EUR 25.270

USD 24.542

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.270

USD 24.542

Zájem o pronájmy je nejvyšší za 10 let. Snů o vlastním bydlení se ale lidé nevzdávají

 

Snížení cen nemovitostí v dohledné době nelze očekávat. Důvodem je zdražování stavebního materiálu, energií a nedostatek pracovní síly, která se promítá do růstu mzdových nákladů. Celkové stavební náklady výrazně vzrostly a jejich pokles s největší pravděpodobností do konce roku nenastane. Nejpravděpodobnějším scénářem je jejich stabilizace na současné úrovni.

Loading



 

Čím dál víc lidí musí alespoň prozatím zapomenout na vlastní byt, či dům a řešit své bydlení jinak. Pokud někoho k tomu nenutí životní situace, měl by s pořízením vlastní nemovitosti počkat, případně si vhodný prostor pronajmout.

Z našich dat nyní stále vyplývá, že se každý měsíc zvyšuje poptávka po pronájmu o vyšší jednotky procent. Růst poptávky po pronájmech je tak nejvyšší za posledních 10 let. K růstu samozřejmě přispívá kromě zvyšování cen energií také uprchlická krize,“ dodává Jakub Veverka z Videobydleni.cz.

Češi chtějí nemovitosti vlastnit

Na pořízení vlastního bydlení momentálně není úplně vhodná doba. Určitě se vyplatí počkat, případně aktuální bytovou situaci vyřešit právě nájemním bydlením.

V Česku po mnoho let vládl jasný trend vlastního bydlení, většina populace by si při možnosti výběru vybrala jasně vlastní bydlení financované hypotéku či vlastními zdroji. Po době covidové však můžeme sledovat jiný vývoj, díky boji centrální banky proti inflaci jsou zvedány úrokové sazby do vysokých procent a dochází tak ke zdražování hypoték, to má za výsledek narůst zájmu o pronájemní bydlení spíše než nákupu vlastního, je to logické peníze z bank se prodražují, a tak se lidé stále častěji rozhodují si něco pronajmout než platit obrovské úroky bance,“ říká Jan Lobo ze společnosti K&L Rock a dodává, že tento trend můžeme sledovat i na chování velkých developerských skupin napříč republikou, kde stále častěji vidíme výstavbu projektu v záměru byty pronajímat než prodávat.

REKLAMA

Někteří zájemci o vlastním bydlení ze svého hledáčku vyškrtli velká města a poohlíží se po nemovitostech v menších městech s dobrou dopravní dostupností. Případně nájemní bydlení berou jako přechodnou variantu před tím, než si na vlastní byt či dům našetří, respektive alespoň na pořízení hypotéky.

Developeři stále byty prodávají

Jedna z variant vývoje nemovitostního trhu může být zamrznutí v některých lokalitách. Ceny se dostávají na úroveň 15násobku průměrné mzdy. Kupní síla obyvatelstva tedy při současných cenách dosahuje svých limitů. Nastane-li situace, kdy například ve Středních Čechách, či Praze nebudou nemovitosti klesat na ceně, či dokonce o několik procent růst, může dojít ke stavu, kdy se nesetká nabídka s poptávkou, a začnou se hromadit neprodané nemovitosti v nabídce,“ predikuje Jakub Veverka, hlavní ekonom realitního portálu Videobydleni.cz.

Tento fakt vidí již dnes někteří developeři, kteří přikračují od prodeje k pronájmu některých projektů. Navíc se snaží kupující nalákat na různé akce, slevy, poukázky či bonusy.

Ačkoliv vnímám narůstající fokus developerů po výstavbě nájemních bytů, s ohledem na současnou, potažmo výhledovou situaci na hypotečním trhu, tak je zde stále nemalý počet developerů, kteří řeší formu prodeje nemovitostí, ale právě v oblasti rezidenčního bydlení ve vyšší cenové hladině. Možnost řešení vlastního bydlení už dle mého nebude takovým pravidlem. Naopak si myslím, že se můžou změnit okolnosti řešení nájemního bydlení, jako požadování vyšších záloh, nebo aukční forma výběru zájemců,“ uvádí Vlastimil Bijota, partner fondu DaVinci Investments.

Podle Jana Loba z K&L Rock by se měla situace otáčet v době kdy centrální banka sníží úrokové sazby a hypotéky zase budou „dosažitelné“ pro každého.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Evropská unie „výrazně zaostává“ za Českem v rychlosti růstu cen nemovitostí

Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie rostly ceny nemovitostí v České republice v posledních letech výrazně rychleji. Podle údajů Eurostatu dosáhl meziroční nárůst cen nemovitostí v ČR v roce 2022 téměř 26 %, což bylo nejvíce v celé EU. Pro srovnání, průměrný růst cen v EU ve stejném období činil přibližně 10 %. Tento trend pokračoval […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2025

Loni se objem hypoték téměř zdvojnásobil

Za celý rok 2024 poskytly banky nové hypoteční úvěry v hodnotě 228 miliard Kč, což představuje meziroční nárůst o 83 %. Spolu s refinancovanými úvěry za 47 miliard Kč dosáhl celkový objem hypotečního trhu 275 miliard Kč, což je výrazný růst oproti 150 miliardám v roce 2023. Vyplývá to z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 01. 2025

Proč banky snižují úroky na vkladech rychleji, než sazby na hypotékách?

Řada lidí si v současnosti kriticky všímá toho, že banky jdou se sazbami hypoték dolů jen pomalu, zato rychleji snižují úročení běžných nebo spořicích účtů. Mají pocit, že banky své klienty „ždímají“. Je to tak? Otálejí banky se snižováním sazeb hypoték bezdůvodně? Vždyť také základní úroková sazba ČNB klesla za posledních dvanáct měsíců o 2,75 procentního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *