EUR 24.660

USD 25.565

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.660

USD 25.565

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 01. 2022

0 komentářů

Zvláštní doba: lidé koupí cokoli, poptávka po domech se zahradou roste

 

Co dnes určuje cenu nemovitostí? Zdražuje materiál opravdu tak, jak slyšíme? A zneužívají toho developeři? Jak to, že lidé po krizi kupují nemovitosti jako diví? 

V hlavním městě a Středočeském kraji poptávka tak vysoce převyšuje nabídku, že cenu už neurčuje kvalita nemovitosti, velikost pozemku či lokalita, ale dostupnost.

Je dům k mání? Tak je drahý

Funkce nemovitostí se posunula. Od prostého místa k bydlení, čímž samozřejmě zůstávají, se byty a především domy staly investicí. Způsobem, jak dobře uložit peníze, které jinak ztrácejí na hodnotě.

Cenu tak tvoří prodávající a kupující ji jednoduše buď musí akceptovat, nebo nemá šanci v dané lokalitě bydlet. Dalším háčkem je totiž skutečnost, že dnes nelze říct – tohle je drahé, poohlédnu se jinde. Není kde. K mání je jen pár možností a alternativy nejsou. A s každým kilometrem blíž k Praze se cena zvedá o milion a další milion a další.

Polystyrenová krize?

Neustále teď čteme, jak zdražuje veškerý stavební materiál. Je to důvod, proč jsou nemovitosti tak drahé? Není to tak horké, jak se všeobecně prezentuje. Snad s výjimkou konstrukčního dřeva, polystyrenu, hutního materiálu a chemie. U zbytku toho firmy jednoduše zneužívají a snaží se vyrovnat si covidový propad. Smutné je sledovat, jak médii zmasírovaní zákazníci s tímto postulátem přicházejí sami. Není potřeba jim vysvětlovat, že ceny cihel nebo izolací stouply. Sami přikyvují: „My to víme, všechno zdražilo, počítáme s tím.“

REKLAMA

Pojď, postavíme si dům

Další nešvar, který současná doba přinesla, je skutečnost, že stavět si dnes troufne kdekdo. Lidé vidí, jak obrovský je převis poptávky, jaký potenciál se tu ukrývá – a tak si řeknou, že to zkusí.

Jenomže tomu vůbec nerozumějí, neznají řemeslo, nevědí, jak na to.

S vidinou snadného zisku se snaží všemožně ušetřit. Používají levný, nekvalitní materiál, najímají nešikovné a nezkušené řemeslníky. Nevědí, jak si odvedenou práci zkontrolovat, nerozumí tomu.

Sami jsme takto postavené domy viděli a je to neštěstí. Jak se v nich asi bude bydlet po několika letech provozu? Tohle není dobrá cesta a je smutné, že se to děje a že lidé hladově skáčou i po těchto nekvalitních stavbách.

REKLAMA

Čím to je?

Je za námi krize. Jak to, že zažíváme takový nemovitostní boom? Jeden by řekl, že si během covidu lidé našetřili. Tak to ale není. Řada lidí naopak peníze nemá, proto si berou maximální možné hypotéky.

Řeč je o domech se zahradou. Jak to, že je po nich tak ohromná sháňka?

Tomu, že lidé začali dávat přednost rodinným domům se zahradou na úkor bytů ve městech, podle nás hodně pomohl právě covid. Lidé poznali, že hodnoty jsou jinde, obrátili se k rodinám a třeba i k přírodě a zeleni. Kdo měl vlastní dům a zahradu, byl s nadsázkou řečeno „v pohodě“. Zkrátka na tom byl lépe. Kdo žil v bytě ve městě, trpce pocítil, co to znamená nemoci vyjít ven. Lidé utíkali ke známým, na chalupy, do zahrádkářských kolonií, kamkoli.

Z vlastní zahrady vás nikdo nevyžene, nemůže vás nutit nosit tam respirátor.

REKLAMA

Co nás čeká?

Možná si říkáte, kam až tohle všechno půjde. Jak dlouho budou lidé kupovat „cokoliv“? Kam až si troufnou méně féroví developeři zajít?

Je to stejné jako s tím polystyrenem. Dokud to někdo nezastaví, nepostaví se systému, neřekne: „Tohle je špatně, musíme zasáhnout!“

Velký podíl viny na špatném stavu mají média. Články vznikají bez odborných zkušeností, vhledu, znalostí o stavu trhu. Ale mají obrovský dopad a moc vystrašit lidi.

Tím, kdo by měl hurikán zastavit, jsou podle nás velcí developeři. Kdy jindy se chovat férově než teď? Právě oni by měli být tím, kdo určuje, jak se trh chová a kam se vyvíjí. Měli by si věci spojovat do kontextu, uvědomovat si, co jejich kroky dělají s celou lokalitou.

Dál podle nás porostou ceny domů a pozemků. Koupit pozemek je dnes neuvěřitelně těžké. Lidé váhají, tuší, že za dva roky by mohli prodat výrazně dráž. A když dnes prodávají, vědí, že vlastně okamžitě prodělávají. Proto šroubují ceny nahoru, jednání bývají velice obtížná.

Autoři: Lukáš Tvrdý a Petr Susík, zakladatelé developerské společnosti NIDO, redakčně upraveno

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.