkor plynových kotlů, k těm se však tuzemští spotřebitelé v posledních měsících opět vracejí, zejména s ohledem na nižší pořizovací a provozní náklady. Zájem naopak klesá o elektrokotle, které často nevychází z pohledu energetických štítků. Vlivem nové legislativy roste zájem i o dálkově odečitatelná měřidla. Ten by měl pokračovat i v příštím roce, naopak u tepelných čerpadel odborníci v příštích měsících čekají vystřízlivění uživatelů.

Loading 

Česko má za sebou z hlediska cen energií turbulentní rok. Situace z posledních měsíců se razantně propsala i do trendů v oblasti technického zařízení budov. Podle odborníků z toho profitoval zejména segment tepelných čerpadel.

„V případě tepelných čerpadel vzrostl zájem o tyto produkty až čtyřnásobně oproti minulým rokům. Důvodem byl nárůst cen energií na podzim roku 2021 umocněný válkou, která měla za následek snížení dodávek plynu. To pak ovlivnilo zvýšení cen plynu a elektřiny,“ nastínil jeden z hlavních letošních trendů vedoucí technického oddělení ToP společnosti Enbra Ondřej Popelka.

Naopak úplně se podle něj nepotvrdily původní obavy ze začátku roku týkající se plynových kotlů, které se tou dobou potýkaly s poklesem zájmu. „Aktuální prodeje ukazují, že jsou stále v hledáčku zákazníků. Důvodem je jednak pořizovací cena a také menší provozní náklady oproti atmosférickým kotlům,“ doplnil s tím, že právě plynový kondenzační kotel bývá stále nejčastější náhradou starých a dnes již často nevyhovujících kotlů.

Pokles elektrokotlů kvůli energetickým štítkům

Z hlediska zdrojů vytápění lze naopak pozorovat ústup zájmu o elektrokotle. Uživatelé toto řešení vyhledávají méně často nejen z důvodů rostoucích cen elektřiny, ale také kvůli problémům při zpracování průkazu energetické náročnosti budovy. Pokud je totiž novostavba naprojektovaná tak, že z hlediska vytápění počítá pouze s elektrokotlem, nesplňuje požadavky vyplývající právě z průkazu energetické náročnosti.

Co se týče předpovědi pro segment vytápění v příštím roce, lze podle Ondřeje Popelky počítat zejména s uklidněním obrovské poptávky po tepelných čerpadlech, která jsou i kvůli mimořádnému zájmu pro řadu uživatelů aktuálně téměř nedostupná.

REKLAMA

„Očekáváme vystřízlivění ve využívání tepelných čerpadel. Mnoho lidí se stále mylně domnívá, že tento systém vyřeší jejich vysoké platby za plyn. Faktem ovšem je, že není vhodný pro úplně všechny typy staveb. Na druhou stranu je však třeba dodat, že ačkoliv se trend prodejů tepelných čerpadel zřejmě zabrzdí, nadále to bude jeden z nejvíce se rozvíjejících segmentů z hlediska topení a šetření,“ doplnil Ondřej Popelka.

Růst zájmu o dálkové odečty, zpoždění legislativy navzdory

V segmentu technického zařízení budov šlo v uplynulém roce zaznamenat ještě jeden výrazný trend. V souvislosti se zaváděním nové legislativy totiž výrazně vzrostla poptávka po měřidlech s dálkovým odečtem.

„Pozorujeme výrazný nárůst požadavků zákazníků na dálkové odečty měřidel a portálová řešení pro vizualizaci informací o spotřebě. V souvislosti s tím je patrný především nárůst prodeje produktů s komunikací LoRaWAN a nárůst prodeje radiových uzlů, které umožňují dálkový odečet již nainstalovaných měřidel s komunikací Wireless M-Bus, meziročně zhruba o 14 procent,“ řekl vedoucí technického oddělení MaR společnosti Enbra Petr Holyszewski.

Rostoucí zájem o tato řešení se podle něj objevuje i přes skutečnost, že evropská směrnice, ze které by měla nová pravidla vycházet, ještě není do českého právního řádu plně transponovaná. Část z ní nabyde účinnosti až od začátku roku 2023, přičemž některá ustanovení, jako je například častější informování o spotřebě, až od roku 2024.

„I tak lze ale počítat s tím, že růst zájmu o dálkově odečitatelná měřidla, ať už půjde o vodoměry na teplou vodu, měřiče tepla a chladu či indikátory na radiátorech, bude pokračovat i v roce 2023,“ doplnil Petr Holyszewski.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *