EUR 25.110

USD 23.724

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.110

USD 23.724

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 11. 2023

0 komentářů

Zlevní od Nového roku byty?

 

Senátem prošel konsolidační balíček, prezident avizoval přidat svůj podpis. Tento návrh počítá pouze se dvěma sazbami DPH, a to se sníženou sazbou 12 % a základní sazbou 21 %. Znamená to tedy, že byty do 120 m2, které postaví a prodává developer, budou nově zatíženy jen 12% daní. To je o tři procentní body méně, než tomu bylo doposud. Aktuální sazba daně, která se uplatňuje, je 15 %.

Loading



 

Tato skutečnost vyvolává diskuse a otázky o tom, jaký vliv by to mohlo mít na ceny nemovitostí v České republice. Zatímco snížení DPH by mohlo mít několik pozitivních dopadů na různá odvětví ekonomiky, není jasné, zda by to automaticky vedlo také ke snížení cen nemovitostí.

V první řadě si je třeba uvědomit, že DPH je jen jedním z mnoha faktorů ovlivňujících ceny nemovitostí. Na trhu s nemovitostmi hrají roli také poptávka a nabídka, úrokové sazby hypoték, úroveň ekonomické aktivity a mnoho dalších faktorů, jako je například rychlost vyřizování stavebního povolení, kterým se zrovna nemůžeme pyšnit.

Před pár lety jsme byli v jeho hodnocení dokonce až na 157. místě žebříčku zemí a byli jsme dokonce horší než Kamerun. Snížení DPH by ale mohlo přinést úspory pro developery, což by potenciálně mohlo vytvořit pozitivní tlak na snížení cen nemovitostí.

Jedním z hlavních argumentů podporujících názor, že by snížení DPH mohlo vést ke snížení cen nemovitostí, je skutečnost, že by to mohlo snížit náklady na výstavbu a nákup nemovitostí. Developeři by mohli přenést část úspor na spotřebitele, což by mohlo podpořit poptávku na trhu s nemovitostmi. Nižší ceny by tak mohly přilákat více kupujících a stimulovat nejen realitní trh, ale i trh hypoteční.

REKLAMA

Pozor ovšem na to, že developeři nemusí přetavit snížení DPH do snížení cen, ale mohou se rozhodnout část nebo celou úsporu přenést do svých marží, což by ve výsledku finální ceny pozitivně neovlivnilo. Navýšil by se tak pouze zisk developerů. V některých případech také může dojít k tomu, že nižší DPH bude kompenzována zvýšenými náklady na stavební materiál nebo pracovní sílu.

Celkově lze ale očekávat, že snížení sazby DPH od 1. ledna 2024 určitý vliv na ceny nemovitostí mít bude. Jak bude tento vliv nakonec velký, ale bude záviset na komplexním působení různých faktorů na realitním trhu. První vlaštovky už ovšem můžeme vidět nyní – velmi rychle se totiž na trhu objevili developeři, kteří ono zmíněné snížení ceny nejen inzerují, ale dokonce ho začínají uplatňovat už dnes. Reálně to pro kupujícího znamená ušetření v řádu statisíců korun, což už není zanedbatelná částka.

Autor: Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex: V prosinci akceleroval pokles úrokových sazeb hypoték

Úrokové sazby hypoték podle Swiss Life Hypoindexu zaznamenaly v prosinci druhý nejvýraznější pokles v letošním roce, a to o desetinu procentního bodu. Celkově letos sazby hypoték klesly o 0,8 procentního bodu. Pro porovnání, Česká národní banka (ČNB) snížila ve stejném období klíčovou dvoutýdenní repo sazbu o 2,75 procentního bodu. Ani bankéři už nepopírají, že je prostor pro […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

06. 12. 2024

Analýza: Bydlení v Praze je nejméně dostupné z celé střední Evropy

Poptávka po nových bytech v Praze se letos meziročně téměř zdvojnásobila. Nabídka ale zvýšený zájem nestíhá pokrýt, a to i přesto, že podle nejnovější analýzy Central Group počet bytů, které investoři v metropoli připravují, narostl již na téměř 150 tisíc. Kvůli pomalému povolování se je ale nedaří v dostatečném počtu uvádět na trh. V důsledku […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2024

Komentář: Povolování staveb v Česku zkolabovalo, doslova

Stavebnictví patří k hlavním pilířům české ekonomiky. Rozvoj je závislý na dostatečné infrastruktuře, demografický vývoj s sebou nese potřebu nových škol, nemocnic či domovů pro seniory. Zásadní je také bytová výstavba, protože někde bydlet potřebuje každý. O to smutnější je sledovat stav, do kterého se české stavebnictví dostalo.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *