EUR 24.920

USD 22.078

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 1.80 %

EUR 24.920

USD 22.078

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 01. 2025

Výše daně z nemovitosti může překvapit. Přiznání k ní je nutné podat do konce ledna

 

Termín k podání přiznání k dani z nemovitosti se nachýlil. Do konce ledna ho musí odevzdat všichni, kdo si v loňském roce nemovitost pořídili, nebo u ní provedli významné úpravy. Na zaplacení příslušné daně pak mají čas do konce května a v případě částky přesahující pět tisíc korun ji lze rozdělit na květnovou a listopadovou splátku.

Loading



 

„Nárůst daně z nemovitosti loni šokoval značnou část vlastníků, stoupla totiž průměrně o 80 % vlivem vládního konsolidačního balíčku. Pro letošek přislíbila řada obcí svým občanům daň snížit, aby jim aspoň částečně nárůst kompenzovala, jelikož její míru mohou ovlivňovat svými koeficienty,“ vysvětluje Ivan Kovář z BDO. „Nakonec obcí snižujících daňovou zátěž pro své občany nicméně není tolik a některé obce i opět zdražovaly, zejména pak u nemovitostí určených k podnikatelským účelům,“ doplňuje Ivan Kovář daňový poradce a partner poradenské společnosti BDO.

Přiznání k dani z nemovitých věcí se jako jediné podává dopředu místně příslušnému správci daně, vždy do 31. ledna zdaňovacího období, rozhodující je stav k 1. lednu. „Nejpraktičtější je přiznání podat skrze portál MOJE daně, kde je k dispozici již předvyplněné, a lze ho touto cestou i elektronicky poslat,“ doporučuje Ivan Kovář. Následně je nutné částku uhradit do 31. května, respektive v případě, že částka přesahuje 5 tisíc korun, lze ji rozdělit do dvou splátek, přičemž první je nutné zaplatit také do 31. května, druhou pak do 30. listopadu.

„Povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí mají všichni, kteří nabyli nemovitost, provedli přístavbu, nástavbu či provedli kolaudaci nebo došlo ke změně výměry parcely na základě revize katastru nemovitostí. Skutečnost oznámit změny Finančnímu úřadu mají také ti, kteří nemovitou věc darovali, prodali či jinak pozbyli,“ sděluje Ivan Kovář působící v BDO. Ti, kteří podali daňové přiznání v uplynulých letech, a nezměnily se u nich skutečnosti rozhodné pro stanovení daně, přiznání nepodávají.

Poplatníkem daně z nemovitých věcí je vlastník pozemku stavby či jednotky, ovšem při splnění podmínek jím může být dále pachtýř nebo nájemce a uživatel u pozemků, u kterých vlastník není znám.

REKLAMA

V případě, že danou nemovitost vlastní více spoluvlastníků, mohou si zvolit společného zmocněnce, který podá daňové přiznání za celou nemovitou věc. Pokud si společného zmocněnce nezvolí, mají povinnost podat každý samostatně daňová přiznání za své spoluvlastnické podíly.

Daňovým dlužníkům hrozí více než čtvrt milionové pokuty

Koho se povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitostí týká, ale nestihne termín do konce ledna, vystavuje se riziku sankce. „Prvních pět pracovních dnů po termínu ještě běží toleranční lhůta, ve které úřad nevyměřuje pokuty. Letos tak daňovým dlužníkům začnou nabíhat sankce až od 10. února. Pokutou jsou 0,05 procenta ze stanovené daně denně,“ upozorňuje Ivan Kovář. „Pokud je ovšem celkový úrok z prodlení menší než tisíc korun, finanční správa pokutu nevymáhá,“ prozrazuje Ivan Kovář z BDO.

Vyměřená sankce se může dosáhnout maximálně pěti procent z vyměřené daně či daňové ztráty. Částka zároveň nemůže být vyšší než 300 tisíc korun.

Ti, kdo mají aktivní datovou schránku, musí přiznání odevzdat elektronicky. Pokud ho odevzdají v listinné podobě, úřad je na nesprávnost upozorní a zažádá nápravu. Kdo ji nevyhoví, vystavuje se riziku další pokuty, a to ve výši 1000 korun.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.96 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%
Historie vývoje

 

 


Související články

Tomáš Kašpar: K dostupnosti bydlení přispěje i větší ochrana pronajímatelů

Nájemní bydlení u nás v poslední době zažívá renesanci. Jedná se o logický důsledek růstu cen nemovitostí a vysokých úrokových sazeb hypoték. Ne vše je ale růžové. Na aktuální vývoj legislativy, ale i problémy s neplatiči, jsme se zeptali viceprezidenta Asociace nájemního bydlení Tomáše Kašpara.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Asociace nájemního bydlení

29. 05. 2025

Špatné zprávy z Prahy pokračují – nájmy i ceny výrazně rostly

Nájemní i prodejní ceny starších bytů střední velikosti v celé Praze i v jejích všech deseti obvodech meziročně podražily. Vyplývá to z analýzy portálu Sreality.cz. V prvním čtvrtletí roku 2025 jste mohli byt v Praze koupit o 16 % dráže než ve stejném období předchozího roku. Za pronájem bytu jste zaplatili zhruba o desetinu více.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 05. 2025