Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Vánoční dárky se mohou prodražit nejen na Vánoce

Jana Zámečníková

Vánoce a vánoční nákupy se těší v Česku velké oblibě. Vánoční dárky nakupují s chutí tři čtvrtiny Čechů a většina z nich s nákupy začíná měsíc nebo i dříve před Štědrým dnem. Na dárky šetří s předstihem téměř každý pátý Čech, zadlužení se ale na Vánoce nevyhne každý osmý Čech. Jak si půjčit před Vánoci, aby vám dluhy nepřerostly přes hlavu?

Největší položkou ve vánočních rozpočtech jsou tradičně dárky, které tvoří téměř 78 procent. Z průzkumu společnosti Profi Credit vyplývá, že dalších 20 procent utratí Češi za jídlo a zbylá dvě procenta posílají na charitativní účely nebo utratí při cestování za rodinou.

Ježíšek naděluje dárky za 5 tisíc korun

Za vánoční dárky utratí Češi průměrně 5 tisíc korun. Na dárky za více než 3 tisíce korun nemá každý třetí Čech. Třetina lidí zase nakoupí dárky za více než 5 tisíc korun. Nejčastějšími dárky jsou dárky pro děti (44 procent), druhým nejkupovanějším dárkem je oblečení a obuv (21 procetn) a v deseti procentech případů lidé nakupují elektroniku.

V nákupech na internetu jsme přeborníci, oceňujeme pohodlnost a snadnou dostupnost. „Nějaký dárek na internetu nakoupí podle našeho průzkumu 84 procent Čechů, třetina z nás pořídí on-line dokonce většinu vánočních dárků,“ upřesňuje Ondřej Lokvenc, mezinárodní marketingový ředitel v úvěrové společnosti Profi Credit. Online nákupy jsou oblíbené i na Slovensku a v Polsku, kde vybírá dárky na internetu přes tři čtvrtiny lidí. V Bulharsku naopak lidé raději chodí nakupovat do kamenných obchodů, na internetu nakupuje jen 62 procent lidí.

Dluhová spirála se roztáčí

Na vánoční dárky si půjčuje každoročně 12 procent Čechů, ale téměř třetina je ochotna si půjčku na nákup vánočních dárků vzít. Nejčastěji se uchylují k nebankovním půjčkám do 30 tisíc korun. Průměrně si ale před Vánoci Češi půjčují necelých 8 tisíc korun. Bulhaři a Poláci jsou na tom hůře. I když si půjčují průměrně „jen“ zhruba 4 500 korun, půjčky si bere až čtvrtina Bulharů a 20 procent Poláků.

Průzkum Exekutorské komory ČR ukázal, že se před Vánoci zadlužují i lidé, kteří se s dluhy již dříve setkali. „Šokuje nás, že si půjčku chtějí brát i lidé, kteří nyní čelí exekuci, často i mnohačetné. V této souvislosti jsme zaznamenali dokonce osoby, proti kterým bylo nebo je vedeno více než deset exekucí! Místo toho, aby nejdříve splatili své současné dluhy, si berou další. Tím své trable ovšem ještě prohloubí,“ uvedla Pavla Fučíková. Otázkou zůstává, z čeho tito lidé budou novou půjčku splácet a kdo je vůbec ochoten jim půjčit.

Nejlepší půjčka je žádná půjčky

Půjčky by měly sloužit k nákupu opravdu potřebných věcí. Zadlužit se kvůli jednomu dni na celý rok se nevyplácí. Pozor si dávejte zejména u půjček nebankovních, které jsou často úročeny velmi vysokými úroky a se skrytými poplatky půjčku přeplatíte i dvakrát.

Pokud usoudíte, že půjčku skutečně potřebujete, tak si peníze půjčte raději od rodiny či přátel, pak u banky a nebankovní poskytovatele nechte jako poslední možnost. Neposkytne-li vám půjčku prověřený poskytovatel, zřejmě k tomu má pádný důvod, proto rozhodně nechoďte s prosíkem jinam.

Dobře si spočítejte, zda budete schopni vánoční půjčku splácet i v Novém roce. Nesplácejte půjčku půjčkou, snadno se dostanete do dluhové pasti. Krátkodobé výdaje je lepší pokrýt krátkodobým úvěrem, tedy kreditní kartou nebo malou bezúročnou půjčkou.

Nabídky jednotlivých poskytovatelů srovnávejte. Výše měsíční splátky ale k porovnání nestačí, sledujte roční procentní sazbu nákladů (RPSN), která zahrnuje celkové náklady na půjčku. Podívejte se i na zkušenosti zákazníků. Velkým obloukem se vyhněte smlouvám, kterým nerozumíte nebo po vás chtějí nějakou platbu předem.

Nejlepší vánoční půjčkou je žádná půjčka. Větší výdaje má na Vánoce ale téměř každý. Pokud peníze na dárky běžně nestačí, místo půjčky volte šetření a během roku si odkládejte alespoň malé částky.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *