EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: Jana Zámečníková

08. 08. 2017

Výstavba nových bytů se rozjíždí. Bude to stačit?

 

Stavebnictví pokračovalo i v červnu v růstu. Během prvních šesti měsíců se začalo stavět téměř o polovinu více bytů než v roce loňském. Developeři jen v Praze dokončili 2348 bytů a očekávají, že by se tempo mohlo ještě zvýšit. Nabídka však stále zaostává za poptávkou, která tlačí na růst cen nemovitostí. Bude druhý dech stavebnictví stačit na zastavení cen nemovitostí? 


Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla během prvního pololetí v Česku zahájena výstavba 3581 bytů v bytových domech, což představuje meziroční nárůst o 46,3 procenta. Nejvíce bylo zahájeno v Praze (28,6 procenta), Jihomoravském kraji (14,5 procenta), Olomouckém kraji (14,2 procenta) a Plzeňském kraji (12,6 procenta).

Nových bytů přibývá

V Praze bylo dokončeno během prvních šesti měsíců 2348 bytů, což je o sto bytů více než před rokem a o 1300 více, než v nejslabším roce 2011. „Růst cen bytů jde ruku v ruce s převisem poptávky nad nabídkou, proto je aktuální pozitivní trend v nárůstu počtu dokončených bytů dobrou zprávou pro všechny, kteří o novém bydlení uvažují,“ uvedla Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.
V letošním roce by přitom podle developerů mohlo tempo pokračovat, nebo dokonce i zrychlit. „Ve druhém pololetí očekáváme o něco málo vyšší tempo dokončovaných bytů než v první polovině roku. Celkem by tak letos mohlo v Praze vzniknout 5400, tedy o 400 více než loni. Růst proti loňsku očekáváme i u zahajovaných bytů, které se loni propadly na kritických 1707 pro celou Prahu,“ uvedla Michaela Tomášková.
Strategický plán Prahy přitom počítá s výstavbou až šesti tisíc bytů ročně vzhledem k růstu počtu obyvatel. Analýza připravovaných projektů společnosti Central Group ukazuje, že developeři v Praze připravují více než 84 tisíc bytů. Do pěti let se však může začít stavět pouhá pětina, což je zcela nedostačující vzhledem k potřebám hlavního města.

Ceny rostou a jen tak nezastaví

„Nabídka nových bytů tak stále jen s velkým zpožděním reaguje na růst poptávky po novém bydlení a výsledkem tohoto nesouladu nemůže být nic jiného než další růst cen a nájemného,“ uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB.
Že ceny nového bydlení rostou dokazuje společná analýza společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group, podle které vzrostla průměrná cena nových prodaných bytů ke konci prvního pololetí meziročně o 15 procent na téměř 76 tisíc korun za metr čtvereční. Průměrná cena dostupných nových bytů v Praze se meziročně zvýšila téměř o čtvrtinu na 86 511 korun za metr čtvereční a za poslední dva roky došlo k nárůstu o 40 procent.

Povolování staveb vázne

Problémem je stále v povolování nových staveb. Stavební úřady v Praze vydaly od začátku roku pouze 247 stavebních povolení na novou bytovou výstavbu. „Praha, do které se každý rok nastěhuje přes 10 tisíc lidí, tak v tomto ohledu klesla na ostudnou předposlední příčku. Od posledního místa jí zachránil pouze malý Karlovarský kraj se 159 stavebními povoleními na novou bytovou výstavbu. Pokud se tento děsivý trend brzy výrazně nezmění, tak rozvoj Prahy ustrne a z chlouby celého Česka se stane mrtvé město,“ Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospol.
Jak bude tedy výstavba bydlení pokračovat záleží na dalším povolování staveb. Teprve čas ukáže, jaký dopad bude mít nedávno přijatá novela stavebního zákona. Zkrácení povolovacích procesů, které by měla alespoň v některých případech přinést, by totiž mohlo zajistit růst dokončených bytů i v následujících letech,“ dodává Michaela Tomášková.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Kvůli covidu zdražují nejen chaty a chalupy, ale i mobilní domy

Foto: Shutterstock Průzkumy ukazují, že Češi tráví na svých chalupách nebo chatách stále více času. Mnozí další by si přitom takovou nemovitost přáli nebo již aktivně plánují její nákup. Vyšší poptávka, kterou způsobila pandemická omezení, ale žene ceny nahoru. Podle osloveného realitního experta je aktuální nabídka chudší než dříve, zajímavou alternativou proto mohou být mobilní […]

Text: redakce hypoindex.cz

04. 10. 2021

SVJ a družstvo

Družstvo i SVJ v jednom domě: Na co si dát pozor?

Družstevní bydlení nejčastěji chápeme jako předstupeň bydlení vlastnického. Lidé chtějí bydlet ve svém. Není výjimkou, že v jednom domě působí jak původní družstvo, tak nově vzniklé společenství vlastníků jednotek. Důvodem je postupné převádění bytových jednotek do osobního vlastnictví. Jak fungují vedle sebe a na co si dát pozor?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

24. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.