EUR 24.595

USD 23.074

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.595

USD 23.074

Text: Monika Lukešová

22. 01. 2019

0 komentářů

10 tipů pro obchodování s akciemi

 

Ať už do akcií investujete nebo se na to teprve chystáte, jistě hledáte tipy, rady a dobré plány jak investovat Vaše úspory. Zde je 10 tipů pro obchodování s akciemi, abyste neztratili finance.



 

1. Ovládněte stres

První věc, kterou se musíte naučit k obchodování s akciemi pokojně, je zvládat Váš stres a emoce. Může se to zdát překvapující, nicméně investování je aktivita, která generuje stres. A je to právě stres, kvůli kterému obchodníci dělají chyby a ohrožují svůj kapitál. Vědět, jak zvládnout stres a emoce je nejlepší způsob, jak se vyhnout ztrátě financí při obchodování s akciemi.

2. Diverzifikujte portfolio

Přísloví, které říká, že byste neměli dávat všechny Vaše vajíčka do jednoho košíku, je při obchodování s akciemi obzvláště pravda. Diverzifikace portfolia znamená investování do různých akcií: amerických, evropských nebo britských. Obchodníci, kteří ztrácejí finance, většinou investují do jednoho jediného aktiva. Diverzifikovat portfolio můžete také dle určitých  sektorů nebo průmyslových skupin: farmaceutický průmysl, zemědělství, biotechnologie atd.

3. Definujte si cílové zisky a ztráty

Mnoho obchodníků začátečníků si neudělá čas na to, aby si stanovili cílové zisky a ztráty. Nicméně je to zásadní, jinak vystavujete svůj kapitál rizikům. U začátečníků dochází ke ztrátám většinou proto, že nemají obchodní plán. Je nutné vědět, kdy z trhu vystoupit a omezit tak chamtivost: z obchodu vystupujete, když jste dosáhli Vašeho cíle a nepodstupujete tedy zbytečné riziko. Stejně tak důležité jsou cílové ztráty, které Vás udrží předtím, abyste ve ztrátovém obchodu pokračovali v naději, že se situace obrátí ve Váš prospěch.

REKLAMA

4. Nastavte si investiční horizont

Obchodování s akciemi byste měli praktikovat s omezenými ztrátami, zásadní je stanovit si investiční horizont, to znamená období, po které bude Vaše investice trvat. Je nezbytně nutné nastavit tento investiční horizont od začátku, aby se ztrátová krátkodobá strategie neproměnila v dlouhodobou strategii a naopak.

5. Vyberte si zajímavé akcie

Abyste byli v obchodování s akciemi úspěšní, není to jen o strategii. Důležité je udělat hloubkovou analýzu a hledat podhodnocená aktiva. Podhodnocená aktiva mohou mít zajímavé přísliby zisků.

6. Neinvestujte více financí než si můžete dovolit ztratit

Toto se může zdát více než zřejmé, nicméně i přesto jsou na trhu každoročně obchodníci začátečníci, kteří si zrušili účet. Jedná se o zlaté pravidlo jakékoliv investice: investujte pouze finance, které máte k dispozici extra a neocitnete se na ulici, když o ně přijdete. Jinými slovy byste neměli investovat všechny Vaše úspory.

7. Vyhněte se dohánění ztrát

Obchodníci mají občas tendenci dohánět utržené ztráty rychle tak, že dělají velké sázky. Je normální chtít pokrýt ztráty, nicméně pokud na to půjdete rychle, dostanete se do stresové situace a stres vede ke špatným rozhodnutím. Také je důležité vědět, že návrat k původní úrovni kapitálu vyžaduje vyšší zisky.

REKLAMA

8. Analyzujte trhy

Není to překvapení – obchodování s akciemi vyžaduje mnoho času a většina času je investována do analyzování trhu, ať už máte jakoukoliv strategii. Dlouhodobé strategie se spoléhají více na fundamentální analýzu než na technickou analýzu.

9. Zvažte poměr rizika/zisku

Abyste si vybrali aktivum, do kterého chcete investovat, musíte zvážit poměr rizika/zisku. Tento poměr Vám pomůže porozumět tomu, co očekávat v rámci zisků. Je známo, že čím rizikovější aktivum, tím vyšší jsou zisky a naopak.

10. Trénujte na demo účtu

Pokud budete dodržovat 9 výše uvedených pravidel, již jste značně omezili riziko ztráty. Tady je poslední tip, který Vám pomůže stát se úspěšným obchodníkem. Trénujte na demo obchodním účtu. Demo účet umožňuje obchodovat s virtuálními finančními prostředky, takže nic neriskujete. Je to skvělý nástroj pro začátečníky, ale i pokročilé obchodníky, kteří si potřebují otestovat novou obchodní strategii. Jakmile budete připraveni, přejdete na reálný obchodní účet s vědomím, že víte, jak se správně rozhodovat.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Cykly bohatství: Zvítězí nemovitosti nad zlatem?

Nemovitosti nejsou zdaleka takovou jistotou, jak by se mohlo zdát. To, že ceny nemovitosti nikdy neklesají, je iluze. V realitě tomu tak není. Někdy dolů jdou, pouze jsme to dlouho nezažili. A v inflačních dobách nemusejí poklesnout jen nominálně, zlevnit mohou v reálném vyjádření. Svou roli mají i úrokové sazby.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Pět hlavních důvodů, proč nemovitosti nezlevní

Situace na trhu s nemovitostmi je rok od roku napjatější. Nemovitostí je nedostatek a jejich ceny neustále rostou. V tomto roce – díky razantnímu zvyšování úrokových sazeb i opětovnému zpřísňování podmínek poskytování hypotečních úvěrů ze strany ČNB – dojde nejprve k poměrně významnému poklesu poptávky. A tak se naskýtá obvyklá otázka posledních let: můžeme očekávat propad cen na trhu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022

Chaty a chalupy zřejmě dosáhly svého cenového vrcholu

Přestože v posledních letech došlo k výraznému růstu cen rekreačních objektů, letos se zřejmě situace zklidní. V období pandemie koronaviru došlo ke značnému omezení cestování v letních a zimních měsících, proto se rekordně zvedla poptávka po chatách a chalupách v Česku. Nyní lze díky obnově turistického ruchu očekávat stagnaci nebo jenom mírný růst cen ovlivněný inflací.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.