EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 04. 2024

1 komentář

Vývoj cen nemovitostí v ČR v závislosti na snižování úrokových sazeb hypoték

 

Předpovědět vývoj cen nemovitostí v České republice v roce 2024 je obtížný úkol, protože závisí na mnoha proměnných, včetně ekonomického růstu, poptávky a nabídky nemovitostí, změn v úrokových sazbách hypoték, vládní politice a dalších faktorech. Nicméně, pokud se zaměříme na vliv snižování úrokových sazeb hypoték na ceny nemovitostí, můžeme očekávat několik možných scénářů.

Loading 

  1. Růst cen nemovitostí: Pokud dojde ke snížení úrokových sazeb hypoték, bude to pravděpodobně vést ke snížení nákladů na financování nákupu nemovitostí. To může zvýšit poptávku po nemovitostech, což by mohlo vést k růstu cen. Lidé by mohli mít větší schopnost si dovolit vyšší ceny domů a bytů, což by mohlo způsobit zvýšení cen.
  2. Stabilní ceny: Pokud jsou ceny nemovitostí již vysoké a poptávka je omezena dalšími faktory, jako jsou například přísnější úvěrové podmínky nebo omezená dostupnost nemovitostí, mohou snížené úrokové sazby hypoték pouze udržet ceny na stávající úrovni místo jejich dalšího růstu.
  3. Možný pokles cen: Na druhou stranu, pokud existují jiné faktory, jako je například ekonomická nestabilita nebo nedostatek důvěry spotřebitelů, snížení úrokových sazeb hypoték nemusí nutně znamenat růst cen nemovitostí. Lidé by mohli být opatrnější při nákupu nemovitostí a poptávka by mohla zůstat poměrně nízká, což by mohlo vést k poklesu cen.

Celkově lze říci, že snížení úrokových sazeb hypoték by mohlo mít tendenci podpořit růst cen nemovitostí, ale konečný výsledek závisí na mnoha dalších faktorech a proměnných v ekonomice a na trhu s nemovitostmi. Přesto se domnívám, že nejpravděpodobnějším se jeví scénář číslo 1 a rok 2024 nebude pro trh s nemovitostmi rokem krize, ale spíše korekce.

Ceny nemovitostí budou nadále růst, ale pomaleji než v minulosti. To by mohlo být příležitostí pro ty, kteří hledají vhodnou investici nebo si chtějí splnit sen o vlastním bydlení. Na druhou stranu je třeba být opatrný a pečlivě zvážit všechny rizika a náklady spojené s koupí nemovitosti. A hlavně si uvědomit, že hypotéka je dlouhodobý závazek, který musí být splácen i za horších ekonomických podmínek.

Autor: Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Martin

    8 dubna, 2024

    Článek úplně o ničem 😀

    Odpovědět