Středa 28. října. Je Státní Svátek

Z mrákot křísí stavebnictví nové byty

Monika Lukešová

V červnu stavební produkce meziročně reálně vzrostla o 5,1 procenta. Oproti minulému roku se začalo stavět o 45 procent bytů více než v roce 2013. Dokončeno jich bylo o 14,7 procenta víc. Údaje vyplývají ze statistiky Českého statistického úřadu. 

Letos v červnu se stavebnictví lehce zmátořilo. Stavební úřady vydaly meziročně o 1,2 procenta stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota klesla o 1,3 procenta. „Stavební produkce v červnu 2014 vzrostla meziročně reálně o 5,1 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se zvýšila o 3,4 %. Červen 2014 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v červnu 2014 meziměsíčně vyšší o 1,0 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 3,9 % (příspěvek +2,7 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství se zvýšila o 7,6 % (příspěvek +2,4 p. b.),“ uvedl Český statistický úřad.                                                                                        

V červnu byla zahájena výstavba 2 434 bytů, což je o 45 procent více než minulý rok.  Počet zahájených bytů v rodinných domech vzrostl o 6,9 procent. Největší nárůst zaznamenal ČSÚ u bytových domů, kde došlo k nárůstu o 306 procenta.

České stavebnictví se stále potácí jen pár stop nad dnem. Pouze rezidenční development je jeho jedinou životaschopnou částí. Například v Praze se prvním pololetí letošního roku prodalo 2850 bytů nových bytů, což je o pětinu více než loni. A příznivé pokračování tohoto trendu očekáváme i ve zbytku letošního roku,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.                                

Rostl i počet dokončených bytů. V červnu jich bylo dostavěno o 14,7 procenta více. Celkem jich tedy bylo 1 752. Co ale oproti minulému roku kleslo, je počet dokončených bytů v rodinných domech. Je jich o 4,6 procenta méně než loni. Dokončených bytů v bytových domech je také víc, a to dokonce o o 72,5 procenta.                                                                                                         

Podle Eurostatu stavební produkce v květnu 2014 v EU28 meziročně vzrostla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 3,2 procenta. Pozemní stavitelství se zvýšilo o 5 procent a inženýrské stavitelství se snížilo o 2,5 %. Údaje za červen 2014 Eurostat teprve ale zveřejní.  

Stav celého odvětví je jinak stále žalostný. Efekt mírné zimy již dávno vyprchal a propouštění ze stavebních firem pokračuje, ačkoliv nyní v létě by měly míchačky jet na plné obrátky. Pro změnu tohoto hrozivého trendu je potřeba přestat s planým filozofováním a sepisováním koncepcí, ale začít konat. Stát by měl stavebnictví co nejvíce podpořit svými investicemi, ale výrazně přehodnotit i jeho daňovou zátěž či snížit výši pojistných odvodů z mezd,“ uzavřel Evžen Korec.               

 

 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Z mrákot křísí stavebnictví nové byty”

 1. mk napsal:

  stejne prijde dalsi recese a pak krize a pak ty ceny pujdou znovu dolu a stavebnictvi pozna nova dna.

  1. Radek napsal:

   Re:

   :-) váš výkřik mi připomíná: „Stejně všichni umřeme, tak k čemu je dobrý život.“

 2. mk napsal:

  Muj zivot bude skvely i v recesi. „Stejne vsichni umreme…“ je leda tak Vas vykrik.

  Pro onu recesi mam nekolik drobnych argumentu:

  – Skoro vsichni jsou zadluzeni az po usi
   – Od roku 2008 neprislo jedine „skutecne“ opatreni vedouci k rustu nebo k usporam krome tisknuti penez.
   – Dlouhodobe urokove sazby na technicke nule
   – Cinska realitni bublina, ktera se nikam nehnula.
   – krome Hongkongu Japonska a Ruska jsou vsechny indexy na historickych maximech a jsou taci, kteri je radi poslou dolu a vydelaji na tom balik.

  + nejake ty konflikty a qartalni statistiky, kterym se meni metody vyopoctu aby to pekne vychazelo a investori nebyli prilis rozklepani.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *