Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Zahájených bytů je nejvíce za 11 let. Na uspokojení poptávky to ale nestačí

Monika Lukešová

Zdá se, že ve stavebnictví se blýská na lepší časy. Konečně se daří i bytové výstavbě. Podle Českého statistického úřadu stavební produkce v březnu vzrostla o 11,6 procenta. Za třetí měsíc letošního roku bylo zahájeno o 62,4 procenta více bytů než před rokem ve stejnou dobu.  

V březnu se stavebnictví dařilo. Produkce rostla dvouciferným tempem, výrazně vyšší byla orientační hodnota stavebních povolení. Počet zahájených bytů dosáhl úrovně konjunkturního roku 2008 a byl tak nejvyšší za posledních 11 let,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

V březnu tedy počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 62,4 procenta a dosáhl hodnoty 4 224 bytů. V rodinných domech podle ČSÚ došlo k růstu počtu bytů o 27,4 procenta a v bytových domech dokonce vzrostl počet zahájených bytů o 148,8 procenta.

Během třetího měsíce stavební úřady vydaly 7 224 stavebních povolení, což je o 11,2 % více než loni.  Hodnota těchto staveb dosáhla 35,1 miliard korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 vzrostla o 41,7 procenta.

Stavebnictví nadále naráží na své kapacitní limity. Potýká se s nedostatkem vhodné pracovní síly. Tu mu do značné míry odčerpal průmysl, který po krizi oživil mnohem dříve. Potíží stavebnictví je například také nedostatek stavebního materiálu,“ doplnil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Počet zaměstnanců se ve stavebnictví meziročně zvýšil jen mírně, a to o 0,6 procenta. Mzda však těmto zaměstnancům vzrostla o 7,2 procenta.

Dostatek poptávky bude zajišťovat pokračující investiční aktivita firem i zájem o rezidenční bydlení. Růstu stavební výroby v březnu pomohla i nízká srovnávací základna z loňského roku. Loni touto dobou totiž stavební sektor rostl jen o necelé jedno procento, takže nad tímto výsledkem nebylo těžké vyhrát. Zároveň byl letošní březen výrazně teplejší než ten loňský,“ řekla Jana Steckerová z Komerční banky.

V Praze stále poptávka převyšuje nabídku

I když se bytů staví víc, tak dokončených jich bylo v meziročním srovnání jen o 0,2 procenta a činil 2 393 bytů. V rodinných domech došlo dokonce k poklesu o 3,8 procenta, v bytových domech klesl počet dokončených bytů o 3,9 procenta. Zajímavostí je, že letos v březnu meziročně vzrostl počet dokončených bytů v nástavbách k bytovým domům.

Během prvních třech měsíců letošního roku se v Praze začalo stavět jen 922 bytů v bytových domech. Prodaných jich za stejné období však bylo 1 120.

Čím dál víc bytů se však staví mimo Prahu, kterou předehnal nejen Středočeský, ale i Jihomoravský kraj.

Byty se však stále více začínají stavět mimo Prahu, tu předehnal nejen Středočeský kraj (1733 zahájených bytů), ale i Jihomoravský kraj (1515 zahájených bytů).

„Problém je hlavně v tom, že pražské stavební úřady nepovolují nové stavby dostatečně rychle. Dokonce i IPR nedávno konstatoval, že v různé fázi povolovacího procesu jsou desítky rezidenčních projektů s tisícovkami bytů. Kdyby se konečně povolily, bytová krize by byla ta tam,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *